Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Obveza pripravnosti radnika
Našim kolektivnim ugovorom definirano je pasivno dežurstvo (vrijeme pripravnosti). On propisuje da za vrijeme pasivnog dežurstva radnik ne mora biti prisutan u prostorima poslodavca, ali mora biti dostupan i po pozivu doći za razumno vrijeme radi obavljanja poslova, a troškove žurnog dolaska snosi poslodavac. Nadalje, poslodavac mora obavijestiti radnika o rasporedu ili promjeni pasivnog dežurstva najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitne potrebe za zamjenom drugog radnika. Za vrijeme provedeno u pripravnosti radnik ima pravo na isplatu 10 % satnice dnevnog rada u tekućem mjesecu za svaki sat pasivnog dežurstva. Može li radnik odbiti pasivno dežurstvo/pripravnost?
Naknada za pripravnost i terenski dodatak
Poslodavac je građevinsko trgovačko društvo i naš radnik radi na terenu, za koje vrijeme prima terenski dodatak na temelju Kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Poslodavac sada namjerava povremeno uvesti pripravnost zbog potreba posla. Ima li radnik koji prima terenski dodatak istovremeno i pravo na naknadu za pripravnost?
Naknada za pripravnost
Kako se izračunava naknada za pripravnost prema Zakonu o radu? Naime, ako u tijeku pripravnosti radnik radi dva sata po pozivu, ti sati rada ulaze u radno vrijeme i smatraju se prekovremenim radom, pa nas zanima umanjuje li se za spomenuta dva sata rada po pozivu naknada i vrijeme trajanja pripravnosti ili se istovremeno plaćaju dva sata rada po pozivu kao prekovremeni rad i pripravnost?
Pripravnost u radnim odnosima – slanje radnika na »čekanje«
Zbog nedostataka posla poslodavac šalje radnike kući na nekoliko tjedana, odnosno na tzv. »čekanje«, dakle, do poziva natrag na posao. Smije li poslodavac takvo »čekanje« pokriti institutom pripravnosti iz članka 42. Zakona o radu?
Pripravnost
Ulazi li i u kojem slučaju, razdoblje pripravnosti u radno vrijeme?