Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
O pisanju kratica akademskih naziva i akademskih stupnjeva
Je li, prema mjerodavnim pravnim normama, ispravno pisati „mag.iur.“ (bez razmaka) ili „mag. iur.“ (s razmakom), odnosno „Dr.sc.“ (velikim prvim slovom) ili „dr. sc.“ (malim prvim slovom)? Naime, u službenom i neformalnom komuniciranju glede toga postoje velike razlike. Stoga molimo da nam predstavite odredbe mjerodavnih propisa na području akademskih i stručnih naziva te znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja, kao i opća jezična pravila.
Pripravnik u osnovnoj i/ili srednjoj školi
Može li se osoba sa završenom gimnazijom i radnim iskustvom u ugostiteljskoj djelatnosti, radu na recepciji, prodaji u osiguranju te radu u fotografskoj djelatnosti smatrati pripravnikom, sukladno Zakonu o radu i Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi? Radi se o poslovima tajnice, koje bi osoba obavljala.
PDV na usluge obrazovanja
Jesu li usluge obrazovanja koje provode privatno nastavnici i predavači, posebice kad obavljaju konzultacije i održavanje ispita, oslobođeni oporezivanja porezom na dodanu vrijednost?
Fizička osoba-ovlašteni revizor, koja nije iz ekonomske struke
Fizička osoba pet je godina uz nadzor i mentorstvo ovlaštenog revizora obavljala revizorske poslove. Ta fizička osoba ima visoko stručno obrazovanje, a nije iz ekonomske struke. Može li takva osoba, koja ima visoko obrazovanje, a nije iz ekonomske struke, polagati ispit i steći certifikat ovlaštenog revizora.?
PDV na usluge stručne prekvalifikacije odraslih u srednjoškolskoj ustanovi
Srednjoškolska ustanova obavlja usluge obrazovanja u obliku stručne prekvalifikacije za odrasle? Je li takva usluga oporeziva porezom na dodanu vrijednost?
Pravo na doplatak za djecu
Do koje se godine života djeteta može ostvariti doplatak za djecu, odnosno je li to pravo vezano uz djetetovu dob ili njegovo redovito školovanje?
Naknada plaće za vrijeme stručnog obrazovanja i usavršavanja
Zbog uvođenja novog načina rada, radnici su sklopili nove ugovore o radu s tim da su se dužni obučiti za preuzete poslove. Poslodavac ih je, sukladno tome, uputio na obrazovanje i usavršavanje koje se odvija u mjestu gdje radnici rade, no ponekad u radno vrijeme radnika, a ponekad izvan njega. Za vrijeme izobrazbe u radno vrijeme poslodavac im isplaćuje naknadu plaće kao da su radili, no radnici se bune da im se ne plaća i vrijeme izobrazbe provedeno izvan radnog vremena (smatraju da se to vrijeme smatra prekovremenim radom). Jesmo li im dužni isplatiti naknadu za prekovremeni rad za vrijeme provedeno na izobrazbi izvan radnog vremena?