22.10.2018.

Arbitrarnost sudskih odluka i vladavina prava

Vladavina prava krunsko je pravno načelo, koje podrazumijeva sustav vlasti utemeljen na poštovanju ustava, zakona i drugih propisa, kako od strane građana, tako i od strane nositelja vlasti (napose ovih potonjih)! U svojoj prirodi vrlo kompleksan institut vladavine prava, pravnike praktičare pravosuđa ponajprije upućuje na pravo na pošteno suđenje. Pravo na pošteno suđenje inkorporirano je u članak 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. U Republici Hrvatskoj člankom 3. Ustava Republike Hrvatske, vladavina prava svrstana je u ustavnu kategoriju. Deklaratorno, vladavina prava institut je vrlo visoko rangiran u Republici Hrvatskoj.
Arbitrarnost ili njezin izostanak u sudskim odlukama upravo može biti instrument za mjerenje pravne uređenosti te demokratske uljuđenosti svake pojedine države. Vladavina prava, kao jedan od najviših pravnih standarda, upućuje na zabranu arbitrarnosti, pri čemu je ključna obveza upravo sudova da zakonito i valjano obrazlože svaku svoju odluku. U tu svrhu, preporuka je da već prvostupanjski sudac, pri donošenju odluke, odluku formulira i obrazloži, vodeći se uputama Europskog suda za ljudska prava, sadržanim u bogatoj sudskoj praksi. Sudovanje na taj način jamči, između ostalog, približavanje najvišim standardima europskog sudovanja.
Upravo motivirani nedorečenošću i neobrazloženošću pojedinih sudskih odluka te svjedočeći većem broju odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske kojima su ustavne tužbe usvojene upravo poradi arbitrarnosti sudskih odluka, upozoravamo na tu pojavnost. To osobito imajući na umu i presude Europskog suda za ljudska prava.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija