Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: zatezne kamate

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 25
24.02.2023.

Zakonske zatezne kamate na preinačeni dio tužbenog zahtjeva

Od kada je tuženik u obvezi platiti zakonske zatezne kamate na preinačeni dio tužbenog zahtjeva – od trenutka kada je postavljen ili od trenutka kada je šteta dospjela, odnosno može li tuženik biti u zakašnjenju u odnosu na razdoblje prije nego što je uopće postavljen preinačeni dio tužbenog zahtjeva?

Pročitano
15.01.2021.

Zatezna kamata od 1. siječnja 2021. do 30. lipnja 2021.

Koje su stope zateznih kamata primjenjive od 1. siječnja 2021. do 30. lipnja 2021. na ugovore između trgovaca te trgovaca i osoba javnog prava, a koje za ostale odnose?

Pročitano
25.06.2018.

Kamate na kamate

Utužili smo glavni dug te smo obračunali i pripadajuće zatezne kamate, koje smo također istovremeno utužili. Imamo li pravo na procesne kamate na tako obračunane i utužene zatezne kamate?

Pročitano
16.04.2018.

Zatezne kamate

Može li vjerovnik zahtijevati od dužnika isplatu dospjelih zateznih kamata i na njih obračunati zatezne kamate i prije nego što je plaćen glavni dug, odnosno pribrojiti ih glavnom dugu?

Pročitano
26.02.2018.

Zatezne kamate

Mogu li se ugovorne stranke sporazumjeti da vjerovnik neće obračunavati zatezne kamate?

Pročitano
11.12.2017.

Zatezne kamate

Odredbom članka 29. st. 1. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15) propisano je da dužnik koji zakasni s ispunjenjem novčane obveze duguje, osim glavnice, i zatezne kamate. Odredba nije dispozitivne prirode, nego je prinudna. To znači da se primjena te odredbe ne može ugovorom isključiti, nego se mora primijeniti. Drugim riječima, obveza plaćanja zateznih kamata nastaje na temelju zakona, a ne na temelju ugovora. Jedino oko čega bi se ugovorne stranke mogle dogovoriti jest visina stope zatezne kamate. Naime, prema stavku 3. čl. 29. Zakona o obveznim odnosima, kod trgovačkih ugovora i ugovora između trgovaca i osobe javnog prava moguće je ugovoriti i drukčiju stopu zatezne kamate od propisane, ali uz ograničenje propisano člankom 26. st. 2. Zakona o obveznim odnosima. U slučaju da je obveza plaćanja zateznih kamata dospjela, vjerovnik bi se mogao odreći potraživanja zateznih kamata. Jedan od načina prestanka obveze je i otpust duga. Tako, prema članku 203. Zakona o obveznim odnosima, obveza prestaje kad vjerovnik izjavi dužniku da neće zahtijevati njezino ispunjenje, a dužnik se s time suglasi. Dakle, vjerovnik bi mogao na temelju te odredbe otpustiti dužniku dug koji se odnosi na dospjele zatezne kamate. (17-2, J. S., 29. 11. 2017.)

Pročitano
10.07.2017.

Tijek zateznih kamata u postupku izvlaštenja ako je prvostupanjsko rješenje poništeno

Od kada teku zatezne kamate u postupku izvlaštenja, ako je na prvostupanjsko rješenje uložena žalba koja je tek nedavno riješena i doneseno je novo prvostupanjsko rješenje na koje nije uložena žalba pa je postalo izvršno, a ovo prvo prvostupanjsko rješenje doneseno je prije osam godina?

Pročitano
19.06.2017.

Uplata poslovnog udjela unosom stvari i prava – zakašnjenje – zatezne kamate

Postoji li obveza člana društva na plaćanje zatezne kamate pri zakašnjenju uplate poslovnog udjela ako se ulog uplaćuje unosom stvari i prava?

Pročitano
21.03.2016.

Komunalna naknada – kamate

Kako u rješenju o ovrsi duga komunalne naknade navesti naplatu kamata na dug komunalne naknade od dana donošenja rješenja o ovrsi komunalne naknade do naplate?

Pročitano
05.10.2015.

Porezni status zateznih kamata u sustavu poreza na dohodak

Podliježu li i u kojim slučajevima oporezivanju zatezne kamate koje poslodavci isplaćuju radnicima?

Pročitano
19.02.2014.

Zatezne kamate

Može li se ugovorom o prodaji robe između poduzetnika ugovoriti zatezna kamatna stopa tako da ona nije jednaka onoj propisanoj?

Pročitano
20.11.2013.

Naknada troškova parničnog postupka – zatezne kamate

Ako je protivna stranka (fizička osoba) u cijelosti izgubila parnicu, u kojem se roku može zahtijevati naknada parničnih troškova i koja je visina zateznih kamata u slučaju neplaćanja u roku te za koje se vrijeme plaćaju?

Pročitano
16.11.2013.

Zatezne kamate

Koja se stopa zatezne kamate primjenjuje na odnose iz trgovačkih ugovora, na one iz Zakona o obveznim odnosima ili one propisane Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi?

Pročitano
04.08.2012.

Zatezne kamate

U kojoj valuti treba utužiti kamate ako je glavnica izražena u skladu s propisima u stranoj valuti

Pročitano
02.11.2011.

Porez na dohodak na isplaćene zatezne kamate po izvansudskoj nagodbi

Prema izvansudskoj nagodbi, isplaćena je zatezna kamata, obračunana od strane poslodavca na neisplaćene plaće radniku. Podliježe li tako obračunana i isplaćena kamata oporezivanju porezom na dohodak?

Pročitano
23.06.2010.

Način računanja zateznih kamata kad kamatno razdoblje obuhvaća vrijeme složenoga i jednostavnog izračuna

Kako se računaju zatezne kamate koje teku za vrijeme primjene konformne metode i nastavljaju se u sustavu jednostavnog izračuna?

Pročitano
28.03.2009.

Komunalni doprinos – zatezne kamate

Računaju li se zatezne kamate na neplaćeni komunalni doprinos od dana određenog u prvostupanjskom rješenju ili od dana primitka drugostupanjskog rješenja kojim je žalba na to rješenje odbijena

Pročitano
09.04.2008.

Raskid ugovora

Kada počinje teći rok zastare potraživanja povrata onog što je dala stranka u ispunjenju naknadno raskinutog ugovora?

Pročitano
05.03.2008.

Kamate na glavnicu izražene u stranoj valuti

Koja se stopa zateznih kamata obračunava ako je glavnica izražena u stranoj valuti odnosno ako se vrijednost glavnice izračunava prema stranoj valuti?

Pročitano
31.10.2007.

Stope ugovornih i zateznih kamata

Na koji će se način od 1. siječnja 2008. utvrđivati stopa zateznih i ugovornih kamata i koja će se stopa primjenjivati s obzirom na važeće Uredbe o visini najviših dopuštenih ugovornih kamatnih stopa (Nar. nov., br. 153/06) i Uredbu o visini stope zatezne kamate (Nar. nov., br. 153/06).

Pročitano
18.04.2007.

Mirovinsko osiguranje – zatezne kamate

Korisniku mirovine priznato je pravo na mirovinu, počevši od 1. 1. 1999. godine. Pravo je priznato rješenjem HZMO-a od 1. 10. 2005. godine, a na osnovi tog rješenja, korisniku mirovine su 24. listopada 2005. godine isplaćeni cjelokupni zaostaci, te mirovina, ali mu nisu isplaćene i zakonske zatezne kamate na te iznose od dana priznanja prava do dana isplate. Mogu li se ta potraživanja, prema HZMO-u, ostvariti u sudskom postupku?

Pročitano
06.12.2006.

Zatezne kamate i PDV

S obzirom na to da su kamate oporezive porezom na dodanu vrijednost, zanima nas odnosi li se to jednako i na zatezne kamate?

Pročitano
20.05.2006.

Porez na kamate po sudskoj presudi

Pravomoćnom sudskom presudom trgovačko društvo je u obvezi isplatiti radniku iznose neisplaćene plaće zajedno s pripadajućom zateznom kamatom. Je li ta kamata po sudskoj presudi oporeziva porezom na dohodak?

Pročitano
10.09.2003.

Obračun PDV-a na zatezne kamate

Obračunava li se porez na dodanu vrijednost (PDV) na zatezne kamate kad trgovačko društvo svome dužniku ispostavlja fakturu na zakasnjelo plaćanje robe, odnosno obavljene usluge?

Pročitano
23.10.2002.

Tok zatezne kamate po isteku dospijeća obveze plaćanja

Jesu li strane u ugovoru (domaće pravne osobe) u obvezi prema zakonskim propisima ugovoriti da zatezna kamata teče od prvog dana po isteku dospijeća obveze plaćanja?

Pročitano

Filteri