zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Učitavam poveznice...

Detalji dokumenta

Donesen

19.12.1991.

Objavljen

23.12.1991.

Prestaje važiti

28.10.1992.

Stupa na snagu

23.12.1991.
Prethodnik
Nasljednik

Uredba o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike Hrvatske

Pročišćeni tekst vrijedi od 06.03.1992. do 27.10.1992.

Narodne novine 71/1991, 3/1992, 12/1992

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

Uredba o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike (71/92) na snazi od 28.10.1992. u članku 17. propisuje:

"Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje važiti Uredba o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike Hrvatske ("Narodne novine". br. 71/91) i Uredba o izmjeni i dopuni Uredbe o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 3/92 i 12/92)."

PREAMBULA

Uredba o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 71/91, 3/92, 12/92)

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

1847

Na temelju članka 1. Zakona o ovlaštenju Vlade Republike Hrvatske za donošenje uredbi kojima će uređivati pojedina pitanja iz djelokruga Sabora Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 39/91. i 53A/91.), Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 19. prosinca 1991. donijela je

UREDBU

o pretvaranju deviznih depozita građana kod banaka u javni dug Republike Hrvatske

I. OSNOVNE ODREDBE

Članak 1.

Ovom uredbom se uređuju uvjeti i način pretvaranja deviznih depozita građana kod banaka koje posluju na teritoriju Republike Hrvatske na dan 27. travnja 1991. godine u javni dug Republike Hrvatske, te uvjeti i način korištenja tih deviznih depozita.

Pod deviznim depozitima građana u smislu ove uredbe razumijevaju se:

- devizni depoziti banaka sa sjedištem na teritoriji Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: banke u Hrvatskoj) deponirani kod Narodne banke Jugoslavije po osnovi devizne štednje građana i

- depoziti na deviznoj štednji i deviznim računima građana kod banaka u Hrvatskoj koje su građani na te banke prenijeli u skladu s odredbama članka 15. i članka 16. ove uredbe iz banaka sa sjedištem izvan teritorija Republike Hrvatske.

Članak 2.

Stanje deviznih depozita banaka u Hrvatskoj deponiranih kod Narodne banke Jugoslavije po osnovi devizne štednje građana, te stanje deviznih depozita prenesenih na banke u Hrvstskoj po odredbama članka15. i članka 16. ove Uredbe uvećano za pripadajuće kamate za 1991. godinu prema valutnoj strukturi u kojoj je izvršeno deponiranje, pretvara se u javni dug Republike Hrvatske u smislu ove Uredbe koji se iskazuje u DEM prema međuvalutarnim odnosima na dan 31. prosinca 1991. godine.

II. DEVIZNI DEPOZITI KOD NARODNE BANKE JUGOSLAVIJE

Članak 3.

Svoja potraživanja od Narodne banke Jugoslavije po osnovi deponirane devizne štednje građana banke u Hrvatskoj ustupaju Republici Hrvatskoj.

Ugovor o ustupanju potraživanja prema odredbi stavka 1. zaključuje Ministarstvo financija i o zaključenom ugovoru obavještava Narodnu banku Jugoslavije

Članak 4.

Javni dug iz članka 2. ove uredbe postaje potraživanje banaka u Hrvatskoj od Republike Hrvatske, koji se iskazuje u DEM.

Potraživanje iz stavka 1. ovog članka Republika Hrvatska iskazuje kao svoju obvezu prema bankama u Republici Hrvatskoj

Članak 5.

Briše se.

Članak 6.

Briše se.

Članak 7.

Briše se.

Članak 8.

Republika Hrvatska osigurava u proračunu Republike dinarska sredstva za isplatu obveža iz članka 4. ove uredbe i to u 20 polugodišnjih rata, od kojih prva dospijeva 30. lipnja 1995 godine i kamate u visini od 5%% godišnje.

Kamata se obračunava i isplaćuje 30. lipnja i 31. prosinca svake godine po tečaju na dan isplate, s time da se kamata obračunava počevši od 1. siječnja 1992. godine, a isplačuje se počevši od 30. lipnja 1992. godine

Članak 8a.

Sredstva osigurana po odredbi članka 8. ove uredbe Republika Hrvatska isplaćuje bankama na dan dospijeća.

Članak 9.

Devizna štednja po viđenju i oročena devizna štednja građana te stanje na deviznim računima građana na dan 27. travnja 1991. godine uvećani za pripadajuče kamate za 1991. godinu pretvaraju se u oročeni depozit koji če se isplačivati u 20 polugodišnjih,rata od kojih prva dospijeva 30. lipnja 1995. godine.

Ako je ukupno stanje na računu u svim valutama manje od 100 DEM bez pripisane kamate za 1991. godinu, devizna štednja i stanje na deviznim računima građana ne pretvaraju se u oročeni depozit prema stavku 1. ovog članka, a građaninu če se na njegov zahtjev isplatiti protuvrijednost u domačoj valuti po tečaju na dan isplate.

Kamata na depozite iz stavka 1. ovog članka iznosi 5%% i obračunava se i isplačuje 30. lipnja i 31. prosinca svake godine, s time da se kamata obračunava počevši od 1. siječnja 1992. godine.

Kamata iz stavka 3. ovog članka isplačuje se u domačoj valuti ili devizi po izboru građanina. Ako se kamata isplačuje u domačoj valuti prva isplata dospijeva 30. lipnja 1992. godine, a ako se kamata isplačuje u devizi prva isplata dospijeva 30. lipnja 1995.

Ako je kamata na depozit iz stavka 3. ovog članka ugovorena po stopi višoj od 5%%, razliku do ugovorene kamatne stope, dužna je osigurati banka u skladu s ugovorom

Članak 10.

Za isplatu devizne štednje prema članku 9. ove uredbe jamči Republika Hrvatska.

Članak 11.

Danom stupanja na snagu ove uredbe građanin može zatražiti da mu se u zamjenu za devizni depozit iz članka 9. ove uredbe predaju obveznice koje izdaje Republika Hrvatska.

Obveznica iz stavka 1. ovog članka postoji u dva oblika i to: kao tiskana obveznica na donosioca i kao knjižno potraživanje.

Poslove knjigovodstva, prometa, te isplate obveznica iz stavka 2. ovog članka obavljati će jedna banka temeljem zaključenog ugovora s Ministarstvom financija.

Po zahtjevu građanina, banka iz stavka 3. ovog članka predati će građaninu obveznice Republike Hrvatske ili potvrdu o knjižnom potraživanju. Banka će po nalogu građana obavljati sva plaćanja na teret knjižnog potraživanja, kao i prodaju obveznica na tržištu.

Članak 11a.

Obveznice iz članka 11. ove uredbe amortiziraju se u 20 polugodišnjih rata od kojih prva dospijeva 30. lipnja 1995. godine.

Obveznica je prenosiva; glasi na donosioca i na DEM s tim da se isplačuje u domačoj valuti po tečaju na dan isplate.

Obveznica će glasiti na 100, 500 i 1.000 DEM.

Kamatna stopa na obveznice iznosi 5%% godišnje i obračunava se i isplačuje 30. lipnja i 31. prosinca svake godine u domačoj valuti po tečaju na dan isplate, s time da se kamata obračunava počev od 1. siječnja 1992. godine, a isplačuje se počevši od 30. lipnja 1992. godine.

Članak 11 b.

Promet obveznicama izdanim po ovoj uredbi je slobodan i na promet se ne plaća porez.

Obveznice koje je primio prema ovoj uredbi, građanin može koristiti u skladu s odredbama ove uredbe i Zakona o vrijednosnim papirima.

Članak 12.

Banke će izvršiti konverziju devizne štednje koja glasi na drugu valutu u DEM građaninu koji u skladu s odredbom članka 11. ove Uredbe zatraži zamjenu depozita iz članka 9. ove uredbe za obveznice.

Ako je ukupno stanje na računu poslije izvršene konverzije i zamjene za obveznice manje od 100 DEM građaninu će se na njegov zahtjev isplatiti protuvrijednost u domaćoj valuti po tečaju na dan isplate.

Članak 13.

Za iznos deviznih depozita koji su građani zamijenili za obveznice iz članka 11. ove uredbe banka če umanjiti svoje obveze prema građanima, te svoja potraživanja prema Republici Hrvatskoj iz članka 4. ove uredbe.

Članak 14.

Obveznicama iz članka 11. ove uredbe po njihovoj nominalnoj vrijednosti, pretvorenoj u domaču valutu po tečaju na dan kupnje mogu se:

- kupovati stanovi u skladu s odredbama Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo ("Narodne novine", broj 27/91) i to počevši od 1. srpnja 1992. godine:

- kupovati dionice i udjele poduzeća od Hrvatskog fonda za razvoj u skladu s odredbama Zakona o pretvorbi društvenih poduzeča ("Narodne novine", broj 19/91).

U slučaju kupovine stanova obveznicama prema odredbama ovog članka, prodavalac će iz ostvarene kupovine u obveznicama zakonska namjenska izdvajanja obavljati u skladu s amortizacionim planom obveznica koje ima u posjedu.

III. DEVIZNI DEPOZITI KOD BANAKA IZVAN TERITORIJA REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 15.

Građani Republike Hrvatske koji na dan 27. travnja 1991. godine imaju deviznu štednju, odnosno devizna sredstva na deviznom računu kod banaka čije je sjedište izvan teritorija Republike Hrvatske i to kod organizacijske jedinice tih banaka koja posluje na teritoriju Republike Hrvatske, mogu u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe te svoje depozite prenijeti na jednu od banaka u Republici Hrvatskoj .

Prijenos deviznih depozita iz prethodnog stavka građani će izvršiti na način, da banci u Hrvatskoj daju izjavu o prijenosu tih depozita na tu banku s banke sa sjedištem izvan teritorija Republike Hrvatske uz predaju odgovarajuće dokumentacije o stanju sredstava prenesenih depozita (štedna knjižica i dr.).

Uz prijenos depozita na banku u Hrvatskoj građani su dužni dati izjavu o ustupanju toj banci svojeg potraživanja prema banci sa sjedištem izvan teritorija Republike Hrvatske.

Članak 16.

Banke u Hrvatskoj dužne su prihvatiti prijenos deviznih depozita iz članka 15. ove uredbe, a o izvršenom ustupanju potraživanja obavijestiti banku izvan teritorija Republike Hrvatske prema kojoj su potraživanja primile.

Nakon usklađivanja prenijetih depozita sa banke izvan teritorija Republike Hrvatske banke u Hrvatskoj ustupit će Republici Hrvatskoj svoja potraživanja prema tim bankama koja su njima bila ustupljena prema odredbama članka 15. stavke 3. ove Uredbe i o tome obavijestiti odnosnu banku izvan teritorija Republike Hrvatske.

Članak 17.

Na deviznu štednju i devizna sredstva na deviznim računima koji su preneseni u skladu sa članom 15. i 16. ove uredbe u cijelosti se primjenjuju odredbe članka 4. do 14. ove uredbe.

IV. OSTALE ODREDBE

Članak 17a.

U 1892. godini Republika Hrvatska može otkupiti od građana obveznice iz članka 11. ove uredbe po nominalnoj vrijednosti u sljedečim slučajevima:

1. za popravak stambenih i gospodarskih objekata neophodnih za vračanje prognanika u mjesta stanovanja;

2. od građana koji su došli u tešku materijalnu situaciju jer su članovi njihove uže obitelji poginuli ili ranjeni u ratu za obranu Hrvatske;

3. od građana koji su socijalno ugroženi.

Ukupnu vrijednost obveznica koje če Republika Hrvatska otkupiti prema stavku 1. ovog članka utvrdit če Ministarstvo financija i rasporediti na ovlaštene banke prema učešču devizne štednje banaka deponirane kod Narodne banke Jugoslavije.

Otkup obveznica u ime i za račun Republike Hrvatske obavit če ovlaštene banke u okviru vrijednosti obveznica rasporedenih na banku od strane Ministarstva financija.

Otkup obveznica po odredbama ovog članka obavlja se po važečem tečaju na dan otkupa.

Članak 18.

Stručne, tehničke i administrativne poslove u svezi s provedbom ove uredbe obavlja Ministarstvo financija Republike Hrvatske.

Ministarstvo financija izdaje po potrebi upute za provedbu ove uredbe.

Članak 19.

Ova uredba skupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".

Klasa : 440-01 /91-02/ 14

Urbroj : 5030116-91-2

Zagreb, 19. prosinca 1991.

Predsjednik

dr. Franjo Gregurić, v.r.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija