Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Primjena kolektivnih ugovora na obračun plaće zaposlenih u dječjim vrtićima koje osniva lokalna samouprava
Primjenjuje li se na plaće zaposlenih u dječjim vrtićima koje osnivaju jedinice lokalne samouprave, na temelju članka 51. stavak. 1. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, kolektivni ugovor koji su zaključili sindikati u području osnovnog školstva, Temeljni kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama, ili neki drugi kolektivni ugovor, bez obzira na to je li mu konkretni dječji vrtić pristupio ili ne?
Primjena kolektivnog ugovora na plaće zaposlenih u predškolskom odgoju
Grad bi na zaposlenike dječjih vrtića trebao primijeniti odredbu članka 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. S tim u vezi, trebaju li dječji vrtići prilikom obračuna plaća svojim zaposlenicima na temelju te zakonske odredbe primijeniti i kolektivni ugovor koji se primjenjuje na zaposlenike osnovnih škola, kao jedan od pravnih izvora za obračun plaća?
Primjena odredbi kolektivnog ugovora o uvećanju plaće
Gradsko vijeće odlučilo je da će se na zaposlenike upravnih tijela Grada primijeniti Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike. Tim je Kolektivnim ugovorom utvrđeno, između ostaloga, da će se plaća službenika ili namještenika uvećati za određeni postotak ako osoba ima završen sveučilišni specijalistički studij, ili ako stekne znanstveni stupanj magistra ili doktora znanosti. S obzirom na to da je plaća službenika i namještenika utvrđena rješenjem, na koji se način navedeno uvećanje može praktično provesti?
Privremeno uvećanje plaće državnog službenika na temelju kolektivnog ugovora
Državni službenik, na temelju kolektivnog ugovora, ostvaruje pravo na privremeno uvećanje plaće za vrijeme obavljanja poslova više složenosti. Odlučuje li se tom pravu upravnim aktom?
Važenje Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama
Je li Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama, iz ožujka 2017., još na snazi?
Godišnji odmor polaznika stručnog osposobljavanja za rad i kolektivni ugovori
Ako poslodavca obvezuje kolektivni ugovor, koji pitanje godišnjeg odmora uređuje povoljnije od Zakona o radu, primjenjuju li se njegove odredbe na polaznike stručnog osposobljavanja za rad kao i na ostale radnike?
Terenski dodatak prema kolektivnom ugovoru za graditeljstvo
Poslodavac obavlja djelatnost graditeljstva i vezan je odredbama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Postavilo nam se pitanje imaju li radnici pravo na terenski dodatak i za dane tjednog odmora, ako i u te dane borave na terenu, a ne rade. Primjerice, radnik je na terenu dva tjedna, s tim da u subotu i nedjelju (u dane kada se nalazi na terenu) koristi tjedni odmor. Dakle, ima li pravo na isplatu terenskog dodatka za ta dva dana?
Prenošenje ugovora o radu na novog poslodavca i prava iz radnog odnosa
Može li kolektivni ugovor određivati da se, za ugovore prenesene na poslodavca, u svezi s ostvarivanjem prava iz radnog odnosa, nekim radnicima priznaje staž ostvaren kod bivšeg poslodavca, a nekima ne, ovisno o tome kada su se radnici zaposlili kod prošlog poslodavca (radi se o ovisnim društvima)?
Pravo na stanku službenika odnosno namještenika koji rade u skraćenom radnom vremenu
Ima li državni službenik koji radi sa skraćenim radnim vremenom, pravo svakog radnog dana na odmor (stanku ili pauzu) od 30 minuta?
Minimalna plaća za nepuno radno vrijeme
Neki naši radnici rade puno radno vrijeme i za rad primaju »minimalac«. Sada smo zaposlili neke radnike na nepuno radno vrijeme? Moramo li i njima isplatiti isti iznos plaće?
Državni službenici – visina osnovica i pravo na isplatu – jubilarna nagrada
S danom 28. kolovoza 2016. državni službenik? ukupno 25 godina ostvarenoga neprekidnog rada u državnim tijelima, pa nas zanima ima li pravo na isplatu jubilarne nagrade za te ostvarene godine i kolika je visina osnovice za isplatu, s obzirom na to da Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike vrijedi do 1. kolovoza 2016.
Primjena kolektivnog ugovora nakon prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca
Nakon pripajanja jednog trgovačkog društva drugom, u novom društvu sljedećih godinu dana primjenjuje se kolektivni ugovor pripojenog društva. Novi poslodavac je od sindikata, koji je sklopio taj kolektivni ugovor, zatražio dokaz o dostavi kolektivnog ugovora te svakoj njegovoj promjeni nadležnom tijelu. Je li sindikat dužan traženo dostaviti novom poslodavcu i tko je uopće morao nadležnom tijelu dostaviti kolektivni ugovor?
Lokalna samouprava - pravo na isplatu regresa za godišnji odmor
Ostvaruju li službenici u jedinicama lokalne samouprave pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora i kojim je to zakonom propisano?
Preraspodjela radnog vremena
Naši radnici rade pet dana u tjednu, od ponedjeljka do petka, od 7.30 do 15.30 sati. Takvo radno vrijeme određeno je kolektivnim ugovorom. Tim ugovorom omogućeno je i uvođenje preraspodjele radnog vremena. Zanima nas može li se preraspodjela protegnuti i na subotu, dakle na šest dana u tjednu?
Javne službe – ograničenje prava – regres za korištenje godišnjeg odmora
Imam li, kao zaposlenik u javnoj službi, pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora u 2015. godini?
Otkaz kolektivnog ugovora
Može li se otkazati kolektivni ugovor zbog nastupa takvih okolnosti (pad prihoda, otežana naplata potraživanja, rast troškova poslovanja itd.) koje vrlo otežavaju poslovanje trgovačkom društvu i onemogućuju mu izvršavanje obveza preuzetih kolektivnim ugovorom, iako taj razlog nije u samom kolektivnom ugovoru naveden kao otkazni razlog?
Državni službenici – kolektivni ugovor
Je li moguće zakonom uskratiti prava iz kolektivnog ugovora?
Razmjerni godišnji odmor i regres
Ima li radnik koji je kod poslodavca koristio godišnji odmor u razmjernom dijelu pravo na regres kao i ostali radnici koji kod poslodavca koriste cijeli godišnji odmor? Naš kolektivni ugovor sadržava odredbu prema kojoj »radnici imaju pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora« iz koje ne možemo dobiti odgovor na postavljeno pitanje.
Državni službenici – uračunavanje posebnog staža za vrijeme Domovinskog rata u radni staž
Uračunava li se vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u radni staž državnih službenika, prema članku 41. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike?
Ugovaranje varijabilne plaće
Smiju li poslodavac i radnik ugovorom o radu ugovoriti da će radnik imati pravo na plaću u određenom iznosu za punu normu i učinak, ali da mu se zbog neizvršenja norme, odnosno nedovoljno učinkovitog ili nedovoljno kvalitetnog izvršenja poslova i radnih zadaća plaća može umanjiti do 15%, u skladu s kolektivnim ugovorom? Mora li u tom slučaju poslodavac donositi posebnu odluku o smanjenju plaće, odnosno treba li za takvo smanjenje radnikov naknadni pristanak?
Dostava u radnim odnosima
Kako obaviti dostavu odluke o otkazu osobi koja već neko vrijeme ne dolazi na posao i za koju se ne zna gdje je (nestao je)?
Kolektivni ugovor – državni službenici – izobrazba
Ako službenik s mjestom prebivališta, primjerice u Z., pohađa seminar (pripreme za polaganje) za državni stručni ispit u Z., priznaju li mu se putni troškovi i dnevnica (čl. 55. st. 6. Kolektivnog ugovora)?
Državni službenici – Kolektivni ugovor – troškovi za prijevoz
Oduzima li se službeniku koji dobije godišnju pokaznu kartu (npr. ZET-ovu) za vrijeme privremene spriječenosti za rad (oko npr. osam dana) novčani iznos za te dane ne dolaska na posao. (st. 14. čl. 59. Kolektivnog ugovora)?
Dobrovoljni darivatelji krvi – slobodan dan
i Ima li radnik pravo na slobodan dan za svako darivanje krvi ili za sva darivanja ukupno u tijeku jedne kalendarske godine?
Naknade troškova prijevoza na posao i s posla
S obzirom na mogućnost korištenja alternativnog mjesnog prijevoza (ZET, HŽ), imaju li djelatnici koji žive na području Grada Zagreba pravo na isplatu naknade troškova prijevoza na posao i s posla u gotovini i za jedan i za drugi prijevoz, koji koriste prema vlastitom izboru?
Iznimke od obveze podnošenja zahtjeva za zaštitu prava u radnim odnosima
Mali smo poslodavac. Nemamo pravilnik o radu, niti sklopljen kolektivni ugovor, a ne obvezuje nas niti jedan drugi kolektivni ugovor čija je primjena proširena na sve radnike i poslodavce u Republici Hrvatskoj. U poduzeću je došlo do teškoća, podijelili smo nekim radnicima otkaze, a oni tvrde da je otkaz nezakonit i da će tužiti poslodavca. Zanima nas mogu li radnici odmah podnijeti tužbu sudu, bez da se prvo obrate poslodavcu?
Lokalna samouprava – prava iz otkazanog kolektivnog ugovora
Općinski načelnik otkazao je kolektivni ugovor koji se primjenjivao u upravnim tijelima općine, a koji je sadržavao i odredbu o pravu na jubilarnu nagradu. Ugovor je otkazan uz otkazni rok od tri mjeseca. Ima li pravo na jubilarnu nagradu službenik koji uvjete za njezinu isplatu stječe tri dana prije isteka otkaznog roka?
Otkaz kolektivnog ugovora – produljena primjena pravnih pravila
U kojem slučaju dolazi do produljene primjene pravnih pravila iz kolektivnog ugovora i može li se kolektivni ugovor otkazati i za vrijeme produljene primjene pravnih pravila?
Preraspodjela radnog vremena u trajanju šest mjeseci
Kako se može ugovoriti preraspodjela radnog vremena u trajanju šest mjeseci i tko potpisuje sporazum kojim je ugovorena preraspodjela radnog vremena?
Preraspodjela radnog vremena – kontinuitet
Mora li se preraspodjela radnog vremena urediti tako da preraspodijeljeno radno vrijeme u razdoblju u kojem traje dulje od punog ili nepunog radnog vremena traje četiri mjeseca u kontinuitetu?