Latinske pravne izreke i izrazi, njihovo porijeklo, pravno značenje i funkcija u suvremenim pravnim sustavima i pravnoj praksi.

Ključna riječ: stvarno pravo

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 8
10.04.2020.

QUOD ENIM NULLIUS EST, ID RATIONE NATURALI OCCUPANTI CONCEDITUR

Na rimskopravnom uređenju navedenog instituta, utemeljenom na naravnom pravu (ius naturale), zasnovana je regulacija instituta prisvojenja u suvremenim europskim stvarnopravnim sustavima.
Pročitano
31.01.2020.

ZV (II.)

Hrvatski zakon definira pravo vlasništva kao »stvarno pravo na određenoj stvari koje ovlašćuje svoga nositelja da s tom stvari i koristima od nje čini što ga je volja te da svakoga drugoga od toga isključi, ako to nije protivno tuđim pravima i zak...
Pročitano
24.01.2020.

ZV (I.)

Devedesetih godina 20. stoljeća, Republika Hrvatska, poput većine postkomunističkih zemalja, nastojala je reintegrirati svoj pravni poredak u pravni krug utemeljen na rimsko-kanonskoj pravnoj tradiciji (lat. ius commune, engl. civil law).
Pročitano
10.01.2020.

SUPERFICIARIUS EST QUI IN ALIENO SOLO SUPERFICIEM ITA HABET, UT CERTAM PENSIONEM PRAESTET

Rimsko uređenje superficies u velikoj je mjeri utjecalo na uređenje prava građenja u suvremenim pravnim sustavima, što se često ističe u građanskopravnoj doktrini.
Pročitano
23.04.2018.

ČIJA ZEMLJA TOGA I DVORI, ČIJA NJIVA TOGA I USJEV (II.)

U rimskoj pravnoj tradiciji izreka superficies solo cedit također sadržava temeljno načelo stvarnog prava prema kojem sve ono što je trajno spojeno s određenim zemljištem (kuća, sadnica i dr.) pripada kao priraštaj (accessio) nositelju prava vlasn...
Pročitano
16.04.2018.

ČIJA ZEMLJA TOGA I DVORI, ČIJA NJIVA TOGA I USJEV (I.)

U rimskoj pravnoj tradiciji, ta izreka sadržava načelo prema kojem pripadak (pertinencija, accessorium), kao pokretna stvar koju je njezin vlasnik namijenio da kao sporedna stvar trajno služi svrsi neke glavne stvari (npr. gudalo kao pripadak viol...
Pročitano
11.09.2017.

TRADITIO IURIDICA OIZ (I.)

Navedeni zakonik posebice je zanimljiv u hrvatskom kontekstu, kao djelo u svjetskim razmjerima znamenitog cavtatskog pravnika i polihistora Balda (Baltazara) Bogišića (1834.-1908.).
Pročitano
04.09.2017.

MEDŽELLA (II.)

Složenija je situacija glede Medželle kao izvora prava bila u Bosni i Hercegovini. Tamo je navedeni zakonik bio u cijelosti na snazi do 1878. godine. Te godine, naime, Austro-Ugarska zauzima Bosnu i Hercegovinu te postupno uvodi svoje zakonodavstvo.
Pročitano

Filteri