Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Pojedinačni ispravni postupak nakon provedenog ostavinskog postupka
Naše stranke su u izvanknjižne vlasnice više nekretnina, kao zakonske nasljednice iza njihove majke, što je utvrđeno u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, u kojem je navedeno da »izvanknjižno vlasništvo naslijeđenih nekretnina neće se upisati u zemljišne knjige, dok stranke ne srede zemljišnoknjižno stanje, tako da izvrše identifikaciju nekretnina.« Kako je u predmetnoj k. o. provedena nova izmjera, na naš zahtjev da nam se izda gruntovna identifikacija, dobili smo od katastra odgovor da to nije više moguće jer da je stanje usklađeno. Riječ je o šumama, poljima i dr., naše stranke nisu u posjedu jer nisu niti sigurne gdje se to nalazi. U vlasničkom listu ima upisanih 20-30 suvlasnika, većina pokojnih i nepoznatih. Je li za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka dovoljno predmetno pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u kojem su naše stranke utvrđene kao vlasnice svaka u 1/2 dijela na predmetnim k. č. ili ne?
Neprovođenje ostavinskog postupka nakon smrti ostavitelja i prijenos prava vlasništva na nekretninama
Naše stranke su izvanknjižne vlasnice nekretnine na kojima je upisan njihov pokojni otac, iza čije smrti ostavinski postupak nije proveden. Od smrti njihova oca naše stranke su u posjedu nekretnine jer je u ljetnim mjesecima koriste za odmor. Je li za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka dovoljno priložiti izvadke iz matice rođenih naših stranaka i smrtni list njihova oca te povijest promjena na predmetnoj k. č. ili će biti potrebno inicirati ostavinski postupak?
Zemljišnoknjižno pravo – pojedinačni ispravni postupak
akon zabilježbe pojedinačnog ispravnog postupka, u zemljišnoj knjizi zaprimljeno je rješenje o nasljeđivanju iza jednog od upisanih zemljišnoknjižnih suvlasnika, radi provedbe u zemljišnoj knjizi. Je li takva provedba dopuštena ili treba čekati odluku suda u pojedinačnom ispravnom postupku?
Zemljišnoknjižno pravo - pojedinačni ispravni postupak
Rješenja o nasljeđivanju donesena su za vrijeme kad nisu bile dostupne zemljišne knjige. Ona se ne mogu provesti u zemljišne knjige, jer su opisna. Može li do provođenja upisa, temeljem tih rješenja, doći provođenjem pojedinačnog zemljišnoknjižnog ispravnog postupka? Koga bi trebalo pozvati na raspravu za ispravak - sve nasljednike ili samo one koji su proglašeni u rješenju?
Postupak u zemljišnoknjižnim stvarima
Stranka ima ugovor kojim je njezin otac od Kućne zadruge X kupio nekretnine još 1939. godine. Potpisi na tom ugovoru su ovjereni, a na ugovoru je i klauzula o plaćenom porezu. Sve to postoji u izvorniku. U zemljišnim knjigama i danas se kao vlasnik kupljenih nekretnina vodi prodavatelj - Kućna zadruga X. Može li se zaključeni ugovor danas provesti u zemljišnim knjigama ili je potrebno provesti pojedinačni ispravni postupak?