Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Ovrha na novčanim sredstvima – rok zapljene i prijenos sredstava
U postupku prisilne naplate pred Financijskom agencijom, ovrha se provodi s rokom zapljene od 60 dana. Može li se prijenos novca izvršiti i prije isteka 60 dana? Ako da, na koji način?
Zapljena po pristanku dužnika
Zaposlenik je podigao kredit, nakon čega poslodavcu, uz plan otplate kredita, banka dostavlja i javnobilježnički ovjerovljenu izjavu prema prijašnjem članku 178., a sadašnjem 124. Ovršnog zakona, kojom je dužnik dao suglasnost da mu se zaplijeni plaća. Radi li se tu o prisilnoj zapljeni plaće na koju se odnose i odredbe o izuzimanju ovrhe?
Zapljena po pristanku ovršenika
Moramo li se, u skladu s najnovijim izmjenama Ovršnog zakona, prilikom ovrhe na plaći radnika, na temelju članka 178. Ovršnog zakona, pridržavati propisanih ograničenja iako se radi o ispravama potpisanim i ovjerenim još prošle godine?
Ovrha – odgovornost poslodavca
Ovjerovljenu ispravu, kojom je naš dužnik dao suglasnost da mu se zaplijeni plaća, dostavili smo njegovom poslodavcu koji po njoj ne postupa. Zanima nas može li se i u toj situaciji na poslodavca primijeniti članak 177. Ovršnog zakona?
Zapljena po pristanku ovršenika
Može li se izjava dužnika, kojom daje suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, pobijati u sudskom postupku s obzirom na to da ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi?