Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Nastupanje zastare u prekršajnom postupku
Presudom Prekršajnog suda u X od 18. prosinca 2014., osoba je proglašena krivom za prekršaj koji je počinjen 22. siječnja 2012. Na presudu je okrivljeni uložio žalbu. Visoki prekršajni sud RH donio je drugostupanjsku presudu 29. listopada 2015., koji je odbio žalbu i potvrdio prvostupanjsku presudu. Prekršajni sud u X drugostupanjsku presudu dostavio je okrivljenom 8. lipnja 2016. Je li moguće izbjeći plaćanje novčane kazne i što je sa zastarom do koje je u međuvremenu došlo?
Prekršajna odgovornost
Može li se odgovornost za prekršaj preijeti na drugu pravnu osobu i odgovornu osobu u njoj?
Neizdavanje obračuna neisplaćene plaće i naplata plaće
Pred prekršajnim sudom pokrenut je postupak bivše radnice zbog neizdavanja obračuna neisplate plaća, odnosno prekršaja iz članka 294. stavak 1. točka 51. Zakona o radu. Može li oštećena u tom postupku postaviti imovinskopravni zahtjev za isplatu tih plaća?
Javna nabava
U kojem roku zastarijevaju prekršaji propisani Zakonom o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 110/07 i 125/08), s obzirom na to da taj Zakon prestaje vrijediti danom stupanja na snagu Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 90/11, stupa na snagu 1. siječnja 2012., a u njima su propisani različiti rokovi zastare?
Pokretanje prekršajnog postupka
Je li policija ovlaštena za pokretanje prekršajnog postupka protiv počinitelja prekršaja iz Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima?
Prekršajni postupak - pravo na ustavnu tužbu
Je li u prekršajnom postupku dopušteno podnošenje ustavne tužbe?