Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: razvrgnuće

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 7
07.08.2017.

Razvrgnuće suvlasništva isplatom i porez na promet nekretnina

Porezna je obveznica s još tri porezna obveznika suvlasnica četverosobnog stana, trosobnog stana, polovine dvaju poslovnih prostora te još jednog poslovnog prostora. Dvoje poreznih obveznika ima suvlasništvo u omjeru 1/3, a dvoje poreznih obveznika ima suvlasništvo u omjeru 1/6. Suvlasnici nekretnina razvrgavaju svoje suvlasništvo tako da se nekretnine ustupaju dvojici poreznih obveznika - tako da jedan postaje vlasnik u cijelosti četverosobnog stana i pola jednog poslovnog prostora, a drugi postaje vlasnik u cijelosti trosobnog stana, poslovnog prostora i pola drugog poslovnog prostora. Ostalih dvoje suvlasnika dobivaju isplatu u novcu za ustupljene suvlasničke dijelove te nakon obavljenog razvrgnuća više neće imati u suvlasništvu dijelove tih nekretnina. Tko u ovom slučaju od suvlasnika plaća porez na promet nekretnina?

Pročitano
26.09.2016.

Razvrgnuće suvlasništva na više nekretnina

U parnici se odlučuje o razvrgnuću između dviju suvlasnica, i to na većem broju nekretnina. Prema vještačenju, jedna nekretnina (na moru) ima nešto veću vrijednost nego sve ostale nekretnine (tri stana u Zagrebu). Naša bi stranka, sukladno odredbi članka 52. ZV-a, postavila zahtjev da joj pripadne u vlasništvo nekretnina na moru, a da drugoj strani pripadnu sve ostale nekretnine, pri čemu bi naša stranka isplatila i razliku u vrijednosti. Međutim, kako predviđam da bi i druga strana mogla postaviti takav zahtjev, zanima me kako bi sud trebao postupiti: utvrđivati čiji su razlozi i zahtjev više opravdani i potom odlučiti kome ide nekretnina (ističem da će stranke izvjesno sporiti jedna drugoj razloge) ili odlučiti da se sve nekretnine prodaju civilnom diobom, odnosno da se predmetna nekretnina proda na javnoj dražbi, a ostale možebitno podijele, ako za to bude sporazuma?

Pročitano
28.03.2012.

Razvrgnuće suvlasničke zajednice – upućivanje na parnicu

Predlagatelji su protiv protustranke pokrenuli izvanparnični postupak radi razvrgnuća suvlasništva. Protustranka je prigovorila da je njezin suvlasnički dio veći jer je ulagala u nekretninu 20 godina i misli da je dosjelošću stekla veći udjel. Sud je rješenjem obustavio izvanparnični postupak i predlagatelje uputio da u parnici traže diobu suvlasništva. Je li sud trebao protustranku, koja osporava suvlasništvo, uputiti da to dokazuje u parnici?

Pročitano
21.01.2012.

Razvrgnuće zajednica nekretnina u suvlasništvu grada i privatnih osoba

Grad i privatni vlasnici imaju u suvlasništvu tri nekretnine i to u po 1/2 dijela. Postignut je načelni dogovor da se dvije nekretnine podijele tako da svakom od suvlasnika pripadne po jedna od tih nekretnina. U odnosu na treću nekretninu, zamisao je da Grad svoju polovicu zamijeni za jednu drugu česticu (koja je u samovlasništvu iste fizičke osobe), tako da ta cijela treća nekretnina pripadne toj privatnoj osobi. Je li to sve moguće provesti s obzirom na odredbu članka 391. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (u nastavku teksta: Zakon o vlasništvu) koji, u pravilu, dopušta raspolaganje nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave samo na osnovi javnog natječaja i uz naknadu po tržišnoj cijeni?

Pročitano
19.10.2011.

Razvrgnuće suvlasničke zajednice isplatom

Živim već dulji niz godina u kući čiji sam suvlasnik. U tijeku je postupak radi razvrgnuća suvlasničke zajednice. Budući da drugi suvlasnik nikada nije živio u predmetnoj kući, je li moguće, s obzirom na to da je to moj dom, razvrgnuti suvlasništvo tako da kuća u cijelosti pripadne meni, a da drugog suvlasnika isplatim?

Pročitano
21.03.2007.

Razvrgnuće suvlasničke zajednice

Stranke su načinile ugovor o diobi nekretnine, kojim nisu obuhvaćeni svi uknjiženi suvlasnici. Može li se predmetni ugovor o diobi provesti u zemljišnoj knjizi u odnosu na suvlasnike koji su stranke tog ugovora ili je pak potreban sporazum svih suvlasnika?

Pročitano
06.09.2003.

Razvrgnuće suvlasništva

Nekoliko nekretnina je u suvlasništvu istih osoba. Postoji volja da se suvlasništvo na svim nekretninama razvrgne. Koji je pravni put da se to učini i na koji se sve način suvlasništvo može razvrgnuti?

Pročitano

Filteri