Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: osiguranje

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 95
01.03.2024.

Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje

Molimo Vas tumačenje vezano uz korištenje umanjenja mjesečne osnovice za obračun doprinosa. Imamo slučaj u kojem radnik ima više poslodavaca istodobno. Nama, kao poslodavcu, nije dostavio izjavu o visini bruto plaće kod svih poslodavaca, ali ju je dostavio drugom poslodavcu. Možemo li mi kao jedan od poslodavaca, koji nije zaprimio predmetnu izjavu, umanjivati osnovicu za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje?

Pročitano
23.02.2024.

Umanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti

Novoosnovano trgovačko društvo zapošljava osobu koja je ujedno i član uprave u društvu. Bruto plaća navedene osobe iznosi 1.014,00 eura te se u veljači prvi put toj osobi obračunava plaća. Osoba istovremeno nema drugih poslodavaca. Postavlja se pitanja primjenjuje li se novopropisano umanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti za osobu koja je član uprave u trgovačkom društvu te istovremeno u radnom odnosu u tom trgovačkom društvu društvu?

Pročitano
08.12.2023.

Zdravstveno osiguranje stranca putem člana obitelji

Ima li osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, a koja je zaposlena u Bosni i Hercegovini, pravo na zdravstvenu zaštitu (odnosno pravo na zdravstveno osiguranje) u Republici Hrvatskoj kao član obitelji (putem supruga), koji je osiguranik Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje?

Pročitano
05.05.2023.

Tuzemno svojstvo osiguranika u mirovinskom osiguranju osobe s inozemnim prebivalištem

Korisnik ima prebivalište i status umirovljenika u drugoj državi članici Europske unije. Može li mu, unatoč tome, u Republici Hrvatskoj biti utvrđen status obveznika mirovinskog osiguranja po osnovi svojstva člana uprave trgovačkog društva?

Pročitano
01.07.2022.

Obustava postupka osiguranja u slučaju da je predlagatelj osiguranja ishodio ovrhu

Kako postupiti u slučaju kada je na temelju rješenja suda, kojim je određena prethodna mjera, izvršena zapljena novčanih sredstava po računu protivnika osiguranja, a naknadno su nastupili uvjeti za ovrhu?

Pročitano
26.11.2021.

Stjecanje prava iz mirovinskog osiguranja slijedom promjene zakonodavstva

Važećim Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem dodano je više dijagnoza koje nisu bile obuhvaćene prijašnjim zakonom. Može li se smatrati da je zbog toga prijašnji zakon bio manjkav te da je došlo do diskriminacije pojedinih kategorija osoba na koje se zakon odnosi? Može li svojstvo osiguranika – osobe s invaliditetom, po osnovi dijagnoze uvrštene tek u važeći Zakon, biti priznato i za razdoblje prije njegova stupanja na snagu, tj. od nastanka konkretne bolesti?

Pročitano
01.10.2021.

Dodatak na mirovinu kod braniteljskih mirovina

Ako se osiguraniku starosna mirovina određuje prema općem i prema posebnome (braniteljskom) propisu, ima li on pravo na dodatak na mirovinu?

Pročitano
17.09.2021.

Naknada plaće za vrijeme bolovanja obrtnika obveznika poreza na dohodak

Ima li obrtnik obveznik poreza na dohodak, jer sebi ne isplaćuje plaću, pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, a ako ima, što je osnovica za tu naknadu?

Pročitano
27.08.2021.

Vrijednosni bodovi nakon presude u parničnom postupku

Ako je korisniku mirovine, nakon odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu, na teret prijašnjeg poslodavca dosuđena mjesečna renta kao naknada štete za izgubljenu zaradu (razliku između plaće koju bi primao da radi i mirovine), ima li korisnik, koji nakon priznavanja prava na mirovinu nije ostvario dodatni staž osiguranja, pravo na ponovno određivanje mirovine?

Pročitano
13.08.2021.

Proširenje kruga umirovljenika koji mogu raditi bez obustave mirovine – korisnici obiteljske mirovine

Smiju li korisnici obiteljske mirovine raditi do polovice punog radnog vremena?

Pročitano
13.08.2021.

Članstvo u strukovnoj udruzi i obvezno mirovinsko osiguranje

Je li članstvo u Hrvatskom društvu likovnih umjetnika dovoljno za zaključak da je osoba, koja na mirovinsko osiguranje nije obvezno osigurana po drugoj osnovi, obvezno osigurana na temelju članka 10. t. 5. Zakona o mirovinskom osiguranju?

Pročitano
21.05.2021.

Dodatni doprinos za mirovinsko osiguranje za staž osiguranja s povećanim trajanjem

Za koje zaposlenike poslodavac plaća dodatni doprinos za mirovinsko osiguranje po osnovi staža s povećanim trajanjem?

Pročitano
14.05.2021.

Mirovinsko osiguranje – platni podaci za izračun vrijednosnog boda

Prema platnim podacima osiguranika, pri izračunu svote mirovine vrijednosni bodovi manji su od jednoga vrijednosnog boda. Može li osiguranik tražiti primjenu jednoga vrijednosnog boda, kako ne bi bio diskriminiran u odnosu na osiguranike za koje nema platnih podataka?

Pročitano
30.04.2021.

Pravo na COVID dodatak i umirovljenici u sustavu rada

U našem trgovačkom društvu zaposleno je nekoliko umirovljenika na pola radnog vremena. Imaju li oni pravo na COVID dodatak, koji je donijela Vlada RH, i je li on izuzet od ovrhe?

Pročitano
09.04.2021.

Porezni tretman primitaka digitalnih nomada

Plaćaju li se na primitke digitalnih nomada u Republici Hrvatskoj porez na dohodak, doprinosi za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje?

Pročitano
15.01.2021.

Pravo na staž osiguranja s povećanim trajanjem - obrtnici

Prema rješenju koje je donijela nadležna služba HZMO-a, mojoj stranci priznato je svojstvo osobe s invaliditetom, ali po toj osnovinije joj priznato pravo na staž s povećanim trajanjem, a to iz razloga što je ona samostalni obveznik doprinosa (obrtnik). Je li to rješenje HZMO-a zakonito?

Pročitano
30.10.2020.

Način pokretanja upravnog postupka

Ako tijelo mirovinskog osiguranja pokrene postupak na prijedlog osiguranikova izabranog liječnika obiteljske medicine, smatra li se da je u tom slučaju postupak pokrenut na zahtjev stranke, po službenoj dužnosti, ili na neki treći način?

Pročitano
23.10.2020.

Pogrešna uputa službene osobe u upravnom postupku

Stranka se oslonila na informaciju službenika mirovinskog osiguranja, koji ju je uputio da joj obrt u mirovanju ne utječe na iznos mirovinskog faktora za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti. Međutim, doneseno je rješenje s nepovoljnijim faktorom. Utječe li na opseg prava stranke činjenica da je prethodno bila pogrešno poučena?

Pročitano
02.09.2019.

Posljedice neplaćanja premije osiguranja

Ugovor o osiguranju prestao je po sili zakona zbog toga što ugovaratelj osiguranja nije po dospjelosti platio premiju osiguranja. Nakon prestanka ugovora o osiguranju dogodio se osigurani slučaj, a ugovaratelj osiguranja je nakon toga platio dužnu premiju osiguranja. Je li osiguratelj u opisanom slučaju dužan platiti ugovaratelju osiguranja osigurninu?

Pročitano
29.04.2019.

Osiguranje volontera u slučaju ozljede za vrijeme obavljanja volonterskih aktivnosti

Ima li volonter pravo na obeštećenje odnosno novčanu naknadu u slučaju da za vrijeme volontiranja pretrpi ozljedu?

Pročitano
04.03.2019.

Istupanje iz II. mirovinskog stupa

Odluči li se osiguranik koji je osiguran u I. i II. mirovinskom stupu za primanje mirovine samo iz I. mirovinskog stupa te istupi iz II. mirovinskog stupa, ima li u tom slučaju pravo na ikakvu isplatu ili novčanu naknadu (barem jednokratnu) iz II. mirovinskog stupa?

Pročitano
25.06.2018.

Pravo na mirovinu supruge umrlog hrvatskog branitelja

Može li supruga umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ostvariti pravo na mirovinu iako joj je već utvrđeno da ima pravo na obiteljsku mirovinu iza njega? Naime, njezine su kćeri primale obiteljsku mirovinu za vrijeme svog školovanja. Sad, kad su završile školovanje, supruga umrlog podnijela je zahtjev za informativni izračun mirovine, a dobila je i rješenje gdje je utvrđeno da ima pravo na obiteljsku mirovinu, ali da je neće moći primati dok joj se ne okonča trenutačni radni odnos. S obzirom na to da bi joj obiteljska mirovina bila povoljnija od one ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ima li pravo izbora između mirovina?

Pročitano
11.06.2018.

Pravo na mirovinu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

Koliko godina života i staža osiguranja treba imati hrvatski branitelj da bi ostvario pravo na mirovinu? Naime, imam saznanja da prema novom Zakonu koji regulira prava hrvatskih branitelja, postoje povoljniji uvjeti za ostvarivanje mirovine.

Pročitano
15.01.2018.

Priznanje prava za starosnu mirovinu nakon ostvarenja prava na invalidsku mirovinu

Navršila sam 33 godine mirovinskog staža, nakon čega sam ostvarila pravo na invalidsku mirovinu na temelju djelomičnog gubitka radne sposobnosti, povodom čega mi je prestao radni odnos, pa sam sada korisnica te mirovine. U međuvremenu bila sam zaposlena četiri mjeseca i navršila starosnu dob za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu, pa sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na tu mirovinu, kao povoljniju za mene, ali mi je taj zahtjev odbijen. Postoji li u mom slučaju mogućnost za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu?

Pročitano
27.11.2017.

Osiguranje od odgovornosti za nastalu štetu od stranog revizorskog društva

Revizorsko društvo iz jedne države članice Europske unije zatražilo je dozvolu od Hrvatske revizorske komore za obavljanje usluga revizije jedne domaće hotelijerske tvrtke. Smije li to društvo obavljati usluge revizije domaće tvrtke na području Republike Hrvatske bez osiguranja od odgovornosti u slučaju nastanka štete zbog nevjerodostojnih revizorskih izvještaja?

Pročitano
28.08.2017.

Radni staž državnih službenika i namještenika

Može li se rad na temelju ugovora o djelu smatrati obavljanjem samostalne djelatnosti, odnosno može li se takav rad uračunati u radni staž državnih službenika i namještenika?

Pročitano
26.06.2017.

Isplata u gotovu novcu otpremnine za odlazak u mirovinu radnika

Može li se radniku otpremnina za odlazak u mirovinu isplatiti u gotovu novcu?

Pročitano
15.05.2017.

Doprinosi iz primitaka po osnovi drugog dohotka izravno ostvarenog iz inozemstva

Koji se doprinosi plaćaju i tko je obveznik plaćanja doprinosa na drugi dohodak ostvaren po ugovoru o djelu iz inozemstva?

Pročitano
12.12.2016.

Naknada štete na brodici zbog nevremena nastalog u marini

Vlasnik brodice upisan u registar brodica, sklopio je redovitu i kasko policu osiguranja s određenom osiguravateljskom kućom. Brodica je bila prema svim pravilima propisno privezana za komunalnu bovu u marini. Došlo je do nevremena, u kojem je brodica znatno oštećena zbog otkidanja i loma te bove, što je i prilikom očevida službenih osoba i uneseno u zapisnik. Ima li na temelju tako utvrđene štete na brodici unesene u zapisnik službenih osoba, vlasnik brodice pravo na naknadu štete prouzročene nevremenom u marini?

Pročitano
07.11.2016.

Doprinos za mirovinsko osiguranje na naknadu plaće za dulje bolovanje

Radnik je na bolovanju dulje od dvije godine i naknada za bolovanje isplaćuje mu se na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tko uplaćuje doprinos za mirovinsko osiguranje iz II. stupa (kapitalizirana štednja) i što je osnovica za obračun toga doprinosa?

Pročitano

Filteri