Latinske pravne izreke i izrazi, njihovo porijeklo, pravno značenje i funkcija u suvremenim pravnim sustavima i pravnoj praksi.

Ključna riječ: tužbeni zahtjev

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 10
21.02.2025.

Traditio Iuridica: Certum confessus pro iudicato erit, incertum non erit

Certum confessus pro iudicato erit, incertum non erit, lat. onaj koji je priznao točno određeno, uzet će se kao da je osuđen, dok onaj koji je priznao neodređeno neće, latinska je izreka pripadna široj temi priznanja pred sudom, a koja se održala ...
Pročitano
14.02.2025.

Traditio Iuridica: Confessus pro iudicato habetur

Confessus pro iudicato habetur, lat. onaj koji je priznao uzima se kao da je osuđen, pravna je izreka pripadna rimskoj pravnoj tradiciji te se odnosi u prvom redu na osobu koja je priznala tužbeni zahtjev, odnosno u suvremenom pojmovniku na presud...
Pročitano
04.10.2024.

Editio actionis

Editio actionis, lat. edicija, objava tužbe, pojam je koji potječe iz rimskog prava, a odnosio se na obvezu tužitelja da obavijesti tuženika o sadržaju tužbenog zahtjeva. 
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES PEREMPTORIAE (I.), lat. trajni prigovori

U rimskoj pravnoj tradiciji, exceptiones peremptoriae su trajni prigovori koji negiraju ili ukidaju određeni tužbeni zahtjev, za razliku od exceptiones dilatoriae, tj. odgodnih prigovora koji zaustavljaju, odnosno odgađaju tužbeni zahtjev. Naveden...
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES PEREMPTORIAE (II)

Drugom vrstom peremptornih prigovora, tj. prigovorima koji ukidaju, tuženik ne osporava same činjenične navode istaknute u glavnom tužbenom zahtjevu.
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES DILATORIAE (I.), lat. odgodni prigovori

U rimskoj pravnoj tradiciji, exceptiones dilatoriae su odgodni prigovori koji zaustavljaju, odnosno odgađaju određeni tužbeni zahtjev, za razlikuod exceptiones peremptoriae, tj. trajnih prigovora koji negiraju ili ukidaju određeni tužbeni zahtjev.
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES DILATORIAE (II.)

U kontekstu dilatornih prigovora kod reivindikacije, treba istaknuti da tuženikovo pravo na posjed može biti stečeno od treće osobe koja ima pravo posjedovati vlasnikovu stvar.
Pročitano
01.01.2008.

ACTORI INCUMBIT PROBATIO, lat. na tužitelju je dokazati

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo procesnog prava da teret dokazivanja (onus probandi) pada na tužitelja.
Pročitano
01.01.2008.

ACTORE NON PROBANTE, REUS ABSOLVITUR, lat. ako tužitelj ne dokaže, tuženi biva oslobođen

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava pravilo da tužitelj mora dokazati istinitost svojih tvrdnji o činjenicama na kojima zasniva tužbeni zahtjev, a u protivnom taj zahtjev mora biti odbijen.
Pročitano
01.01.2008.

ONUS PROBANDI INCUMBIT EI QUI ASSERIT, lat. teret dokazivanja leži na onome tko nešto tvrdi

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo procesnog prava da teret dokazivanja (onus probandi) istinitosti određenih tvrdnji pada na onu stranu u postupku koja je te tvrdnje postavila.
Pročitano

Filteri