Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Suvlasništvo i realni (određeni) dio nekretnine
Može li se, kad su ispunjene pretpostavke za stjecanje prava vlasništva realnog (fizičkog) dijela nekretnine dosjelošću, tražiti utvrđenje prava suvlasništva razmjerno utvrđenom omjeru za cijelu nekretninu, odnosno može li se posjedovanjem određenog (fizičkog) dijela nekretnine povećati na temelju dosjelosti suvlasnički (idealni) dio jednog suvlasnika, uz smanjenje suvlasničkog dijela drugog suvlasnika, tako da potonji ostane (u smanjenom omjeru) suvlasnik na cijeloj nekretnini?
Pravo koje sprječava ovrhu i dosjelost
U parničnom postupku utvrđeno je da je tužitelj vlasništvo nekretnine stekao temeljem zakona prije pokretanja ovršnog postupka odnosno publiciranja zabilježbe ovrhe u zemljišnim knjigama. Ima li tužitelj pravo koje sprječava ovrhu, neovisno o savjesnosti ovrhovoditelja koji je pokrenuo ovrhu?
Oporezivanje stjecanja prava vlasništva nekretnine dosjelošću
Podliježe li plaćanju poreza na promet nekretnina stjecanje prava vlasništva nekretnine koju je osoba stekla dosjelošću temeljem presude? Naime, riječ je o nekretnini čije je vlasništvo stekao sin, a nekretnina je bila u posjedu njegova oca dok je bio živ. Prije toga, nekretnina je bila u posjedu njegova djeda. Dakle, nekretnina je u obiteljskom posjedu generacijama, ali nije bilo uredne vlasničke dokumentacije. Stoga je dvojba je li riječ o stjecanju nekretnine od oca i može li se primijeniti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.
Zaštita povjerenja u zemljišne knjige i dosjelost
Može li se stjecanje prava vlasništva dosjelošću suprotstaviti pravu onoga koji je s povjerenjem u zemljišne knjige u dobroj vjeri upisao svoje pravo vlasništva na nekretnini dok još pravo vlasništva dosjelošću nije upisano?
Trenutak ispunjenja pretpostavki za stjecanje vlasništva dosjelošću
U kojem točno trenutku trebaju biti ispunjene sve pretpostavke za stjecanje vlasništva nekretnine dosjelošću?
Stjecanje vlasništva dosjelošću na dijelu nekretnine
Već više od 20 godina posjedujem dio nekretnine, no nisam upisan u zemljišnim knjigama kao suvlasnik. Iako posjedujem točno određen i geometrijski odijeljen dio nekretnine, u zemljišnim knjigama nije provedena parcelacija, pa me zanima je li ispravno tužbom tražiti utvrđenje prava suvlasništva?
Stvarna služnost stečena dosjelošću
Sud je utvrdio da nema uvjeta za ukidanje služnosti puta stečenog dosjelošću, pa sada moja stranka pita ima li pravo od vlasnika povlasne nekretnine tražiti naknadu?
Upis prava vlasništva nekretnine stečeno dosjelošću u zemljišne knjige – clausula intabulandi
Mora li tužbeni zahtjev za utvrđenje prava vlasništva, stečeno dosjelošću na nekretnini, sadržavati klauzulu intabulandi?
(Ne)upisivanje prava vlasništva stečenog dosjelošću u zemljišnu knjigu
Je li uvjet za stjecanje prava vlasništva na nekretnini na temelju dosjelosti upis toga prava u zemljišnu knjigu i koje su pravne posljedice neupisa?
Stjecanje prava vlasništva stranog državljanina dosjelošću
Može li stranac steći pravo vlasništva na nekretnini u RH na temelju dosjelosti sa ili bez suglasnosti ministra pravosuđa?
Stjecanje vlasništva dosjelošću
Upisan sam više od 20 godina u zemljišnoj knjizi kao vlasnik nekretnine iako nisam nikada bio u njezinom posjedu. Je li činjenica zemljišnoknjižnog upisa sama za sebe dovoljna za stjecanje vlasništva dosjelošću, jer postoje tvrdnje da se vlasništvo stječe upisom u zemljišnu knjigu?
Dosjelost
U zemljišnim knjigama upisani smo kao vlasnici određene nekretnine već 11 godina. Sada naš knjižni prethodnik podiže tužbu na utvrđenje njegovog prava vlasništva sa zahtjevom uknjižbe brisanja našeg upisanog vlasništva i upisom na njegovo ime i vlasništvo. Možemo li se, s obzirom na dugogodišnje trajanje našeg upisa, pozvati na tabularnu dosjelost?
Stjecanje prava vlasništva dosjelošću
Treba li knjižni vlasnik nekretnine, koji je tuženi u postupku za utvrđivanje da je pravo vlasništva stečeno dosjelošću, dati svoj pristanak za upis stečenog prava?