Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: ugovor o doživotnom uzdržavanju

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 11
07.03.2016.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju i osobe ovlaštene za predlaganje zemljišnoknjižnog upisa

Supružnici (supruga i suprug iz njezina drugog braka) sklopili su ugovor o doživotnom uzdržavanju - ona kao primateljica uzdržavanja, a on kao davatelj uzdržavanja. Suprug je ubrzo preminuo. Njegove kćeri iz prvog braka podnijele su prijedlog zemljišnoknjižnom sudu da se predmetna nekretnina upiše kao vlasništvo njihova oca (davatelja uzdržavanja) i sud je tom prijedlogu udovoljio. Tom prijedlogu priložile su: izvadak iz matične knjige umrlih za davatelja uzdržavanja, izvadak iz matičnih knjiga rođenih za sebe kao predlagateljice te ugovor o doživotnom uzdržavanju. Mogu li kćeri iz prvog braka, zakonske nasljednice umrlog davatelja uzdržavanja (bez rješenja o nasljeđivanju), biti stranke u zemljišnoknjižnom postupku provedbe ugovora o doživotnom uzdržavanju tako da se nekretnina koja je predmet toga ugovora upiše kao vlasništvo te iste, mrtve osobe, iako je primateljica uzdržavanja, koja je u tom trenutku upisana vlasnica te nekretnine, živa?

Pročitano
30.11.2013.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju

Prelaze li prava i obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju na nasljednike umrlog davatelja uzdržavanja i jesu li oni dužni i dalje uzdržavati primatelje uzdržavanja iako to ne žele?

Pročitano
09.07.2011.

Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju – clausula intabulandi

Je li u ugovoru o doživotnom uzdržavanju potrebno davati klauzulu intabulandi radi provedbe zabilježbe tog ugovora u zemljišnoj knjizi?

Pročitano
14.04.2010.

Davatelj uzdržavanja – odgovornost za dugove ostavitelja

Odgovara li davatelj uzdržavanja koji je sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju, nakon smrti primatelja uzdržavanja, za njegove dugove, kao i nasljednici?

Pročitano
27.06.2009.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju – bračna stečevina

Smatra li se bračnom stečevinom nekretnina stečena u braku ugovorom o doživotnom uzdržavanju, čiji je nositelj uzdržavanja samo jedan bračni drug?

Pročitano
02.05.2009.

Ništavost ugovora o doživotnom uzdržavanju

Otac koji ima troje djece, nedavno je sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s najmlađim sinom, prema kojem sinu nakon očeve smrti prelaze u vlasništvo sve njegove nekretnine. Ostala dvojica sinova smatraju da su oštećeni budući da kada jednog dana otac umre, ne će naslijediti ništa, jer se imovina obuhvaćena ugovorom o doživotnom uzdržavanju ne uračunava u ostavinu. Smatraju da je ugovor fraudolozan, jer je sklopljen s isključivom namjerom da jedan sin dobije sve, a ostala dva ništa. Može li se takav ugovor osporavati?

Pročitano
05.04.2008.

Zemljišnoknjižno pravo

N. je, kao primatelj uzdržavanja, sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s B., kao davateljem uzdržavanja. Temeljem ugovora upisana je u zemljišnim knjigama zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju u korist B. U tijeku izvršenja ugovora primatelj uzdržavanja N. podnosi tužbu protiv davatelja uzdržavanja B., na raskid ugovora. Zabilježba tog spora upisana je u zemljišne knjige. U tijeku parnice N. je sklopio novi ugovor o doživotnom uzdržavanju u korist treće osobe C., kao davatelja uzdržavanja. U zemljišnoj knjizi upisan je treći upis - zabilježba tog ugovora o doživotnom uzdržavanju, uz uvjet da će se isti ostvariti ako prvobitni ugovor bude raskinut. Nakon toga primatelj uzdržavanja N. umre. Prvi davatelj uzdržavanja B. zatražio je upis vlasništva temeljem prvog ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li dopušten taj upis brišu li se zabilježbe po drugom ugovoru?

Pročitano
15.03.2008.

Brisanje zabilježbe ugovora o doživotnom uzdržavanju

Stranke su sklopile valjani ugovor o doživotnom uzdržavanju te je o njemu, na prijedlog davatelja uzdržavanja, upisana u zemljišnu knjigu zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju. Primatelj uzdržavanja je umro. Davatelj uzdržavanja ne želi ostvariti svoje pravo iz ugovora o doživotnom uzdržavanju. Predlaže da imovina, koja je predmet tog ugovora, uđe u ostavinsku imovinu primatelja uzdržavanja te da se u tom postupku utvrde nasljednici i imovina upiše na njih u zemljišnim knjigama. Zakonski nasljednici (oporuke nema) suglasni su s time i u ostavinskom postupku namjeravaju predložiti javnom bilježniku, koji će provoditi taj postupak kao povjerenik suda, da prihvati sporazum davatelja uzdržavanja i zakonskih nasljednika te da odredi i brisanje zabilježbe ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li javni bilježnik dužan tako postupiti?

Pročitano
15.03.2008.

Porez na promet nekretnina

Baka želi prenijeti nekretninu na unuka s obzirom na to da unukov otac nije živ. Na koji je način to povoljnije učiniti: darovanjem ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju, polazeći od zakonskih propisa kojima je uređeno oporezivanje prometa nekretnina?

Pročitano
07.11.2007.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju

Ugovorne stranke namjeravaju sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju prema kojem bi primatelj uzdržavanja dao davatelju uzdržavanja svu svoju imovinu koja se sastoji samo od štednog uloga u određenom iznosu u određenoj banci. Dopušta li Zakon takav ugovor i kako će se davatelj uzdržavanja osigurati da primatelj uzdržavanja nakon sklopljenog ugovora neće raspolagati tim štednim ulogom?

Pročitano
08.03.2006.

Socijalno pravo

Korisnik prava na socijalnu skrb, koju ostvaruje u obliku pomoći za uzdržavanje, namjerava sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju. Može li sklapanje tog ugovora utjecati na njegovo stečeno pravo na tu pomoć?

Pročitano

Filteri