Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Uknjižba prava vlasništva – pravni temelj stjecanja
Iz sklopljenog ugovora o usklađenju zemljišnoknjižnog stanja sa stvarnim stanjem nije vidljiv pravni temelj (causa) stjecanja prava vlasništva. Ugovor doduše sadržava izjavu zemljišnoknjižnih suvlasnika kojom priznaju pravo suvlasništva ugovarateljici (stjecateljici), a temeljem dosjelosti. Kako će zemljišnoknjižni sud cijeniti takvu ispravu odlučujući o prijedlogu za uknjižbu prava vlasništva u zemljišnu knjigu?
Naknadno pronađena imovina – predmnijevano pravo vlasništva ostavitelja
Je li, kao naknadno pronađenu imovinu, u ostavinskom postupku dopušteno raspraviti i pitanje nasljeđivanja imovine koja predstavlja predmnijevano vlasništvo ostavitelja? Naime, ostavitelj je za života sklopio s trećom osobom ugovor o kupoprodaji nekretnine, ali nikad vlasništvo na svoje ime nije upisao u zemljišnu knjigu.
Raspolaganje javnim dobrima upisanima u zemljišnoknjižni uložak »Popis I«
Nekretnina (nalazi se unutar granica građevinskog područja) je upisana u zemljišnim knjigama u zemljišnoknjižnom ulošku broj PI, kao javno dobro - put poljski, a u posjedovnom listu u katastru kao javno dobro, putovi i vode R. (sljednik su Hrvatske vode koje su preuzele samo vode, ne i putove). U naravi radi se o poljskom putu, koji je zbog velike uzbrdice pogodan samo za prolazak pješaka, ne i automobila. Dakle, ne radi se o nerazvrstanoj cesti. Je li Grad u ovom slučaju ovlašten donijeti Odluku o izuzimanju iz javne uporabe ili tom nekretninom upravlja RH odnosno DUUDI? Je li Grad uopće nadležan za postupanja vezana uz takve i slične nekretnine koje su uknjižene u PI kao javno dobro, neovisno o tome radi li se o nerazvrstanoj cesti ili ne?
Povezivanje knjige položenih ugovora i zemljišne knjige
Kuća ima dva stana. Upisani su suvlasnički omjeri 4/10 i 6/10. U naravi to je manja zgrada s dva stana. Upisana je u knjigu položenih ugovora i nije u sustavu upravljanja stambenim zgradama. Kako takvu nekretninu, koja je upisana u knjizi položenih ugovora, povezati sa zemljišnom knjigom i upisati posebne dijelove? Može li na temelju Pravilnika o povezivanju… i tko će postupak pokrenuti ako nema upravitelja?
Prijenos prava vlasništva nekretnine bez naknade s jedinice lokalne samouprave na pravnu osobu u državnom vlasništvu
Na općinskom zemljištu izgrađena je trafostanica koju je izgradio HEP, ali nisu uređeni vlasničkopravni odnosi. HEP predlaže Općini da mu dâ u vlasništvo tu parcelu na temelju Zakona o uređivanju imovinskopravnih odnosa u svrhu izgradnje infrastrukturnih građevina (Nar. nov., br. 80/11), međutim, postavlja se pitanje je li HEP osoba javnog prava u smislu članka 3. Zakona i može li doći do prijenosa vlasništva bez naknade ako je građevina već izgrađena?
Potreba tabularnog očitovanja za upis prava vlasništva
Gradu B. obratila se S. C. kao suvlasnica kuće, stambene zgrade upisane u zk. ul. br. 2054 k. o. G.B., izgrađene na kat. čest. br. 1003/1 upisane u zk. ul. br. 1., k.o. G.B., sa zamolbom da joj se izda tabularno očitovanje podobno za upis prava vlasništva na navedenoj čest. Je li grad B. dužan izdati tabularno očitovanje i ima li grad pravo na naknadu za predmetno zemljište?
Upis prava vlasništva nekretnine stečeno dosjelošću u zemljišne knjige – clausula intabulandi
Mora li tužbeni zahtjev za utvrđenje prava vlasništva, stečeno dosjelošću na nekretnini, sadržavati klauzulu intabulandi?
(Ne)upisivanje prava vlasništva stečenog dosjelošću u zemljišnu knjigu
Je li uvjet za stjecanje prava vlasništva na nekretnini na temelju dosjelosti upis toga prava u zemljišnu knjigu i koje su pravne posljedice neupisa?
Stjecanje prava vlasništva stana u zaštićenom najmu
Može li se steći vlasništvo na stanu koji je u vlasništvu jedinice lokalne samouprave, za koji se plaća zaštićena najamnina, na kojem postoji stanarsko pravo već 22 godine?
Ništetnost pravnog posla o stjecanju nekretnine u Republici Hrvatskoj bez suglasnosti ministra nadležnog za pravosuđe
Može li strana osoba upisati pravo vlasništva u zemljišne knjige na temelju ugovora o darovanju i bez suglasnosti ministra pravosuđa?
Stjecanje prava vlasništva stranaca iz EU, na nekretninama u Republici Hrvatskoj
Državljanin sam SR Njemačke. Prije dvije godine sklopio sam ugovor o kupnji nekretnine (vikendice na moru) koja se nalazi u RH. Predao sam zahtjev za dobivanjem suglasnosti za stjecanje prava vlasništva. S obzirom na promjenu propisa, što će biti s mojim zahtjevom, odnosno suglasnošću?
Ograničenja prava vlasništva pravnim poslom
Imam u vlasništvu kuću s više apartmana koje iznajmljujemo turistima. U visokim sam godinama i želim da moja šira obitelj preuzme što veću brigu oko ovog posla. Želim ih na to poticati i tako da im prenesem u vlasništvo (darujem) nekoliko apartmana. No, želio bih da, barem dok sam živ, dalje ne otuđuju nekretnine (apartmane). Kako da to provedem u skladu sa zakonom?
Stjecanje prava vlasništva državljana i pravnih osoba iz Europske unije na nekretninama u Republici Hrvatskoj
Koja su obilježja novog režima stjecanja prava vlasništva stranaca na nekretninama u Republici Hrvatskoj?
Zaštita prava vlasništva – actio publiciana
Osoba je kupila kuću, ali vlasništvo nikada nije evidentirala u zemljišnoj knjizi. Nedavno joj je susjed uzurpirao dio dvorišta i faktički oduzeo posjed. Rok za posjedovnu zaštitu je, zbog neznanja, protekao. Na koji način može zaštititi svoje vlasništvo i zatražiti povrat oduzetog posjeda nekretnine?
Pretpostavke za upis prava vlasništva – zemljišnoknjižna oznaka nekretnine
Odbijen mi je prijedlog za uknjižbu prava vlasništva s obrazloženjem da se u ugovoru o kupnji, na temelju kojeg sam zatražio uknjižbu, podaci o nekretnini ne podudaraju s podacima iz zemljišne knjige. Ugovor sam sastavljao na temelju podataka iz katastra. Je li sud u pravu?
Fiducijarno vlasništvo – ovrha
Predlagatelj osiguranja i protivnik osiguranja tijekom 2003. zaključili su Sporazum o prijenosu vlasništva nekretnine radi osiguranja novčane tražbine za vrijeme važenja Zakona o izmjenama Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 173/03). U zemljišne knjige upisani su kao prethodni i potonji vlasnik. Potonji vlasnik otuđio je nekretninu trećoj osobi koja je sada upisana kao potonji vlasnik. Javni bilježnik odbija protiv nje provesti ovrhu s obzirom na to da predlagatelj osiguranja nema ovršnu ispravu protiv nje (ona nije potpisala sporazum o prijenosu vlasništva). Na koji način, u opisanoj situaciji, predlagatelj osiguranja može ostvariti svoje pravo i naplatiti se?