Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Višak sati iz preraspodjele radnog vremena i objektivni razlog za sklapanje uzastopnog ugovora o radu na određeno vrijeme
Radnik je zaposlen na određeno vrijeme. Nakon razdoblja preraspodjele radnog vremena ostao mu je višak odrađenih sati, dakle radnikovo prosječno radno vrijeme premašilo je ugovoreno puno radno vrijeme. Smije li poslodavac na ime tih sati sklopiti s radnikom novi, uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme?
Preraspodjela radnog vremena
Naši radnici rade pet dana u tjednu, od ponedjeljka do petka, od 7.30 do 15.30 sati. Takvo radno vrijeme određeno je kolektivnim ugovorom. Tim ugovorom omogućeno je i uvođenje preraspodjele radnog vremena. Zanima nas može li se preraspodjela protegnuti i na subotu, dakle na šest dana u tjednu?
Preraspodjela radnog vremena u trajanju šest mjeseci
Kako se može ugovoriti preraspodjela radnog vremena u trajanju šest mjeseci i tko potpisuje sporazum kojim je ugovorena preraspodjela radnog vremena?
Preraspodjela radnog vremena – kontinuitet
Mora li se preraspodjela radnog vremena urediti tako da preraspodijeljeno radno vrijeme u razdoblju u kojem traje dulje od punog ili nepunog radnog vremena traje četiri mjeseca u kontinuitetu?
Preraspodjela radnog vremena
U našem društvu nema sklopljenog kolektivnog ugovora, a htjeli bismo uvesti preraspodjelu radnog vremena. Moramo li za to zatražiti nečiju suglasnost?
Preraspodjela radnog vremena
Mora li se poslodavac prije donošenja odluke o preraspodjeli radnog vremena savjetovati s radničkim vijećem (čl. 152. Zakona o radu) ili je za tu odluku potrebna suglasnost toga vijeća (čl. 153. Zakona o radu)? Naime, našim kolektivnim ugovorom predviđena je mogućnost uvođenja preraspodjele radnog vremena uz sudjelovanje radničkog vijeća.
Prava roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju
Može li radnik koji radi polovicu punog radnog vremena, raditi u preraspodijeljenom radnom vremenu?