Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: imovina

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 44
01.12.2023.

Otuđenje osobne imovine

Građanin je prodao više predmeta (osobne imovine) trgovačkom društvu (rabljeno računalo i komade namještaja). Je li riječ o oporezivom primitku?

Pročitano
10.11.2023.

Naknada vrijednosti opreme i uređaja groba uklonjenih zbog neplaćanja naknade za korištenje groba

Uprava groblja je grobno mjesto za koje grobna naknada nije bila plaćena dulje od deset godina rješenjem dodijelila drugom korisniku. Prije dodjele drugom korisniku uklonjena je oprema groba koja je na grobnom mjestu postojala (mramorna grobna ploča i spomenik). Međutim, nakon dodjele grobnog mjesta drugom korisniku javio se rođak prijašnjeg korisnika grobnog mjesta koji potražuje uklonjenu opremu groba ili naknadu njezine vrijednosti. Je li uprava groblja rođaku dužna nadoknaditi vrijednost uklonjene opreme groba?

Pročitano
18.03.2022.

Dostava podataka u Središnji registar državne imovine

Molim Vas pojašnjenje odredbi Zakona o Središnjem registru državne imovine, u odnosu na obveznike unosa i dostave podataka. Koje je podatke jedinica lokalne samouprave, koja jest obveznik dostavljanja podataka u Registar, dužna upisati: da li isključivo imovinu u vlasništvu RH koja joj je po bilo kojoj osnovi dana na upravljanje ili i svoju vlastitu imovinu (nekretnine)?

Pročitano
11.03.2022.

Naknadno pronađena imovina – predmnijevano pravo vlasništva ostavitelja

Je li, kao naknadno pronađenu imovinu, u ostavinskom postupku dopušteno raspraviti i pitanje nasljeđivanja imovine koja predstavlja predmnijevano vlasništvo ostavitelja? Naime, ostavitelj je za života sklopio s trećom osobom ugovor o kupoprodaji nekretnine, ali nikad vlasništvo na svoje ime nije upisao u zemljišnu knjigu.

Pročitano
17.09.2021.

Planiranje prihoda od prodaje nefinancijske imovine

U koji se izvor financiranja klasificiraju prihodi od prodaje nefinancijske imovine?

Pročitano
27.08.2021.

Ošasna ostavina

Općina je u više navrata stekla tzv. ošasnu ostavinu, odnosno imovinu ostavitelja koji u trenutku provođenja ostavinskog postupka nisu imali nasljednika, ali praksa je pokazala da je u pravilu riječ o nekretninama u lošem stanju koje generiraju trošak, dok je njihov uporabni značaj mali ili nikakav. Slijedom toga, molimo da nam odgovorite može li se Općina odreći prava na ošasnu ostavinu?

Pročitano
11.06.2021.

Imovinski odnosi bračnih drugova – poslovni udjel i dobit

Smatraju li se poslovni udjel u trgovačkom društvu i ostvarena dobit bračnom stečevinom?

Pročitano
23.04.2021.

Raspolaganje nekretninama JLP(R)S-a bez provođenja natječaja

Molimo da nam opišete sve situacije u kojima jedinica lokalne samouprave na temelju zakona može raspolagati nekretninama u svojem vlasništvu bez provođenja javnog natječaja?

Pročitano
12.02.2021.

Uređivanje imovinskopravnih odnosa u svrhu izgradnje infrastrukturnih građevina

Da li se naknada iz čl. 4. Zakona o uređivanju imovinskopravnih odnosa u svrhu izgradnje infrastrukturnih građevina ne plaća između osoba javnog prava ako je riječ: 1. o izgradnji infrastrukturnih građevina od interesa za RH i u interesu JLP(R)S-a, i 2. radi uspješnijeg sudjelovanja u Kohezijskoj politici Europske unije i u korištenju sredstava iz fondova Europske unije, odnosno moraju li uvjeti pod 1. i 2. biti kumulativno ispunjeni da se ne bi plaćala navedena naknada između osoba javnog prava?

Pročitano
10.01.2020.

Stjecanje bez osnove

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje nakon smrti korisnika mirovine uplaćivao je i dalje mirovinu na njegov tekući račun, jer nije imao saznanja da je umro. Može li Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje tražiti povrat mirovina, koje je uplatio na tekući račun korisnika mirovine nakon njegove smrti, od banke koja vodi tekući račun?

Pročitano
10.01.2020.

Porezni status nasljednika

U ostavinskom postupku nasljednik je naslijedio imovinu ostavitelja čija je vrijednost manja od visine poreznih dugova ostavitelja. Je li nasljednik u tom slučaju obvezan podmiriti ukupne dugove ostavitelja?

Pročitano
21.10.2019.

Prijenos imovine društva

Dioničko društvo želi prenijeti na drugo trgovačko društvo, kao osnivački ulog, nekretninu u kojoj je obavljalo svoju djelatnost. Ta nekretnina odgovara vrijednosti većoj od polovine iznosa temeljnog kapitala. Taj prijenos nekretnine predstavlja veliku strukturnu promjenu koja će za posljedicu imati i promjenu predmeta poslovanja. Je li u tom slučaju potrebno da glavna skupština donese odluku da je suglasna s takvim prijenosom imovine, odnosno je li za valjanost ugovora o prijenosu imovine u tom slučaju potrebna suglasnost glavne skupštine?

Pročitano
11.03.2019.

Ugovorna sposobnost maloljetnika

Pod kojim je uvjetima maloljetnicima dopušteno sklopiti ugovor o profesionalnom igranju?

Pročitano
03.09.2018.

Bračna stečevina – imovina stečena prema posebnim povlasticama – osobna imovina

Moj je bivši suprug za vrijeme trajanja braka stekao pravo na stambeno zbrinjavanje kao hrvatski ratni vojni invalid Domovinskog rata, te je po toj osnovi ostvario pravo na povlašteno kreditiranje kupnje stana, pri čemu je za kvadraturu stana bilo odlučno njegovo bračno stanje i činjenica da ima dvoje djece. S obzirom na to da je stan u cijelosti otplaćen, zanima me je li taj stan sada bračna stečevina?

Pročitano
27.11.2017.

Naknada za oduzetu imovinu – dokazivanje u upravnom postupku

Ako podnositelj zahtjeva za naknadu oduzete imovine ne dostavi propisanu dokumentaciju, je li javnopravno tijelo nedostajuću dokumentaciju dužno pribaviti po službenoj dužnosti?

Pročitano
25.09.2017.

Dohodak od kapitala od prodaje materijalne imovine trgovačkog društva

U postupku likvidacije obveze trgovačkog društva u cijelosti su podmirene prema svim vjerovnicima. Skupština trgovačkog društva donijela je odluku da se sva preostala materijalna imovina proda i novac dobiven prodajom te imovine podijeli članovima društva. Imaju li u tom slučaju članovi društva na tako podijeljena novčana sredstva obvezu platiti porez na dohodak?

Pročitano
29.02.2016.

Aktivna legitimacija nasljednika za podnošenje brisovne tužbe

Supružnici (supruga i suprug iz njezina drugog braka) sklopili su ugovor o doživotnom uzdržavanju - ona kao primateljica uzdržavanja, a on kao davatelj uzdržavanja. Primateljica uzdržavanja nije imala djece, a njezin suprug kćeri iz prvog braka. Suprug je vrlo brzo preminuo i nakon njegove smrti njegove kćeri uspjele su od zemljišnoknjižnog suda ishoditi rješenje o upisu prava vlasništva na nekretnini, koja je bila predmet ugovora o uzdržavanju, na njegovo ime, iako je primateljica uzdržavanja još bila živa, dakle bez priloženog dokaza njezine smrti. Budući da je primateljica uzdržavanja poslije ponovno raspolagala predmetnom nekretninom, oporukom u korist svog brata, te je neko vrijeme iza toga i ona preminula, ima li oporučni nasljednik, brat davateljice uzdržavanja, aktivnu legitimaciju za brisovnu tužbu protiv upisa prava vlasništva na ime davatelja uzdržavanja, koje su kćeri ishodile?

Pročitano
09.11.2015.

Odgovornost umjetničke organizacije

Odgovara li jedinica lokalne samouprave - Grad Z. za obveze iz poslovanja kazališta TT, koje je u registru Ministarstva kulture, registrirano sa statusom: umjetnička organizacija, a osnivač je fizička osoba. Naime, vjerovnik je ishodio ovršnu ispravu u odnosu na kazalište, ali putem Fine ovrha nije mogla biti provedena jer je »ugašen« poslovni račun kazališta, dok samo kazalište kao umjetnička organizacija nije brisano iz registra Ministarstva kulture. Vjerovnik drži da je to kazalište od Grada Z. tijekom prošle godine primalo sredstva za realizaciju svoga programa, na temelju odgovarajućih propisa. Na koji način utvrditi da je Grad Z. financirao i kojim sredstvima to kazalište u vrijeme zasnivanja obveze kazališta kao umjetničke organizacije prema vjerovniku, u sklopu djelatnosti kazališta, te ako jest, odgovara li Grad Z. za neispunjenu obvezu kazališta iz toga odnosa odnosno na temelju kojeg propisa zasnivati potraživanje prema Gradu Z. kao tuženiku u parnici upravljenoj za naplatu spornog potraživanja?

Pročitano
06.09.2014.

PDV na davanje usluga bez naknade

Oporezuje li se PDV-om davanje nekretnina na uporabu bez naknade?

Pročitano
05.02.2014.

Upravljanje i raspolaganje imovinom u vlasništvu RH – komunalna naknada

Postoji li obveza Republike Hrvatske na plaćanje komunalne naknade za nekretnine kojih je vlasnik?

Pročitano
12.12.2012.

Agencija za upravljanje državnom imovinom - ponuda dionica na uređenom tržištu kapitala – početna cijena

Po kojoj se početnoj cijeni mogu prodavati dionice trgovačkog društva u vlasništvu Republike Hrvatske, kojima raspolaže Agencija za upravljanje državnom imovinom, pri prodaji dionica putem »ponude dionica na uređenom tržištu kapitala«?

Pročitano
30.06.2012.

Darovanje vlastite imovine za vrijeme trajanja braka i opoziv darovanja

Suprug je u vrijeme braka supruzi darovao pola nekretnine koju čini kuća s gospodarskim zgradama, koju je naslijedio od roditelja, te polovicu iznosa od kupoprodaje kuće u Zagrebu koju je naslijedio od roditelja. Nakon darovanja supruga moje stranke je nakon 4 mjeseca pokrenula razvod braka zbog neslaganja naravi. Brak je razveden i bivša supruga moje stranke i danas je suvlasnica kuće u kojoj je ostao živjeti suprug, odnosno moja stranka. Postoji li mogućnost opoziva navedenog darovnog ugovora ili je moguće provesti postupak utvrđivanja bračne stečevine?

Pročitano
05.05.2012.

Procjena vrijednosti trgovačkog društva kojim upravlja Agencija za upravljanje državnom imovinom

Tko je ovlašten izvršiti procjenu vrijednosti trgovačkog društva pri prodaji dionica i poslovnih udjela u trgovačkom društvu kojim upravlja Agencija za upravljanje državnom imovinom?

Pročitano
30.11.2011.

Zaštita imovine klijenata investicijskog društva u slučaju ovrhe

Je li dopuštena ovrha nad financijskim instrumentima koje za klijenta drži investicijsko društvo?

Pročitano
29.03.2011.

Bračna stečevina i vlastita imovina

Ako je posebna imovina bračnog druga (stečena prije braka) trgovačko društvo, koje je tijekom bračne zajednice steklo nekoliko nekretnina, ima li osnove da drugi bračni drug bude suvlasnik na tim nekretninama?

Pročitano
09.02.2011.

Pojam službena osoba – zaštitari

Ima li zaštitarski radnik koji je angažiran da čuva »osobe i imovinu« u poslovnici FINE, svojstvo službene osobe?

Pročitano
01.12.2010.

Nadležnost suda za raspravljanje naknadno pronađene imovine

Ostavinski postupak proveden je 70-ih godina prošlog stoljeća. Sada je pronađena neka daljnja ostaviteljeva imovina. Tko će provesti postupak u svezi s naknadno pronađenom imovinom – sud koji je donio prvobitno pravomoćno rješenje o nasljeđivanju ili javni bilježnik?

Pročitano
18.08.2010.

Pravno sljedništvo bivših crkvenih zaklada

Imovina (nekretnina) nije oduzeta za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine niti je oduzet posjed nadbiskupiji. Kao vlasnik još je uvijek upisana bivša dijecezanska crkvena zaklada. Je li nadbiskupija pravni sljednik nekadašnje crkvene zaklade odnosno jesu li te nekretnine danas u vlasništvu nadbiskupije?

Pročitano
09.06.2010.

Djelomično odricanje od nasljedstva

Može li se nasljednik odreći samo jednog dijela ostavine?

Pročitano
03.10.2009.

Ovrha određena općenito na imovini ovršenika

Rješenjem o ovrsi određena je ovrha općenito na imovini ovršenika. Saznali smo da ovršenik nema na računu novca, a nije ni u radnom odnosu, pa se na tim potraživanjima ne može provesti ovrha. Možemo li tražiti ovrhu na nekretninama na temelju takvog rješenja o ovrsi?

Pročitano

Filteri