Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Rješenje Ministarstva financija kao ovršna isprava
Uknjižba založnog prava na nekretnini protivnika osiguranja zatražena je na temelju rješenja o ovrsi Ministarstva financija, Porezne uprave kojim je utvrđeno da protivnik osiguranja, na temelju ovršnih isprava, duguje predlagatelju osiguranja određeni novčani iznos te je naloženo Financijskoj agenciji zaplijeniti protivniku osiguranja tako utvrđeni iznos, ali i obračunati daljnje kamate na glavnicu duga sve do njegova podmirenja. Mogu li se upravna rješenja Ministarstva financija kojima je određena ovrha na novčanim sredstvima ovršenika te se nalaže Financijskoj agenciji da provede ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika sa svih ovršenikovih računa i na oročenim novčanim sredstvima, sukladno Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, smatrati ovršnim ispravama na temelju kojih se može donijeti rješenje o osiguranju tražbine, kao i rješenje o ovrsi?
Dostava rješenja o ovrsi donesenog na temelju ovršne isprave
Ovrhovoditelj sam temeljem rješenja o ovrsi koje je donio sud. Sud je rješenje o ovrsi, prije njegove pravomoćnosti, dostavio Fini na provedbu. Protekom vremena Fina je prema Zakonu o ovrsi na novčanim sredstvima ovršenika predmetno rješenje o ovrsi isknjižila iz redoslijeda naplate, zbog nemogućnosti provedbe ovrhe. Može li se takvo rješenje o ovrsi dostaviti ponovno Fini na naplatu uz zahtjev za izravnu naplatu, a sukladno članku 209. Ovršnog zakona, jer je riječ o odluci suda koja glasi na ispunjenje novčane tražbine?
Ovršnost prvostupanjske sudske odluke
Obrtniku je prvostupanjskom odlukom naloženo isplatiti dug od 8.000,00 kn. Iako prvostupanjska odluka nije stekla svojstvo pravomoćnosti, može li sud temeljem nje odrediti ovrhu?