16.12.2024.

Povećava se novčana naknada za nezaposlenost nakon 90-og dana

Hrvatski sabor u petak je izmijenio Zakon o tržištu rada prema kojima se naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana podiže s 30 na 35 posto osnovice.

Uz to, tim zakonskim izmjenama strani radnici s radnom dozvolom koji prekinu radni odnos moći će se upisati u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) i imat će pravo na naknadu za nezaposlenost. Nakon što im istekne dozvola privremenog boravka, stranci više neće imati pravo na naknadu.

Novina je i da se za mlade smanjuje potrebno vrijeme provedeno u radnom odnosu na šest mjeseci u dvije godine kako bi ostvarili pravo na naknadu, te učenička satnica izjednačava s onom studentskom.

Osim toga, nezaposleni uključeni u obrazovanje moći će koristiti naknadu za nezaposlene ako im je ona povoljnija od naknade za sudjelovanje u obrazovanju koju nudi Hrvatski zavod za zapošljavanje. Također naknada za nezaposlene neće se smanjivati zbog inkluzivnog dodatka.

Sabor je jednoglasno donio izmjene Zakona o minimalnoj plaći kojim se naše zakonodavstvo usklađuje s EU direktivom prema kojoj se adekvatnim iznosom minimalne plaće koja se smatra primjerenom smatra iznos od najmanje 50 posto bruto prosječne plaće odnosno 60 posto bruto medijalne plaće u državi članici. Uvode se i dva nova kriterija, produktivnost i bolje definiranje kupovne moći, koja se uzimaju u obzir pri definiranju minimalne plaće.

Jednoglasno su izglasane i izmjene Zakona o vanjskim poslovima prema kojima će hrvatski građani koji u inozemstvu izgube putovnicu, bude im ukradena ili uništena moći pomoć i izdavanje privremene putne isprave tražiti i u zemljama bez hrvatskog konzularnog predstavništva, odnosno u diplomatskim predstavništvima neke druge članice EU. Izdavanje privremene putne isprave EU na taj način počet će od prosinca 2025.

Potporu su dobile i izmjene Zakona o poljoprivredi kojima se propisuju načela postupanja Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanja u poljoprivredi u slučaju sumnje na prijevaru primatelja potpora iz europskih fondova.

Parlament je izmijenio tri zakona iz područja financija, o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, o alternativnim investicijskim fondovima i o osiguranju, kojima se osigurava digitalna i operativna otpornost za financijski sektor.

S EU direktivom usklađen je Zakon o državnoj potpori za istraživačko- razvojne projekte kojima je cilj povećanje broja poduzetnika i ulaganja privatnog sektora u istraživanje i razvoj,  te prihvaćena dva izvješća za 2023., o provedbi Deklaracije Hrvatskog sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini i o radu Vijeća i Agencije za elektroničke medije.

(HINA, 13.12.2024.)

Fotografija: Pexels

Arhiva