Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Određivanje PDV obveze po osnovi prodaje nekretnina fizičkoj osobi građaninu
Stekao sam gradnjom i otuđio, kao fizička osoba građanin, više nekretnina unutar pet godina. Nemam obrt niti drugu registriranu djelatnost. Sukladno pravilima poreza na dohodak jasno mi je da ću platiti pripadajući porez na dohodak. Jesam li po osnovi prodaje tih nekretnina i obveznik poreza na dodanu vrijednost?
Utvrđivanje poreza na dohodak darovatelju nekretnina
Osoba je stekla četiri nekretnine temeljem Ugovora o darovanju nekretnine. Prodala ih je nedugo zatim, odnosno unutar dvije godine. Postavlja se pitanje, može li se porez na dohodak utvrditi darovatelju tih nekretnina?
Plodouživanje na idealnom dijelu nekretnine
Je li za osnivanje prava plodouživanja temeljem pravnog posla, na idealnom dijelu nekretnine, odnosno na suvlasničkom dijelu jednog od suvlasnika nekretnine, potrebna suglasnost svih suvlasnika, odnosno i preostalih suvlasnika iste nekretnine, koji su taj teret na nekretnini dužni trpjeti?
Kupnja nekretnine po cijeni većoj od procijenjene
Povređuje li gradonačelnik zakon ako odluči o kupnji nekretnine po cijeni većoj od cijene utvrđene procjembenim elaboratom ovlaštenog sudskog procjenitelja?
Oporezivanje stjecanja prava vlasništva nekretnine dosjelošću
Podliježe li plaćanju poreza na promet nekretnina stjecanje prava vlasništva nekretnine koju je osoba stekla dosjelošću temeljem presude? Naime, riječ je o nekretnini čije je vlasništvo stekao sin, a nekretnina je bila u posjedu njegova oca dok je bio živ. Prije toga, nekretnina je bila u posjedu njegova djeda. Dakle, nekretnina je u obiteljskom posjedu generacijama, ali nije bilo uredne vlasničke dokumentacije. Stoga je dvojba je li riječ o stjecanju nekretnine od oca i može li se primijeniti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.
Utvrđivanje dohotka od otuđenja nekretnina
Fizička osoba – građanin stekla je zemljište 2002., a dvadeset godina kasnije odnosno 2022. počela je graditi obiteljsku kuću. Početkom 2023. ta fizička osoba – građanin dovršila je gradnju i ishodila uporabnu dozvolu. Odmah potom prodala je obiteljsku kuću trećoj osobi. Napominjemo da iako je prvotno osoba namjeravala stanovati u toj kući, u konačnici nikada se nije u nju uselila. Plaća li se porez na dohodak zbog činjenice da je kuća kao takva prodana unutar dvije godine od stavljanja u uporabu ili je oslobođena plaćanja poreza na dohodak jer je zemljište na kojem je građeno stečeno prije više od 20 godina?
Darovanje nekretnine JLP(R)S-a bez provođenja javnog natječaja
Može li jedinica lokalne samouprave darovati nekretninu (neizgrađeno građevinsko zemljište) u svom vlasništvu Ministarstvu unutarnjih poslova, u svrhu gradnje poslovne zgrade potrebne za rad policije, odnosno bi li taj pravni posao bio “u interesu i cilju općeg gospodarskog i socijalnog napretka njezinih građana”?
Dvojno iskazivanje cijena prilikom kupoprodaje nekretnina
Postoji li obveza da se u ugovoru o kupoprodaji nekretnina koji se sklapa između poslovnih subjekata i potrošača u razdoblju od 5. rujna do 31. prosinca 2022., iznos kupoprodajne cijene iskaže dvojno?
Isporuka nekretnine u postupku ovrhe
Pravna osoba, upisana u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost, pribavila je od stečajnog dužnika pravne osobe koja je također obveznik poreza na dodanu vrijednost, nekretninu nadmetanjem na elektroničkoj javnoj dražbi u stečajnom postupku, koju je provela Financijska agencija. Radi se o stanu, koji je izgrađen 2016., ali nikada nije bio korišten odnosno nastanjen. Mora li isporučitelj (ovršenik) na takvu isporuku nekretnine obračunati porez na dodanu vrijednost?
Založno pravo na nekretnini – pravična ravnoteža
Na nekretnini ovršenika sud je dozvolio upis založnog prava ovrhovoditelja smatrajući da su ispunjeni zakonski propisani uvjeti. Ovršenik je stava da je narušena pravična ravnoteža propisana čl. 80. b Ovršnog zakona. Treba li u žalbenom postupku žalbene navode ovršenika o narušenoj pravičnoj ravnoteži pozivom na čl. 80. b Ovršnog zakona ocjenjivati primjenom čl. 80b st. 3 istog Zakona?
Dostava procjene vrijednosti nekretnine na uvid procjeniteljskom povjerenstvu
Je li jedinica lokalne samouprave prilikom prodaje zemljišta dužna procjenu, koju je na njezino traženje izradio ovlašteni sudski vještak za procjenu nekretnina, dostaviti na uvid i mišljenje županijskom procjeniteljskom povjerenstvu?
Oporezivanje dohotka od otuđenja nekretnina stečenih nasljeđivanjem
Plaća li se porez na dohodak od otuđenja nekretnina ako porezni obveznik otuđi pet nekretnina u razdoblju od pet godina, a koje su stečene nasljeđivanjem?
Oporezivanje zamjene nekretnine porezom na promet nekretnina
Fizičke osobe građani obavljaju zamjenu nekretnina (zemljišta) pa se postavlja pitanje oporezuje li se zamjena nekretnina. Ako se oporezuje, što se smatra poreznom osnovicom, odnosno plaća li se porez na promet nekretnina na cijelu zamijenjenu nekretninu, ili samo na možebitnu razliku vrijednosti?
Porez na kuće za odmor i formalno prijavljeno prebivalište
Vlasnik nekretnine, koja je u naravi kuća, ima (formalno) prebivalište prijavljeno u Republici Hrvatskoj, na adresi gdje se nalazi ta nekretnina čiji je vlasnik. Međutim, predmetna osoba živi i radi u inozemstvu već dulje vrijeme. U Republiku Hrvatsku, odnosno na adresu gdje se nalazi kuća dolazi povremeno, u svrhu odmora. Je li takva osoba u obvezi plaćanja poreza na kuće za odmor za tu nekretninu?
Porezna osnovica poreza na promet nekretnina
Kupac, fizička osoba građanin kupuje nekretninu od prodavatelja, također fizičke osobe građanina. Kupac je u svrhu isplate kupoprodajne cijene prodavatelju ugovorio s bankom stambeni kredit i kupoprodajnu cijenu isplatio iz kreditnih sredstava. Kamatu po osnovi sklopljenog kredita otplaćivat će banci, što predstavlja zaseban odnos i nema veze s prodavateljom. Čini li poreznu osnovicu poreza na promet nekretnina kupoprodajna cijena nekretnine ili svota koja će u konačnici biti plaćena banci s kamatama?
Obustava isporuke vode za piće
Na predavanju na koje smo nedavno uputili djelatnike našeg društva rečeno je, između ostaloga, da isporučitelj vodne usluge, ako utvrdi da se septička jama prelijeva ili propušta fekalije, vlasniku nekretnine može obustaviti isporuku vode dok vlasnik ne otkloni nedostatke na septičkoj jami. Je li takvo utvrđenje sukladno zakonu?
Ispuštanje otpadnih voda na tuđu nekretninu
Isporučitelj smo vodnih usluga u vlasništvu nekoliko jedinica lokalne samouprave, i odskora smo zaposlili vodne redare. S tim u svezi, molimo da nam odgovorite je li u nadležnosti vodnih redara uredovanje povodom ispuštanja otpadnih voda na tuđu nekretninu?
Iznajmljivanje suvlasničke nekretnine za višegodišnje razdoblje
Kuća je u suvlasništvu dviju osoba. Ne postoji dogovor oko načina korištenja nekretnine, a u kući postoji samo jedan vodomjer i jedno brojilo za struju. Jedan od suvlasnika želi iznajmiti kuću turistima na više godina. Kako to može učiniti jer je kuća u suvlasništvu?
Prodaja zemljišta koje se nalazi unutar građevinskog područja
Fizička osoba koja obavlja obrtničku djelatnost i upisana je u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost, prodaje zemljište koje se nalazi unutar građevinskog područja, drugoj fizičkoj osobi. Za navedeno zemljište nije izdana građevinska dozvola, lokacijska dozvola, rješenje za građenje niti jedan drugi akt kojim se odobrava građenje. Smatra li se to zemljište građevinskim zemljištem na koje pri prodaji treba obračunati porez na dodanu vrijednost jer se nalazi unutar građevinskog područja, ili se navedeno zemljište može smatrati ostalim zemljištem na koje stjecatelj plaća porez na promet nekretnina?
Darovanje bez prave predaje
Ugovorom o darovanju na kojem je ovjeren potpis darovatelja kod javnog bilježnika propisano je da daroprimatelj stupa u posjed darovanih nekretnina danom zaključenja ugovora o darovanju. Međutim, daroprimac nije stupio u samostalan posjed darovanih nekretnina i nije imao ključ od kuće koja je predmet ugovora o darovanju. Je li takav ugovor valjan, jer je u zemljišnim knjigama izvršena uknjižba prava vlasništva?
Sprječavanje vodnog redara da izvrši očevid
Vodni je redar, postupajući u okviru svoje nadležnosti, pokušao izvršiti očevid na privatnoj nekretnini, ali mu vlasnik nekretnine nije dopustio ulazak na nekretninu i pregled individualnog sustava odvodnje. Na koji način vodni redar može osigurati provođenje očevida?
Mogućnost priključenja građevne čestice na prometnu površinu
Sukladno odredbi članka 110. stavak 3. točka 2. Zakona o gradnji (Nar. nov., br. 153/13, 20/17, 39/19 i 125/19), u kojem se slučaju smatra da postoji mogućnost priključenja građevne čestice na prometnu površinu te što se smatra prometnom površinom? Naime, može li se izdati građevinska dozvola za gradnju obiteljske kuće ako čestica na kojoj bi se kuća gradila ima mogućnost priključenja na javni put preko susjedne čestice u vlasništvu susjeda, na kojoj postoji pravo služnosti provoza?
Založno pravo na nekretnini – više ovršnih isprava
Primjenjuje li se odredba članka 80.b st. 1. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16, 73/17) prije na postupke ovrhe na nekretnini, odnosno na postupke osiguranja prisilnim založnim pravom na nekretnini ako se ti postupci pokreću radi namirenja, odnosno osiguranja novčanih tražbina od kojih svaka pojedinačno ne prelazi iznos od 20.000,00 kuna, ali u zbroju te tražbine prelaze iznos od 20.000,00 kuna?
Zapreke za ovrhu na nekretnini nakon izmjena Ovršnog zakona u 2020.
Koje su zakonske zapreke provođenju ovrhe radi naplate novčane tražbine na nekretnini ovršenika (fizičke osobe) u kojoj stanuje nakon izmjena Ovršnog zakona 2020?
Razvrgnuće suvlasničke zajednice koja postoji na više nekretnina
Nekoliko nekretnina je u suvlasništvu istih osoba. Mora li jedan od njih, kada zahtijeva razvrgnuće suvlasništva, tražiti razvrgavanje na svim tim nekretninama ili to može tražiti i samo na pojedinoj?
Posebni uvjeti za određivanje ovrhe na nekretnini
Ima li zapreke provođenju ovrhe radi naplate novčane tražbine na nekretnini ovršenika (fizičke osobe) u kojoj stanuje i je li mogućnost provođenja ovrhe vezana uz visinu tražbine?
Plaćanje zaštićene najamnine nakon Odluke Ustavnog suda RH
Kakav utjecaj konkretno ima nedavno donesena Odluka Ustavnog suda RH, koja je ukinula odredbe Zakona o najmu stanova, na budući iznos visine zaštićene najamnine? Koji iznos zaštićeni najmoprimci trebaju sada plaćati?
Osnivanje prava stanovanja u korist treće osobe
Može li na suvlasničkoj nekretnini, stanu koji je u suvlasništvu triju braće, samo jedan od njih osnovati ugovorom pravo stanovanja u korist treće osobe, odnosno može li ta osoba na temelju takvog ugovora valjano koristiti cijelu nekretinu?
Zaključenje novog ugovora o zakupu poslovnog prostora
Sukladno promjenama na tržištu nekretnina, gradsko vijeće donijelo je novu Odluku o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, kojom je, između ostalog, povećana cijena zakupa po m2. Može li grad, nakon donošenja odluke, s postojećim zakupnicima, koji uredno podmiruju svoje obveze, zaključiti novi ugovor o zakupu, sukladno članku 6. st. 4. Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora?
Obveznik plaćanja mjesečnih režija za nekretninu u fiducijarnom vlasništvu
Tko odgovara za dugovanja koja postoje na nekretnini koja je prenesena u fiducijarno vlasništvo, npr. banci - vjerovnik (fiducijar) ili dužnik (fiducijant), koji za vrijeme trajanja fiducije posjeduje nekretninu? Naime, tko je dužan plaćati mjesečne režije i što u slučaju da se mjesečne režije u dospijeću ne podmiruju, postoji li solidarna odgovornost za dugove ili odgovara posjednik nekretnine?