Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Učinci uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje
Korisnik prijevremene starosne mirovine radio je, nakon stjecanja prava na mirovinu, kraće od jedne godine pa ne može ostvariti pravo na novu starosnu mirovinu. Pripada li mu, u tom slučaju, pravo na povrat uplaćenih doprinosa za mirovinsko osiguranje jer po tim uplatama neće ostvariti dodatna primanja?
Svota starosne mirovine pri primjeni međunarodnog ugovora
Osiguranik je manji dio radnog staža ostvario u Bosni i Hercegovini, a veći dio u Republici Hrvatskoj. Pri priznavanju prava na starosnu mirovinu nije mu uračunat staž ostvaren u Bosni i Hercegovini, jer je tuzemni staž bio dovoljan za priznavanje prava. Ima li osiguranik pravo na uračunavanje tog staža prilikom izračuna svote mirovine, kako bi ostvario uvjete za povećanje polaznog faktora po osnovi odlaska u mirovinu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu?
Mirovinsko osiguranje - pravo nasljeđivanja
Suprug je podnio zahtjev za starosnu mirovinu, ali je u međuvremenu umro, prije donošenja rješenja o mirovini, pa je nasljednica, umjesto rješenja o mirovini dobila rješenje o obustavi postupka. Budući da ulazi u krug njegovih nasljednika, ima li pravo na isplatu zaostataka?
Mirovinsko osiguranje – prijevremena starosna mirovina i rad u SR Njemačkoj
Stranka je ostvarila pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u Republici Hrvatskoj. Odmah nakon toga, od rujna 2003. do prosinca 2010., otišla je u SR Njemačku, gdje se zaposlila i radila, ali je za čitavo to vrijeme primala i hrvatsku mirovinu. Kad je stranka u SR Njemačkoj pokrenula postupak za starosnu mirovinu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje zatražio je povrat iznosa mirovina isplaćenih u tome razdoblju. Stranka se žalila na rješenje HZMO-a, ali je žalba odbijena. Mora li stranka vratiti isplaćene iznose mirovine?
Mirovinsko osiguranje – datum odlaska u starosnu mirovinu
Može li se izabrati datum odlaska u starosnu mirovinu?
Mirovina za dugogodišnjeg osiguranika
Koji je polazni faktor kod određivanja mirovine za dugogodišnjeg osiguranika?
Obustava mirovine
Obustavlja li se korisniku prijevremene starosne mirovine isplata mirovine ako se zaposli do polovice punog radnog vremena?
Lokalna samouprava – prava po prestanku dužnosti načelnika ili gradonačelnika
Može li gradonačelnik koji profesionalno obnaša dužnost po prestanku te dužnosti ostvarivati pravo na naknadu plaće, pod uvjetima utvrđenim člankom 90. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09 i 150/11), ako na dan prestanka te dužnosti ima više od 65 godina i ispunjava uvjete za starosnu mirovinu?
Stjecanje uvjeta za starosnu mirovinu i prestanak radnog odnosa
Mora li radnica koja ove godine stekne uvjete za starosnu mirovinu otići u mirovinu i treba li joj poslodavac zbog toga otkazati ugovor o radu ?
Mirovina
Na koji način može ostvariti pravo na mirovinu osiguranik muškarac koji je u 2007. godini stekao uvjete za starosnu mirovinu, ali je propustio podnijeti zahtjev za mirovinu u smislu članka 32. Zakona o mirovinskom osiguranju?
Zdravstveno osiguranje – naknada plaće osiguraniku koji je ispunio uvjete za starosnu mirovinu
Radnik je navršio 67 godina života i kod nas ima 35 godina radnog staža. Na čiji teret ide naknada plaće takvom radniku kada se nalazi na bolovanju?
Dokup mirovine
Zanima nas što je to dokup mirovine, odnosno je li reguliran propisima o mirovinskom osiguranju te u kojoj se mjeri razlikuje od otpremnine?
Hrvatski branitelji – pravo na povećanje prijevremene starosne mirovine
Ima li umirovljenik s priznatim ratnim stažem, koji je pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ostvario prije stupanja na snagu Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Nar. nov., br. 174/04, 92/05 i 2/07 - Odluka USRH), pravo na uvećanje te mirovine sukladno članku 14. stavak 3. navedenog Zakona?
Uvjeti za prijevremenu starosnu mirovinu u 2007. godini
S obzirom na prijelazno razdoblje za ostvarenje prava na starosnu odnosno prijevremenu starosnu mirovinu koje još uvijek traje, zanima nas koji su uvjeti za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu u 2007. godini.
Zahtjev za priznanje prava na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu
Kad osiguranik može podnijeti zahtjev za priznavanje prava na starosnu mirovinu, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu?
Starosna mirovina - profesionalni vatrogasci
S obzirom na čl. 25 Zakona o vatrogastvu kojim je propisano da se profesionalnim vatrogascima staž osiguranja računa u uvećanom trajanju od 15 mjeseci za 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima te Zakon o mirovinskom osiguranju kojim se pravo na starosnu mirovinu stječe kad osiguranik navrši 65 (muškarac) godina života i 15 godina mirovinskog staža, molimo da nam odgovorite postoje li povoljnije odredbe o odlasku u starosnu mirovinu za profesionalne vatrogasce, a s obzirom na to da im se staž osiguranja računa u povećanom trajanju?
Prestanak službe državnom službeniku - starosna mirovina
Odnosi li se čl. 62. Kolektivnog ugovora i na uvjete državnog službenika koji odlazi u prijevremenu starosnu mirovinu?