Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje
Molimo Vas tumačenje vezano uz korištenje umanjenja mjesečne osnovice za obračun doprinosa. Imamo slučaj u kojem radnik ima više poslodavaca istodobno. Nama, kao poslodavcu, nije dostavio izjavu o visini bruto plaće kod svih poslodavaca, ali ju je dostavio drugom poslodavcu. Možemo li mi kao jedan od poslodavaca, koji nije zaprimio predmetnu izjavu, umanjivati osnovicu za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje?
Umanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti
Novoosnovano trgovačko društvo zapošljava osobu koja je ujedno i član uprave u društvu. Bruto plaća navedene osobe iznosi 1.014,00 eura te se u veljači prvi put toj osobi obračunava plaća. Osoba istovremeno nema drugih poslodavaca. Postavlja se pitanja primjenjuje li se novopropisano umanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti za osobu koja je član uprave u trgovačkom društvu te istovremeno u radnom odnosu u tom trgovačkom društvu društvu?
Tuzemno svojstvo osiguranika u mirovinskom osiguranju osobe s inozemnim prebivalištem
Korisnik ima prebivalište i status umirovljenika u drugoj državi članici Europske unije. Može li mu, unatoč tome, u Republici Hrvatskoj biti utvrđen status obveznika mirovinskog osiguranja po osnovi svojstva člana uprave trgovačkog društva?
Stjecanje prava iz mirovinskog osiguranja slijedom promjene zakonodavstva
Važećim Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem dodano je više dijagnoza koje nisu bile obuhvaćene prijašnjim zakonom. Može li se smatrati da je zbog toga prijašnji zakon bio manjkav te da je došlo do diskriminacije pojedinih kategorija osoba na koje se zakon odnosi? Može li svojstvo osiguranika – osobe s invaliditetom, po osnovi dijagnoze uvrštene tek u važeći Zakon, biti priznato i za razdoblje prije njegova stupanja na snagu, tj. od nastanka konkretne bolesti?
Pogrešna uputa službene osobe u upravnom postupku
Stranka se oslonila na informaciju službenika mirovinskog osiguranja, koji ju je uputio da joj obrt u mirovanju ne utječe na iznos mirovinskog faktora za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti. Međutim, doneseno je rješenje s nepovoljnijim faktorom. Utječe li na opseg prava stranke činjenica da je prethodno bila pogrešno poučena?
Priznanje prava za starosnu mirovinu nakon ostvarenja prava na invalidsku mirovinu
Navršila sam 33 godine mirovinskog staža, nakon čega sam ostvarila pravo na invalidsku mirovinu na temelju djelomičnog gubitka radne sposobnosti, povodom čega mi je prestao radni odnos, pa sam sada korisnica te mirovine. U međuvremenu bila sam zaposlena četiri mjeseca i navršila starosnu dob za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu, pa sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na tu mirovinu, kao povoljniju za mene, ali mi je taj zahtjev odbijen. Postoji li u mom slučaju mogućnost za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu?
Radni staž državnih službenika i namještenika
Može li se rad na temelju ugovora o djelu smatrati obavljanjem samostalne djelatnosti, odnosno može li se takav rad uračunati u radni staž državnih službenika i namještenika?
Isplata u gotovu novcu otpremnine za odlazak u mirovinu radnika
Može li se radniku otpremnina za odlazak u mirovinu isplatiti u gotovu novcu?
Doprinosi iz primitaka po osnovi drugog dohotka izravno ostvarenog iz inozemstva
Koji se doprinosi plaćaju i tko je obveznik plaćanja doprinosa na drugi dohodak ostvaren po ugovoru o djelu iz inozemstva?
Doprinos za mirovinsko osiguranje na naknadu plaće za dulje bolovanje
Radnik je na bolovanju dulje od dvije godine i naknada za bolovanje isplaćuje mu se na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tko uplaćuje doprinos za mirovinsko osiguranje iz II. stupa (kapitalizirana štednja) i što je osnovica za obračun toga doprinosa?
Mirovinsko osiguranje - pravo nasljeđivanja
Suprug je podnio zahtjev za starosnu mirovinu, ali je u međuvremenu umro, prije donošenja rješenja o mirovini, pa je nasljednica, umjesto rješenja o mirovini dobila rješenje o obustavi postupka. Budući da ulazi u krug njegovih nasljednika, ima li pravo na isplatu zaostataka?
Mirovinsko osiguranje – prijevremena starosna mirovina i rad u SR Njemačkoj
Stranka je ostvarila pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u Republici Hrvatskoj. Odmah nakon toga, od rujna 2003. do prosinca 2010., otišla je u SR Njemačku, gdje se zaposlila i radila, ali je za čitavo to vrijeme primala i hrvatsku mirovinu. Kad je stranka u SR Njemačkoj pokrenula postupak za starosnu mirovinu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje zatražio je povrat iznosa mirovina isplaćenih u tome razdoblju. Stranka se žalila na rješenje HZMO-a, ali je žalba odbijena. Mora li stranka vratiti isplaćene iznose mirovine?
Mirovinsko osiguranje – datum odlaska u starosnu mirovinu
Može li se izabrati datum odlaska u starosnu mirovinu?
Mirovinsko osiguranje – dospjela novčana primanja – nasljeđivanje
Može li se naslijediti mirovina?
Dobrovoljni mirovinski fondovi – visina državnih poticajnih sredstava
Koliko iznosi visina državnih poticajnih sredstava za članove dobrovoljnih mirovinskih fondova? Naime, uplaćeno je 10.000,00 kuna za člana fonda pa koliko će državnih poticajnih sredstava član ostvariti?
Odjava s mirovinskog osiguranja radnika kojem je poslodavac poštom poslao izvanredni otkaz ugovora o radu
Kako će poslodavac ispoštovati rok odjave radnika s mirovinskog osiguranja (24 sata od prestanka zaposlenja) u slučaju kada radniku da izvanredni otkaz ugovora o radu? Naime, problem nastaje onda kada se otkaz šalje poštom, u kojem slučaju radni odnos prestaje danom uručenja izvanrednog otkaza radniku, o čemu će poslodavac biti obaviješten tek nakon proteka nekoliko dana, kada primi povratnicu i iz nje iščita datum primitka odluke o otkazu, a u tom trenutku postaje svjestan da je protekao rok od 24 sata od dana kada je radniku prestao radni odnos, u kojem je roku morao odjaviti radnika s mirovinskog osiguranja.
Prijava na mirovinsko osiguranje
U kojem roku poslodavac mora prijaviti novog radnika na mirovinsko osiguranje?
Državni službenici – staž u poljoprivredi – mirovinsko osiguranje
Uračunava li se vrijeme provedeno u statusu osiguranika u svojstvu individualnog poljoprivrednika, u radni staž za ostvarenje prava iz državne službe?
Prijave i odjave na mirovinsko osiguranje u elektroničkom obliku
Kako se radnici prijavljuju i odjavljuju na mirovinsko osiguranje prema novom Zakonu o mirovinskom osiguranju?
Mirovinsko osiguranje – sudska zaštita kod smanjenja mirovine bez donošenja rješenja
Može li korisnik mirovine koja je ostvarena prema posebnom zakonu u upravnom sporu, osporavati smanjenje te mirovine koje je provedeno bez donošenja rješenja?
Prijava na mirovinsko osiguranje
Ugovor o radu zaključen je u petak, a radnica je počela raditi dan poslije, u subotu. Radnicu je bilo moguće prijaviti tek u ponedjeljak jer radnica koja radi na prijavama osiguranja (kao i drugo administrativno osoblje) radi od ponedjeljka do petka. Dakle, u subotu ne radi, a u subotu ne radi ni Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Je li počinjen prekršaj ako je prijava izvršena tek u ponedjeljak, odnosno 48 sati od zaposlenja?
Mirovinsko osiguranje – utvrđivanje invalidnosti – primjena propisa
Zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu podnesen je tijekom prošle godine, ali još mi nije dostavljen poziv za pregled kod liječnika vještaka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Budući da je 1. siječnja 2014. stupio na snagu novi Zakon o mirovinskom osiguranju, prema kojemu se invalidnost drukčije utvrđuje u odnosu na prijašnji Zakon, temeljem kojeg će zakona, u mojem slučaju biti utvrđena invalidnosti (i prava po toj osnovi), jer će pregled kod vještaka HZMO-a i ocjena invalidnosti biti u vrijeme novoga važenja novog Zakona?
Isplata mirovine i drugih primanja iz mirovinskog osiguranja
Kako će se nakon stupanja novog Zakona o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 157/13), isplaćivati mirovine i ostala primanja iz mirovinskog osiguranja?
Upravni spor – invalidnost u mirovinskom osiguranju
U predmetima vezanima uz postojanje invalidnosti u mirovinskom osiguranju, u odnosu na koji se dan u upravnom sporu utvrđuje postojanje invalidnosti?
Mirovinsko osiguranje
Kako će se regulirati pravo iz mirovinskog osiguranja, kada se po zahtjevu stranke želi promijeniti već doneseno pravomoćno rješenje o mirovini kojim je povrijeđen zakon na štetu osiguranika?
Upravni postupak – vještačenje u mirovinskom osiguranju
Kako treba postupiti drugostupanjsko tijelo u upravnom postupku u mirovinskoj stvari kad od svoga višega vještaka dobije nedovoljno obrazloženi nalaz i mišljenje?
Tjelesno oštećenje i invalidnost
Budući da radnici kod kojih postoji invalidnost ostvaruju neka posebna radnička prava, odnosno budući da imaju jaču zaštitu u postupku otkazivanja ugovora o radu (čl. 150. Zakona o radu), zanima nas smatraju li se osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem osobama s invalidnošću?
Izvanbračna zajednica
Je li Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje stranka u postupku za utvrđivanje izvanbračne zajednice u svrhu ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu?
Prestanak radnog odnosa u slučaju profesionalne nesposobnosti za rad
Kako treba postupiti poslodavac kad radnik dobije rješenje o profesionalnoj nesposobnosti za rad, odnosno kada radniku prestaje radni odnos radi odlaska u mirovinu?
Rok za prijavu na mirovinsko osiguranje
U kojem roku poslodavac mora radnika prijaviti na mirovinsko osiguranje?