Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: obvezno pravo

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 16
26.05.2023.

Ustup tražbine umjesto ispunjenja

Da bi ugovor o ustupu tražbine bio ugovor o ustupu tražbine umjesto ispunjenja, je li nužno da u njemu ugovaratelji izričito ugovore da se samim sklapanjem toga ugovora o ustupu tražbine gasi obveza ustupitelja koju je imao prema primatelju ili je dovoljno da to proizlazi iz volje odnosno namjere ugovaratelja koju je sud utvrdio tijekom sudskog postupka?

Pročitano
29.05.2020.

Obavještavanje druge ugovorne strane o promijenjenim okolnostima

Ako bi se jedna ugovorna strana zbog posljedica uzrokovanih provođenjem mjera zaštite od pandemije COVID-19, zbog kojih je došlo do zastoja u gospodarstvu, pozivala na višu silu, koji bi se trenutak uzeo kao relevantan za nastup više sile i koje su mogućnosti za redefiniranje ugovornog odnosa?

Pročitano
18.02.2019.

Jamstvo

Je li obveza jamca platca valjana ako se utvrdi da je obveza glavnog dužnika ništetna. Naime, utvrdilo se da je ugovor, koji je sklopio glavni dužnik, ništetan?

Pročitano
03.12.2018.

Ugovorna kazna

Je li valjana odredba u ugovoru prema kojoj se ugovorna strana obvezuje da će platiti ugovornu kaznu ako otkaže ugovor prije isteka roka na koji je ugovor sklopljen?

Pročitano
22.01.2018.

Cesija

Je li ništav ugovor o cesiji zato što je u njemu naveden viši iznos tražbine koja se prenosi, nego što ona u stvarnosti postoji?

Pročitano
11.12.2017.

Zatezne kamate

Odredbom članka 29. st. 1. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15) propisano je da dužnik koji zakasni s ispunjenjem novčane obveze duguje, osim glavnice, i zatezne kamate. Odredba nije dispozitivne prirode, nego je prinudna. To znači da se primjena te odredbe ne može ugovorom isključiti, nego se mora primijeniti. Drugim riječima, obveza plaćanja zateznih kamata nastaje na temelju zakona, a ne na temelju ugovora. Jedino oko čega bi se ugovorne stranke mogle dogovoriti jest visina stope zatezne kamate. Naime, prema stavku 3. čl. 29. Zakona o obveznim odnosima, kod trgovačkih ugovora i ugovora između trgovaca i osobe javnog prava moguće je ugovoriti i drukčiju stopu zatezne kamate od propisane, ali uz ograničenje propisano člankom 26. st. 2. Zakona o obveznim odnosima. U slučaju da je obveza plaćanja zateznih kamata dospjela, vjerovnik bi se mogao odreći potraživanja zateznih kamata. Jedan od načina prestanka obveze je i otpust duga. Tako, prema članku 203. Zakona o obveznim odnosima, obveza prestaje kad vjerovnik izjavi dužniku da neće zahtijevati njezino ispunjenje, a dužnik se s time suglasi. Dakle, vjerovnik bi mogao na temelju te odredbe otpustiti dužniku dug koji se odnosi na dospjele zatezne kamate. (17-2, J. S., 29. 11. 2017.)

Pročitano
11.09.2017.

Naknada štete u obliku rente

Za vrijeme parnice u kojoj je tužitelj tražio povećanje rente koja mu je bila dosuđena zbog tjelesne ozljede, on je umro. Imaju li njegovi nasljednici pravo na taj povećani iznos rente ako je tužbeni zahtjev osnovan? Naime, parnica traje godinama i do donošenja presude dospjeli su pojedini iznosi naknade pod pretpostavkom da je tužbeni zahtjev osnovan.

Pročitano
17.08.2015.

Odgovornost izvođača radova

Radnik izvođača radova na zgradi imao je nesreću na radu i pretrpio štetu. Ima li u tom slučaju radnik pravo tražiti naknadu pretrpljene štete, osim od izvođača i od naručitelja radova?

Pročitano
13.07.2015.

Pristupanje dugu

Može li se pristupiti dugu i prije nego što je dospio te je li potrebna suglasnost glavnog dužnika da treća osoba pristupi dugu?

Pročitano
22.10.2011.

Pobijanje dužnikovih pravnih radnji

Koji je trenutak relevantan za prosuđivanje insolventnosti dužnika kod kulpozne paulijanske tužbe?

Pročitano
24.09.2011.

Delkredere odgovornost

Odgovara li trgovinski zastupnik za ispunjenje obveze iz ugovora u čijem je sklapanju posredovao, ako je za to pisano jamčio kao običan jamac ili kao solidaran jamac?

Pročitano
23.12.2009.

Nedjeljive obveze

U slučaju kad se radi o obvezi koja se ne može podijeliti, a postoji više dužnika, znači li to da je svaki od dužnika dužan ispuniti cijelu obvezu ili je svaki dužan ispuniti samo dio koji otpada na njega?

Pročitano
19.12.2009.

Solidarnost dužnika

Tri su osobe potpisale ugovor u kojem su preuzele obvezu kao solidarni dužnici. Jedna od njih nije u mogućnosti izvršiti svoj dio obveze. Prelazi li njezina obveza na ostale sudužnike.

Pročitano
21.11.2009.

Prekid zastare

Prekida li tijek roka zastare postupak za osiguranje dokaza, pokrenut prije parničnog postupka?

Pročitano
24.09.2008.

Zastara

U kojem roku zastarijeva potraživanje s naslova izgubljene zarade iz radnog odnosa, odnosno zarade izgubljene zbog nesposobnosti za rad?

Pročitano
31.08.2005.

Obvezno pravo

Podnijeli smo tužbu za poništenje ugovora o prodaji stana jer smatramo da je suprotan odredbama Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Je li tužbeni zahtjev pravilno postavljen?

Pročitano

Filteri