Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Pravo koje sprječava ovrhu i dosjelost
U parničnom postupku utvrđeno je da je tužitelj vlasništvo nekretnine stekao temeljem zakona prije pokretanja ovršnog postupka odnosno publiciranja zabilježbe ovrhe u zemljišnim knjigama. Ima li tužitelj pravo koje sprječava ovrhu, neovisno o savjesnosti ovrhovoditelja koji je pokrenuo ovrhu?
Zabilježba spora u upisniku brodova
Je li za zabilježbu spora (parničnog postupka) u upisniku brodova nužno da je konkretna parnica počela teći?
Učinak upisa zabilježbe prvenstvenoga reda
Koliko dugo zabilježba prvenstvenoga reda ima pravni učinak?
Zabilježba postupka za proglašenje nestale osobe umrlom
Zanima nas mogućnost evidentiranja činjenice vođenja postupka nestale osobe umrlom. Naime, može li se u zemljišnoj knjizi, na čestici na kojoj je kao vlasnik navedena osoba koja je nedvojbeno mrtva, zatražiti upis zabilježbe da se vodi postupak proglašenja nestale osobe umrlom?
Zabilježba izvanrednog pravnog lijeka u zemljišnoj knjizi
Što predstavlja nova zabilježba izvanrednog pravnog lijeka, koja je utemeljena na novom Zakonu o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 63/19)?
Mogućnost zabilježbe obveze na temelju ugovora o diobi bračne stečevine
U tijeku razvoda braka moja stranka je sa suprugom sklopila ugovor o diobi bračne stečevine koju, između ostalog, predstavlja i stan u kojem je nakon prestanka bračne zajednice, prema sporazumu bračnih drugova, ostala živjeti moja stranka (majka dvoje zajedničke djece). U ugovoru o diobi bračni drug (otac) obvezuje se, nakon otplate stambenog kredita, djeci darovati predmetni stan, tako da svakom od njih pripadne 1/2 vlasništva stana. Može li se taj ugovor, odnosno obveza oca da sklopi s djecom ugovor o darovanju zabilježiti u zemljišnim knjigama?
Rok za brisanje zabilježbe spora u zemljišnim knjigama
Od kojeg se trenutka računa rok od deset godina za brisanje zabilježbe spora po službenoj dužnosti?
Zabilježba ovrhe kao zapreka za uknjižbu prava vlasništva temeljem presude na temelju priznanja
Predstavlja li priznanje tužbenog zahtjeva raspoložbu ovršenika koja bi bila zapreka uknjižbi prava vlasništva nakon upisane zabilježbe ovrhe?
Nadležnost suda Republike Hrvatske i zabilježba spora
Jel moguće udovoljiti prijedlogu stranke koja predlaže zabilježbu spora na nekretninama koje se nalaze u Republici Hrvatskoj, a parnični je postupak pokrenut i vodi se u Republici Bosni i Hercegovini. Parnični postupak pokrenut je i vodi se u Sarajevu, a nekretnine se nalaze u Makarskoj. Radi se o sporu između bivših supružnika. Žena traži priznanje prava suvlasništva na 1/2 dijela svih nekretnina koje su bračni drugovi zajedno stekli u bračnoj zajednici, između ostalog i na nekretninama u Republici Hrvatskoj. Vodi li se postupak uopće pred nadležnim sudom?
Zabilježba spora i raspolaganje nekretninom u tijeku parničnog postupka
U tijeku je parnični postupak koji se vodi radi utvrđenja i podjele izvanbračne stečevine. Postupak je zabilježen u zemljišnim knjigama. Tuženik (bivši izvanbračni suprug tužiteljice) u tijeku postupka nekretninu, koja je predmet spora, darovao je trećoj osobi. Treba li uz tuženika tužiti i treću osobu koja je nekretninu stekla darovanjem?
Ovrha na nekretninama
Vlasništvo nekretnine stekli smo pravnim poslom (valjanom ispravom) i stupanjem u posjed, ali se nismo upisali u zemljišne knjige. Kad smo se željeli upisati u zemljišne knjige utvrdili smo da na nekretnini postoji zabilježba ovrhe koja je upisana nakon što smo sklopili ugovor o prijenosu vlasništva. Možemo li tražiti da sud utvrdi ovrhu na nekretnini nedopuštenom?
Brisovna tužba
Može li se brisovnom tužbom pobijati zabilježba u zemljišnoj knjizi?
Zabilježba zahtjeva za mirno rješenje spora
Može li se dopustiti upis zabilježbe zahtjeva za mirno rješenje spora, koji je podnesen državnom odvjetništvu prije podnošenja tužbe za pobijanje dužnikovih pravnih radnji?
Pozitivna zabilježba – građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole, izdane između 15. veljače 1968. i 19. lipnja 1991.
Trenutno smo u velikoj nedoumici u svezi s primjenom izmjena i dopuna Zakona o prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 90/11). Naime, ne znamo treba li za upis pozitivne zabilježbe, za objekte za koje je izdana građevinska dozvola između 15. veljače 1968. i 19. lipnja 1991., primijeniti članak 116. stavak 1. toga Zakona i tražiti uz građevinsku dozvolu i potvrdu upravnog tijela da se za građevinu ne izdaje akt za uporabu, ili treba primijeniti članak 116. stavak 5., koji se, između ostalog, izjednačava i s člankom 331. stavak 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 76/07, 38/09 i 55/11) koji uz građevinsku dozvolu traži samo potvrdu građevinske inspekcije da nije u tijeku nikakav inspekcijski postupak u svezi s tom građevinom. Kako postupiti?
Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju – clausula intabulandi
Je li u ugovoru o doživotnom uzdržavanju potrebno davati klauzulu intabulandi radi provedbe zabilježbe tog ugovora u zemljišnoj knjizi?
Zabilježba postupka utvrđivanja granice pomorskog dobra
Ima li temelja za zabilježbu postupka utvrđivanja granice pomorskog dobra u zemljišnoj knjizi?
Zabilježba spora – postupak utvrđivanja granice pomorskog dobra
Postoji li zakonski temelj za zabilježbu postupka utvrđivanja granice pomorskog dobra u zemljišnu knjigu?
Zabilježba da je prijenos izvršen radi osiguranja
Priječi li zabilježba u zemljišnim knjigama da je fiducijarni prijenos izvršen radi osiguranja, promet tih nekretnina?
Zabilježba prvenstvenog reda
U zemljišnim knjigama upisana je zabilježba namjere otuđenja nekretnine i zabilježba kojom je vlasnik nekretnine osnovao prvenstveni red za upis založnog prava. Kakav učinak imaju te zabilježbe, odnosno hoće li se odraziti na nas ako tu nekretninu kupimo?
Zabilježba prvenstvenog reda
Koliko vrijedi zabilježba prvenstvenog reda?
Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju
Je li u ugovoru o doživotnom uzdržavanju potrebna clausula intabulandi radi provedbe zabilježbe tog ugovora u zemljišnoj knjizi?
Zemljišne knjige - zabilježba spora
Već dugo godina vodimo parnični postupak radi utvrđivanja prava vlasništva na određenoj nekretnini. Parnični je sud 1997. godine, na prijedlog tužitelja, odredio zabilježbu spora, koja je i upisana u zemljišnoj knjizi. Spor do danas nije pravomoćno okončan. Bez obzira na tu činjenicu, tuženik je tražio brisanje zabilježbe spora, a tom je prijedlogu je sud udovoljio. Je li takva odluka zemljišnoknjižnog suda pravilna?
Zabilježba ovrhe na nekretnini
Je li moguća ovrha na nekretnini ako je ovršenik prodao stan prije nego što je izvršen upis zabilježbe ovrhe na nekretnini, ali kupac nije podnio prijedlog za upis prava vlasništva prije nego što je upisana spomenuta zabilježba?
Zabilježba spora – razlozi zbog kojih se ne može dopustiti
Među strankama vodi se parnica u kojoj jedna strana tužbom zahtijeva isplatu novčanog iznosa zbog neizvršenja ugovora o kupoprodaji nekretnine. Tužiteljica je zatražila upis zabilježbe spora. Ima li osnove za taj upis?
Zabilježba zabrane otuđenja i opterećenja
Može li zemljišnoknjižni sud po službenoj dužnosti brisati upisanu zabilježbu zabrane otuđenja i opterećenja koja je određena u tijeku parnice i traje dok se taj postupak ne okonča?
Zabilježba spora
Podnesena je tužba sudu radi utvrđenja da nekretnine ne ulaze u ostavinsku imovinu iza pokojnika, već da je vlasnik tužiteljica, na temelju ugovora o darovanju. Može li se takav spor zabilježiti u zemljišnu knjigu?
Zemljišne knjige – zabilježba
Može li se u zemljišnoj knjizi dopustiti upis zabilježbe postojanja braka, a radi zaštite prava onog bračnog druga koji nije upisan u zemljišnoj knjizi kao suvlasnik nekretnine?
Zabilježba spora
Može li zemljišnoknjižni sud dopustiti upis zabilježbe spora koji se vodi zbog smetanja posjeda?
Zemljišnoknjižno pravo
N. je, kao primatelj uzdržavanja, sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s B., kao davateljem uzdržavanja. Temeljem ugovora upisana je u zemljišnim knjigama zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju u korist B. U tijeku izvršenja ugovora primatelj uzdržavanja N. podnosi tužbu protiv davatelja uzdržavanja B., na raskid ugovora. Zabilježba tog spora upisana je u zemljišne knjige. U tijeku parnice N. je sklopio novi ugovor o doživotnom uzdržavanju u korist treće osobe C., kao davatelja uzdržavanja. U zemljišnoj knjizi upisan je treći upis - zabilježba tog ugovora o doživotnom uzdržavanju, uz uvjet da će se isti ostvariti ako prvobitni ugovor bude raskinut. Nakon toga primatelj uzdržavanja N. umre. Prvi davatelj uzdržavanja B. zatražio je upis vlasništva temeljem prvog ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li dopušten taj upis brišu li se zabilježbe po drugom ugovoru?
Brisanje zabilježbe ugovora o doživotnom uzdržavanju
Stranke su sklopile valjani ugovor o doživotnom uzdržavanju te je o njemu, na prijedlog davatelja uzdržavanja, upisana u zemljišnu knjigu zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju. Primatelj uzdržavanja je umro. Davatelj uzdržavanja ne želi ostvariti svoje pravo iz ugovora o doživotnom uzdržavanju. Predlaže da imovina, koja je predmet tog ugovora, uđe u ostavinsku imovinu primatelja uzdržavanja te da se u tom postupku utvrde nasljednici i imovina upiše na njih u zemljišnim knjigama. Zakonski nasljednici (oporuke nema) suglasni su s time i u ostavinskom postupku namjeravaju predložiti javnom bilježniku, koji će provoditi taj postupak kao povjerenik suda, da prihvati sporazum davatelja uzdržavanja i zakonskih nasljednika te da odredi i brisanje zabilježbe ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li javni bilježnik dužan tako postupiti?