Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: invalidska mirovina

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 8
05.01.2024.

Neoporeziva otpremnina pri odlasku u invalidsku mirovinu

Radnik odlazi u invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti. S obzirom na to da mu prestaje Ugovor o radu pravomoćnim rješenjem o invalidskoj mirovini, ima li pravo na neoporezivu otpremninu?

Pročitano
06.10.2023.

Razlika između iznosa mirovine isplaćene zbog štetnog događaja

Je li za odluku o sporu koji pokreće HZMO protiv osiguravatelja štetnika radi povrata iznosa koji je HZMO isplatio svom osiguraniku mjerodavan Zakon o obveznim osiguranjima u prometu koji je bio na snazi u vrijeme nastanka štete Hrvatskom zavodu za osiguranje, odnosno u trenutku kada su izvršene isplate, ili Zakon koji je bio na snazi u vrijeme nastanka samog štetnog događaja (prometne nezgode)? Je li invalidska mirovina koju je u punom iznosu isplatio HZMO svom osiguraniku prema propisima Zakona o mirovinskom osiguranju stvarna šteta u smislu odredbe članka 27. st. 2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu koju bi osiguravatelj štetnika, u slučaju postojanja odgovornosti osiguratelja štetnika, bio u obvezi naknaditi HZMOu ili se takvom ne može smatrati jer spomenuta odredba stvarnom štetom definira razmjerni iznos mirovine?

Pročitano
05.06.2017.

Umirovljenik kao član uprave trgovačkog društva i mogućnosti za neobustavu mirovine

Obustavlja li se mirovina članu uprave-umirovljeniku, koji nije u radnom odnosu u trgovačkom društvu u kojem ne prima nikakvu naknadu za tu svoju funkciju, i nastaje li zbog obavljanja funkcije člana uprave obveza plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje? Postoji li mogućnost da se takvoj osobi ipak mirovina ne obustavi?

Pročitano
27.06.2016.

Godišnji odmor i naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Radnik je bio neprekidno na bolovanju od 1. veljače 2014. do 18. travnja 2016. Dana 19. travnja 2016. otišao je u invalidsku mirovinu. Ostalo mu je neiskorištenog godišnjeg odmora, no kako mu je radni odnos prestao, isplatit ćemo mu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor iz 2016. godine, no ima li pravo na tu naknadu i za godišnji odmor za 2015. godinu (jer se radi o prenesenom godišnjem odmoru, koji se u smislu članka 84. st. 4. Zakona o radu koristi »po povratku na rad«, no kako se radnik uopće nije vraćao na rad, znači li to da je time i izgubio pravo na godišnji odmor za 2015.)?

Pročitano
16.12.2009.

Invalidska mirovina

i Na koji način pravo na invalidsku mirovinu ostvaruje osiguranik koji je radio u nepunom radnom vremenu, a kod kojeg je zbog bolesti nastala opća nesposobnost za rad?

Pročitano
13.06.2009.

Odgovornost poslodavca za štetu prouzročenu radniku - pravo na rentu

Ima li radnik kod kojeg je zbog povrede na radu utvrđena opća nesposobnost za rad, te koji je otišao u invalidsku mirovinu, pravo na rentu u iznosu koji predstavlja razliku između plaće koju bi ostvarivao da radi i invalidske mirovine?

Pročitano
12.03.2008.

Naknada štete zbog izgubljene zarade

Radnik je potpisao izjavu kojom daje otkaz zbog odlaska u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad prouzročene profesionalnom bolešću. Ima li pravo potraživati od poslodavca razliku između iznosa invalidske mirovine i plaće koju bi dobivao od poslodavca?

Pročitano
12.09.2007.

Staž osiguranja korisnika invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad koji rade nepuno radno vrijeme

Kako se u staž osiguranja računa vrijeme provedeno u radnom odnosu osobi, korisniku invalidske mirovine, koja zbog profesionalne nesposobnosti za rad radi 4 sata dnevno?

Pročitano

Filteri