Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Priznavanje invalidnosti unutar država članica EU
Bila sam zaposlena u Republici Hrvatskoj i Kraljevini Švedskoj, gdje mi je bilo zadnje zaposlenje i gdje sam se razboljela. Švedsko mirovinsko osiguranje tim mi je povodom priznalo pravo na tamošnju invalidsku mirovinu. Međutim, kada je moja medicinska dokumentacija upućena na rješavanje u Republiku Hrvatsku, nije mi priznato pravo na invalidsku mirovinu iz hrvatskog mirovinskog osiguranja. Je li to pravilno jer mi je ista mirovina priznata u švedskom osiguranju?
Mirovinsko osiguranje – utvrđivanje invalidnosti – primjena propisa
Zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu podnesen je tijekom prošle godine, ali još mi nije dostavljen poziv za pregled kod liječnika vještaka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Budući da je 1. siječnja 2014. stupio na snagu novi Zakon o mirovinskom osiguranju, prema kojemu se invalidnost drukčije utvrđuje u odnosu na prijašnji Zakon, temeljem kojeg će zakona, u mojem slučaju biti utvrđena invalidnosti (i prava po toj osnovi), jer će pregled kod vještaka HZMO-a i ocjena invalidnosti biti u vrijeme novoga važenja novog Zakona?
Upravni spor – invalidnost u mirovinskom osiguranju
U predmetima vezanima uz postojanje invalidnosti u mirovinskom osiguranju, u odnosu na koji se dan u upravnom sporu utvrđuje postojanje invalidnosti?
Tjelesno oštećenje i invalidnost
Budući da radnici kod kojih postoji invalidnost ostvaruju neka posebna radnička prava, odnosno budući da imaju jaču zaštitu u postupku otkazivanja ugovora o radu (čl. 150. Zakona o radu), zanima nas smatraju li se osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem osobama s invalidnošću?
Pravo na invalidsku mirovinu
Može li korisnik starosne mirovine, prijevremene starosne mirovine ili obiteljske mirovine ostvarene na temelju Zakona o mirovinskom osiguranju, naknadno ostvariti pravo na invalidsku mirovinu prema istome zakonu, ako ispunjava uvjete invalidnosti i navršenog mirovinskog staža?
Otkaz u slučaju profesionalne nesposobnosti za rad
Smije li poslodavac otkazati ugovor o radu radniku kod kojeg je utvrđena profesionalna nesposobnost za rad?
Invalidnost i invaliditet
Radniku je rješenjem utvrđeno tjelesno oštećenje od 80%. Ima li on pravo na isplatu solidarne potpore za slučaj nastanka invalidnosti prema našem Kolektivnom ugovoru, odnosno je li tjelesno oštećenje kategorija invalidnosti?
Oporezivanje mirovina HRVI
Jesu li oporezive mirovine i dodaci na mirovine što ih ostvaruju po osnovi sudjelovanje u Domovinskom ratu korisnici invalidskih mirovina?