Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Postupanje veterinarskog inspektora – nedoneseni/neobjavljeni propisi
Imamo dvojbu vezanu uz postupanje veterinarskog inspektora. Naime, Ministarstvo poljoprivrede u 2018. godini donijelo je Naredbu o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2018. godini (Nar. nov., br. 10/18 i 47/18). U Naredbi se na više mjesta spominju Programi praćenja, nadziranja i suzbijanja raznih bolesti (npr. Program praćenja vrsta krpelja i uzročnika zoonoza koje prenose u Republici Hrvatskoj (KLASA: 322-02/18-01/11). Problem je što većina programa uopće još nije izašla, napravljena ni objavljena iako je rezerviran broj klase u sustavu uredskog poslovanja. Kako možemo postupati ako program propisan Naredbom još nije napravljen? Drugi je problem pravna snaga dokumenta - Programa. Može li pravnu snagu na stranku (veterinarske organizacije ili posjednike životinja) imati neki dokument koji njima nije službeno ni javno dostupan? Može li se provoditi zakonit nadzor ako inspektor nadzire kod stranke nešto što stranci nije omogućeno da zna?
Inspektor – sukob interesa – izuzeće
Je li inspektor u sukobu interesa ako u posjedu ima dionice trgovačkih društava?
Inspekcijski nadzor u ugostiteljstvu
Kako treba postupati gospodarski inspektor u slučaju kad u nadzoru utvrdi da ugostitelj posjeduje rješenje o ispunjavanju propisanih uvjeta za, primjerice, vrstu caffe bar-disco bar, izdano od strane nadležnog ureda, kojim je utvrđen nastavak obavljanja ugostiteljske djelatnosti, a inspektor je u saznanju da je u istom prostoru prije bio ugostiteljski objekt vrste kavana?
Novčane kazne za prekršaje u ugostiteljstvu i turizmu
Koja je najniža kazna koju gospodarski inspektori mogu naplatiti prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, te prema Zakonu o pružanju usluga u turizmu i za koje slučajeve?
Nadležnost inspektora rada – zabrana obavljanja djelatnosti ugostitelju
Je li inspektor rada za radne odnose nadležan za postupanje i donosi li usmeno rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti ugostitelju u slučaju kad utvrdi da je on angažirao DJ-a ili glazbenog izvođača stranca koji nema dozvolu za boravak i rad ili potvrdu o prijavi rada, izdanu od strane Ministarstva unutarnjih poslova?
Primjena Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
Svojedobno smo dali u zakup građevinsko neizgrađeno zemljište s pravom na postavljanje privremenog montažnog objekta - kioska. Vrijeme zakupa davno je isteklo, ali zakupoprimac nije vratio zemljište i nije uklonio rečeni kiosk. Tim više, taj je kiosk prodao trećem i predao mu u posjed zemljište. Uzaludni su bili naši pozivi na predaju posjeda. Štoviše, izgradio je neke objekte. Zatražili smo od građevinske inspekcije uklanjanje rečenih građevina. Pravomoćnom presudom Upravnog suda Republike Hrvatske investitoru je naloženo uklanjanje poslovnih građevina, a drugom je presudom odbijena njegova tužba protiv zaključka o dozvoli izvršenja, kojom je određen način i rok izvršenja. Bespravna gradnja utvrđena je prije 20-ak godina. Proteklo je puno godina, ali izvršenje nije provedeno. U međuvremenu je stupio na snagu Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 90/11 od 2. kolovoza 2011.). Ovršenik nam prijeti da će podnijeti zahtjev za tzv. ozakonjenje nezakonito izvedenih objekata, a da se nada i da će građevinski inspektor prekinuti izvršenje rješenja o uklanjanju građevine dok se ne donese odluka o njegovom zahtjevu. Je li to moguće?
Inspekcijski nadzor – usmeno rješenje
Je li inspektor rada, nakon ukidanja usmenog rješenja, dužan dostaviti pisani otpravak usmenog rješenja i ima li stranka pravo žalbe protiv prvog usmenog rješenja
Poduzimanje mjera gospodarskog inspektora u svezi s pružanjem ugostiteljskih usluga u objektu u suvlasništvu
Na atraktivnim lokacijama izgrađeno je 12 kuća za odmor od kojih su neke u suvlasništvu više pravnih i fizičkih osoba. Kako će u takvim slučajevima gospodarski inspektor primijeniti odredbu članka 32. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, odnosno prema kojem od suvlasnika treba poduzeti upravne i kaznene mjere?
Prekovremeni rad – obveza obavještavanja inspektora rada
Kako protumačiti dio odredbe članka 41. Zakona o radu koji govori o nužnosti obavještavanja inspektora rada o prekovremenom radu ako on traje »dulje od četiri tjedna neprekidno«? Znači li to da se mora raditi o svakodnevnom neprekidnom prekovremenom radu u trajanju četiri tjedna ili je dovoljno da radnik radi i samo jedan dan tjedno prekovremeno i tako četiri tjedna uzastopce?
Inspekcijski nadzor – usmeno rješenje
Kupio sam nekretninu koja je sredinom siječnja 2008. zapečaćena zbog nelegalnog obavljanja ugostiteljske djelatnosti. Kako stupiti u posjed navedene nekretnine i obnoviti je bez namjere obavljanja ugostiteljske djelatnosti. Može li se, s obzirom na navedeno, otpečatiti zapečaćeni prostor?
Ugostiteljska djelatnost – inspekcijski nadzor
Kako postupati u slučajevima kad je objekt u kojem su se pružale ugostiteljske usluge smještaja zapečaćen na temelju članka 58. stavak 5. Zakona o Državnom inspektoratu, a stranka nije ishodila rješenje nadležnog tijela državne uprave?
Obavljanje ugostiteljske djelatnosti izvan objekta
Može li ugostitelj obavljati ugostiteljsku djelatnost bez utvrđenih uvjeta, a samo uz prethodnu suglasnost sanitarnog inspektora te koliko dugo može uz takvu suglasnost poslovati?
Inspekcijski nadzor – usmeno rješenje
Kako će postupiti gospodarski inspektor kad u inspekcijskom nadzoru utvrdi da je kamp oprema postavljena izvan kampa?