Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: radno pravo

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 130
21.04.2023.

Provedba testa tržišta rada

Namjeravamo zaposliti radnika iz treće zemlje, ali prije podnošenja zahtjeva za izdavanje radne dozvole moramo zatražiti provedbu testa tržišta rada. Ako tijekom provođenja testa tržišta rada zaposlimo osobu s nacionalnog tržišta rada, možemo li nakon toga nastaviti s postupkom vezanim uz izdavanje dozvole za boravak i rad za stranog radnika radi kojeg smo i započeli postupak?

Pročitano
10.03.2023.

Obveze poslodavaca u vezi sa zaštitom djece - redoviti kontakt s djetetom i maloljetnikom

Što se u smislu čl. 19.b Zakona o radu smatra redovitim kontaktom s djetetom i maloljetnikom?

Pročitano
26.03.2021.

Provođenje izbora za radničko vijeće upotrebom informacijskokomunikacijske tehnologije

Može li radničko vijeće od poslodavca zahtijevati kupnju posebnog programa za provođenje izbora radničkog vijeća?

Pročitano
05.02.2021.

Ovlast za donošenje odluke o otkazu ugovora o radu

Poslodavac mi je poštom dostavio odluku o otkazu ugovora o radu, međutim nije ju potpisao direktor. Budući da smatram da je navedena odluka o otkazu nezakonita, podnio sam tužbu protiv poslodavca i trenutačno je u tijeku parnični postupak. Je li odluka o otkazu ugovora o radu nezakonita ako je donesena od neovlaštene osobe?

Pročitano
29.05.2020.

Godišnji odmor nakon neplaćenog dopusta

Poslodavac je radniku, na njegovo traženje, odobrio korištenje neplaćenog dopusta, koje je trajalo od 20. ožujka do 20. svibnja 2020., za vrijeme poremećaja poslovanja zbog epidemije. Radnik se prije nekoliko dana vratio na rad pa nas zanima ima li, i pod kojim uvjetima, pravo na korištenje godišnjeg odmora, odnosno smatra li se neplaćeni dopust prekidom rada, u smislu stjecanja prava na godišnji odmor?

Pročitano
15.05.2020.

Ostanak kod kuće zaposlenih u predškolskim i školskim ustanovama i prava iz radnog odnosa

Prema uputi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo od 29. travnja 2020., preporuka je da radnici s kroničnim bolestima ostanu kod kuće. Može li se takvim radnicima na temelju te upute, a sukladno propisima iz područja radnih odnosa, odrediti rad kod kuće odnosno prekid rada do kojega je došlo bez krivnje radnika? Ili se predmetna situacija regulira institutom privremene nesposobnosti za rad, sukladno odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju?

Pročitano
17.04.2020.

Otkaz ugovora o radu

Je li ova situacija s koronavirusom opravdan razlog da se radnicima otkaže ugovor o radu?

Pročitano
27.03.2020.

Evidencija radnog vremena za radnike koji zbog epidemije koronavirusa rade od kuće

Mora li poslodavac i za radnika kojega je zbog epidemije uputio da radi od kuće, voditi evidenciju o radu tog radnika ili je može voditi i radnik?

Pročitano
13.03.2020.

Plaćeni dopust za važne osobne potrebe

Pravilnikom o radu Grada propisano je, između ostalog, da službenici i namještenici, u slučaju smrti člana uže obitelji, imaju pravo na plaćeni dopust u trajanju od pet radnih dana. Pravilnik ne propisuje tko se smatra članom uže obitelji, već upućuje na primjenu odgovarajućih propisa o radu, niti utvrđuje dodatne uvjete za ostvarenje toga prava. S tim u svezi, mora li službenik i namještenik koji želi ostvariti pravo na plaćeni dopust iz navedenih razloga živjeti u zajedničkom domaćinstvu s umrlim članom uže obitelji?

Pročitano
21.02.2020.

Produljenje trajanja probnog rada

Službenica je primljena na rad u upravno tijelo Grada, a u rješenju o prijmu utvrđena je obveza probnog rada u trajanju od tri mjeseca. Pročelnik upravnog tijela u koje je službenica raspoređena iznenada je otišao na bolovanje pa veći dio razdoblja od tri mjeseca probnog rada službenice nije bio na poslu. Stoga je po povratku istaknuo da nema dovoljno saznanja o kvaliteti rada službenice i predložio da se trajanje probnog rada produlji za još tri mjeseca. Pritom je istaknuo da se i službenica slaže s tim i da je svoju suglasnost spremna potvrditi potpisom izjave odgovarajućeg sadržaja. Može li se probni rad produljiti na opisani način?

Pročitano
13.12.2019.

Službena zimska odjeća radnika

Pribavili smo službenu zimsku odjeću s logom poslodavca, koju na radnom mjestu moraju nositi svi radnici, jer smo internim aktom propisali obvezu nošenja službene radne odjeće u svrhu lakšeg prepoznavanja naših radnika unutar trgovine. Koji je porezni tretman takve transakcije? Napominjemo da je riječ o poslodavcu koji je obveznik poreza na dobit odnosno trgovačkom društvu

Pročitano
18.11.2019.

Obveze poslodavaca prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti

Koji su poslodavci obvezni postupati prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i na koji način?

Pročitano
08.11.2019.

Promjena radnog mjesta unutar lokalnoga javnog sektora

Mogu li, bez raspisivanja natječaja, na radno mjesto službenika u upravnom tijelu grada biti premješteni direktor gradske tvrtke i zaposlenik ustanove čiji je grad osnivač? Ako mogu, tko su potpisnici sporazuma o prelasku u gradsku upravu?

Pročitano
21.10.2019.

Prava radnika za rad na Dan neovisnosti

Nekoliko naših radnika radilo je na Dan neovisnosti (8. 10., utorak). Koja im sve prava pripadaju za rad na dan blagdana?

Pročitano
08.04.2019.

Pravo na godišnji odmor

Radnica se zaposlila 14. siječnja 2019., nakon prekida između dvaju radnih odnosa duljeg od osam dana. Sukladno članku 77. st. 3. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), pravo na »puni« godišnji odmor određen člankom 77. st. 1. i 2. toga Zakona stječe nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod poslodavca, dakle 14. srpnja 2019. Ima li radnica pravo na korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora sukladno članku 78. st. 1. Zakona o radu, do stjecanja prava na »puni« godišnji odmor?

Pročitano
08.10.2018.

Neplaćeni dopust

Želimo radniku odobriti neplaćeni dopust. Moramo li, kao poslodavac, za vrijeme trajanja neplaćenog dopusta radnika plaćati doprinose za obvezna osiguranja, a ako da, prema kojoj osnovici?

Pročitano
30.04.2018.

Prestanak potrebe za radom ustupljenog radnika

Agencija za privremeno zapošljavanje sklopila je ugovor o radu na određeno vrijeme za ustupanje radnika kod korisnika do 1. studenoga 2018. Zbog promjene organizacije rada kod korisnika, prestala je potreba za radom određenog broja ustupljenih radnika te korisnik neće imati potrebe za tolikim brojem izvršitelja na istim poslovima, o čemu je obavijestio agenciju. Koje su obveze korisnika u navedenom slučaju prema agenciji, jer u samom ugovoru o ustupanju niti u općim odredbama koje su sastavni dio ugovora o ustupanju, za opisani slučaj nisu navedene obveze korisnika?

Pročitano
30.04.2018.

Postupak prije otkazivanja

Radnik je nastavio kasniti na posao i nakon što je upozoren da kašnjenjem na posao čini povredu obveza iz radnog odnosa i da ako nastavi s takvim ponašanjem, može dobiti otkaz. Može li mu se u takvom slučaju dati redoviti otkaz bez upozorenja?

Pročitano
26.03.2018.

Godišnji odmor radnika koji rade u izmjenama smjena

Neki naši radnici rade smjenski u sljedećem rasporedu - dvije prve smjene, dvije druge smjene, dvije noćne smjene pa dva dana slobodno. Ulaze li njima subote i nedjelje ili blagdani u godišnji odmor? Primjerice, radnik je radio četvrtak i petak prvu smjenu, subotu i nedjelju drugu smjenu, ponedjeljak i utorak treću smjenu. Srijedu i četvrtak je slobodan, a od petka bi koristio godišnji odmor u trajanju od dva tjedna. Koje dane računati u godišnji odmor kod takvih radnika?

Pročitano
26.02.2018.

Korištenje godišnjeg odmora iz prošle godine nakon povratka s roditeljskog dopusta

Radnica nije koristila godišnji odmor iz 2107. zbog roditeljskog dopusta, a vraća se na rad 1. ožujka 2018. Do kada ima pravo iskoristiti godišnji odmor iz 2017., do 30. lipnja ili do 31. prosinca 2018.?

Pročitano
18.12.2017.

Služba na određeno vrijeme u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi

Ako u upravnom tijelu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave ima službenika primljenih u službu na određeno vrijeme, mora li se za prijam u službu na određeno vrijeme objaviti oglas, ako navedeni službenici ispunjavaju uvjete za to radno mjesto?

Pročitano
18.12.2017.

Prava radnika za rad na božićne i novogodišnje blagdane

Nekoliko naših radnika radi za vrijeme božićnih (25. i 26. prosinca 2017.) i novogodišnjih (1. siječnja 2018.) blagdana. Koja sve prava imaju radnici koji rade u dane navedenih blagdana?

Pročitano
11.12.2017.

Pravo na plaćeni dopust zbog smrti strica

Ima li naš radnik pravo na plaćeni dopust zbog smrti strica?

Pročitano
27.11.2017.

Ugovaranje probnog rada prigodom promjene vrste ugovora na istim poslovima

Smije li se nakon isteka ugovora o radu na određeno vrijeme, u kojem je bio ugovoren probni rad (šest mjeseci), ugovoriti probni rad i u novom ugovoru na neodređeno, a na istom radnom mjestu kao u prethodnom ugovoru na određeno?

Pročitano
06.11.2017.

Zaštita na radu – procjena rizika

Može li poslodavac sam procijeniti rizike u svezi sa zaštitom na radu te ako može na temelju kojih propisa to mora učiniti?

Pročitano
09.01.2017.

Raspored korištenja drugog dijela godišnjeg odmora

Smije li poslodavac napraviti takav plan odnosno raspored godišnjih odmora tako da drugi dio godišnjeg odmora radnici moraju iskoristiti do 30. travnja sljedeće godine, a zbog potrebe za radnicima u svibnju i lipnju 2017.?

Pročitano
02.01.2017.

Kolektivni višak radnika

vi Ubrajaju li se, u slučaju kolektivnog viška radnika, u višak radnika i radnici kojima će u roku devedeset dana prestati radni odnos na određeno vrijeme zbog isteka vremena na koje je bio sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme?

Pročitano
11.01.2016.

Posebni uvjeti za zasnivanje radnog odnosa

Smije li osoba koja ima potvrđenu optužnicu za kazneno djelo prijevare, i dalje obavljati poslove radnog mjesta referenta za nabavu i likvidaturu (poslove financijske prirode) u javnoj službi (fakultetu), jer više ne ispunjava uvjet za to radno mjesto »da se protiv osobe ne vodi kazneni postupak«?

Pročitano
28.12.2015.

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

U Zakonu o radu piše da se radnik i poslodavac mogu dogovoriti da radnik u godini u kojoj je stekao godišnji odmor ne mora iskoristiti sva dva tjedna godišnjeg odmora neprekidno, dakle da mogu dogovoriti korištenje godišnjeg odmora drukčije. Što se smatra pod pojmom »dogovoriti drukčije«?

Pročitano
14.12.2015.

Pravo povratka na prethodne poslove

Radnik koristi pravo na mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta. Kada mora poslodavca obavijestiti da se vraća na posao, u smislu članka 36. Zakona o radu, koji regulira pravo povratka na prethodne poslove?

Pročitano

Filteri