Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: sud

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 36
25.10.2024.

Potraživanje razlike do pune plaće nakon udaljenja iz službe

Službenik je počinio tešku povredu službene dužnosti, radi čega je protiv njega pokrenut postupak pred službeničkim sudom. Uz pokretanje postupka doneseno je rješenje o udaljenju iz službe, za vrijeme kojega je službenik, koji nema obitelj, primao 60 % naknade plaće. Tijekom razdoblja kada je bio udaljen iz službe, službenik je dao otkaz, a postupak pred službeničkim sudom je obustavljen. Može li u opisanom slučaju (bivši) službenik tražiti isplatu razlike između naknade plaće koju je dobivao i plaće svojeg radnog mjesta jer postupak pred službeničkim sudom nije proveden, i on nije oglašen krivim?

Pročitano
24.11.2023.

Granice trošenja novca iz proračuna jedinice lokalne samouprave

Sukladno dogovoru predsjednika Općinskog suda i općinskog načelnika, zbog slabe opremljenosti prostorija Suda Općina želi kupiti nekoliko komada namještaja za potrebe Stalne službe Suda, koja se nalazi na području Općine. Je li zakonito da Općina proračunska sredstva troši na opisani način?

Pročitano
03.09.2021.

Pristup informacijama sadržanima u spisu sudskog predmeta

Može li osoba koja nije bila stranka u konkretnom sudskom postupku izvršiti uvid u sudsku praksu koja je zanima (tj. uvid u dio sadržaja spisa dovršenih sudskih predmeta), primjenom Zakona o pravu na pristup informacijama? Što učiniti ako je sud uputi na obraćanje sudskoj pisarnici i na primjenu odredaba Sudskog poslovnika o uvidu u spis predmeta?

Pročitano
07.05.2021.

Raspored na radno mjesto ravnatelja sudske uprave

Može li na upražnjeno radno mjesto ravnatelja sudske uprave biti raspoređen državni službenik (sudski savjetnik) koji za to ispunjava uvjete, a u konkretnom sudu je u službi na određeno vrijeme? Je li pritom mjerodavna odredba članka 45. Zakona o državnim službenicima?

Pročitano
23.04.2021.

Rješenje o odbacivanju tužbe zbog presuđene stvari

Je li sud počinio bitnu povredu odredaba parničnog postupka iz članka 354. st. 1. ZPP-a kada je donio rješenje o odbačaju tužbe jer da je stvar pravomoćno presuđena, a prije nego što je održano pripremno ročište?

Pročitano
09.04.2021.

Znanstvene i stručne aktivnosti sudaca

Narušava li pisanje stručnih članaka i izlaganje na stručnim skupovima neovisnost sudaca i povjerenje javnosti u njih?

Pročitano
06.11.2020.

Redoslijed rješavanja predmeta na sudu

Je li sud dužan osigurati da se predmeti koje rješava dovršavaju prema redoslijedu njihova zaprimanja?

Pročitano
25.09.2020.

Ekspertna pravna mišljenja u sudskom postupku

U postupku koji vodi sud jedna od stranaka je, u prilog svojem traženju, dostavila ekspertno pravno mišljenje. S tim u svezi, molimo da nam odgovorite je li riječ o dokaznom sredstvu, odnosno u kojoj je mjeri sud vezan takvim mišljenjem?

Pročitano
14.08.2020.

Obveza pravnih osoba za uspostavu elektroničke komunikacije sa sudovima i dostavu adrese elektroničke pošte sudskom registru

Jesu li pravne osobe obvezne uspostaviti elektroničku komunikaciju sa sudovima i odnosi li se ta obveza i na sudski registar?

Pročitano
10.04.2020.

Ispravljanje presude

Može li se od suda zahtijevati ispravljanje odluke tako da je dopuni i na taj način poveća iznos naveden u izreci odluke?

Pročitano
28.02.2020.

Pravosuđe – odluke u predmetima zaštite prava na suđenje u razumnom roku

Može li postupak povodom zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku biti dovršen ne samo usvajanjem ili odbijanjem zahtjeva, već i njegovim odbacivanjem ili obustavom postupka?

Pročitano
31.01.2020.

Pravosudni ispit kao uvjet za prijam u službu

Grad donosi novu sistematizaciju radnih mjesta. S tim u svezi, molimo da nam odgovorite može li među uvjetima za prijam u službu na radno mjesto u upravnom tijelu Grada biti utvrđen i položen pravosudni ispit?

Pročitano
12.02.2018.

Ovjeravanje neistinitog sadržaja kod zemljišnoknjižnog suda

Suvlasnik u 1/2 dijela nekretnine koji je tu 1/2 dijela nekretnine stekao na temelju darovnog ugovora iz 2005., zaključenog s vlasnikom te nekretnine, ponovno je 2017. zatražio uknjižbu svojeg prava suvlasništva na istoj nekretnini u zemljišnim knjigama te je ponovnom provedbom već provedenog darovnog ugovora iz 2005. postao vlasnik nekretnine u cijelosti, a sve kako bi nekretninu prodao trećoj osobi. Ispunjava li navedeno postupanje obilježja nekog kaznenog djela?

Pročitano
19.09.2016.

Pravna shvaćanja viših i županijskih sudova te Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Jesu li prvostupanjski sudovi vezani pravnim shvaćanjima zauzetima na sjednicama odjela viših sudova?

Pročitano
16.03.2015.

Nadležnost trgovačkog suda

Predstavniku radnika u nadzornom odboru, kao i drugim članovima nadzornog odbora, već se dulje vrijeme ne isplaćuje naknada za rad u tom tijelu, iako oni na to imaju pravo. Koji je sud stvarno nadležan za rješavanje spora oko neisplaćene naknade za rad u nadzornom odboru?

Pročitano
23.02.2015.

Imenovanje članova nadzornog odbora od strane suda

Nad dioničkim društvom godinama se vodio stečajni postupak, koji je obustavljen, i društvo je trebalo nastaviti poslovati. Članovima nadzornog odbora i upravi društva istekao je mandat tako da je društvo bez tih tijela. Tko u toj situaciji može imenovati nadzorni odbor?

Pročitano
02.03.2013.

Upravni spor – odbacivanje tužbe

Do koje faze prvostupanjskoga upravnog spora upravni sud može odbaciti tužbu na temelju članka 30. Zakona o upravnim sporovima?

Pročitano
25.01.2012.

Upravni spor – meritorno odlučivanje

Daju li odredbe članka 58. stavak 1. i 3. Zakona o upravnim sporovima ovlast upravnom sudu da sâm riješi stvar i kad tužitelj to nije tražio?

Pročitano
09.11.2011.

Ograničenje ukidanja prvostupanjske presude u postupku pred trgovačkim sudom

Može li žalbeni sud, ako je prvostupanjska presuda donesena prije stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, ukinuti prvostupanjsku presudu dva puta i vratiti predmet na ponovno suđenje?

Pročitano
17.11.2010.

Atrakcija nadležnosti

Koji je sud stvarno nadležan ako je tužitelj trgovac pojedinac, a tuženi su suparničari i to pravna i fizička osoba koja nije obrtnik niti trgovac pojedinac?

Pročitano
20.10.2010.

Prestanak ugovora o radu

Može li sud ulaziti u razloge zbog kojih je tuženi poslodavac u sklopu promjene organizacije rada ukinuo radno mjesto na kojem je radio tužitelj te mu zbog toga i otkazao ugovor o radu?

Pročitano
12.05.2010.

Zabilježba prvenstvenog reda

U zemljišnim knjigama upisana je zabilježba namjere otuđenja nekretnine i zabilježba kojom je vlasnik nekretnine osnovao prvenstveni red za upis založnog prava. Kakav učinak imaju te zabilježbe, odnosno hoće li se odraziti na nas ako tu nekretninu kupimo?

Pročitano
18.11.2009.

Nadležnost suda

Treba li se sud oglasiti stvarno nenadležnim ako su se nakon podnošenja tužbe promijenile okolnosti na kojima je utemeljena nadležnost. Napominjemo da još nije održano pripremno ročište

Pročitano
21.02.2009.

Ostavinski postupak – spor o primjeni prava

Hoće li sud prekinuti ostavinski postupak ako se stranke spore o primjeni prava?

Pročitano
17.12.2008.

Nadležnost trgovačkog suda

Jesu li trgovački sudovi uvijek nadležni suditi u sporovima između pravnih osoba?

Pročitano
28.03.2007.

Zaštita prava na suđenje u razumnom roku

Može li se u postupku, pokrenutom prema članku 27. Zakona o sudovima radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku, rješenje prvostupanjskog suda pobijati i zbog odluke o visini primjerene naknade dosuđene zbog povrede tog prava?

Pročitano
09.12.2006.

Podnošenje zahtjeva Europskom sudu za ljudska prava

Ako se Europskom sudu za ljudska prava podnosi zahtjev za naknadu nematerijalne štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, zanima nas u kojem se roku zahtjev podnosi i može li se podnijeti na hrvatskom jezuku te plaća li se pristojba?

Pročitano
30.09.2006.

Pretpostavke ustavne tužbe

Mogu li osnova ustavne tužbe biti i temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske, pa tako i one iz članka 3. Ustava o najvišim vrednotama ustavnog poretka Republike Hrvatske ili pak samo temeljne slobode i prava čovjeka i građanina iz članka 14. i sl. Ustava?

Pročitano
20.05.2006.

Arbitraža

Mogu li ugovorne strane koje su ugovorile arbitražu, slobodno izabrati prema kojim će pravilima postupati arbitražni sud te prema kojim će pravilima odlučivati?

Pročitano
12.04.2006.

Ocjena suglasnosti zakona s Ustavom

Nakon što je zakon donesen, smatramo da odredbe samog zakona nisu u nesuglasnosti s Ustavom, ali da su u nesuglasnosti s Ustavom dijelovi obrazloženja koja su bila dana uz nacrt zakona. Je li dopušteno podnošenje prijedloga za ocjenu ustavnosti samo obrazloženja?

Pročitano

Filteri