Novosti
27.06.2024.
Vlada u Sabor uputila Zakon o privremenom uzdržavanju, osniva se alimentacijski fond
Vlada je u saborsku proceduru sa sjednice u srijedu uputila prijedlog Zakona o privremenom uzdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond, povećava iznos alimentacije koju država isplaćuje djetetu čiji jedan roditelj ne ispunjava tu obavezu te produžuje rok za primanje te naknade.
"Riječ je o političkom cilju koji smo najavili prije nekoliko mjeseci, a sada ga provodimo. Poruka je da će država kroz tzv. alimentacijski fond plaćati tu svotu i to u iznosu 100-postotnog zakonskog minimuma. Riječ je o važnom političkom pitanju da pomognemo onima kojima je u ovakvim okolnostima ovakva financijska potpora nužna", poručio je premijer Andrej Plenković.
Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić podsjetio je kako privremeno uzdržavanje za djecu, čiji roditelj ne plaća alimentaciju, kao zakonska mogućnost postoji od 2014. godine te je istaknuo kako će se ovim zakonskim prijedlogom pojednostaviti procedura isplate, povećati iznos alimentacije koju isplaćuje država te produžiti vremensko trajanje primanja ove naknade. Djece korisnika prava na privremeno uzdržavanje, dodao je, trenutno ima 1470.
"Osigurava se da ta potpora bude adekvatnija, da neometano vremenski traje dok za nju ima potrebe te se pojednostavljuje postupak isplate", kazao je Piletić.
Povećava se iznos mjesečne naknade i produžuje vremensko trajanje
Tako će se povećati iznos s 50 posto zakonskog minimuma na 100 posto. "Dakle, udvostručujemo mjesečnu naknadu, postojeća je iznosila oko 100 eura, a sada će biti 225 eura", naveo je ministar dodavši kako se do sada takva potpora mogla isplaćivati najduže tri godine i do 18. godine života.
A sada će biti omogućena, usklađujući novi zakon s Obiteljskim zakonom, do 18. godine života bez vremenskog limita, a za punoljetno dijete koje se školuje najduže do 26. godine, istaknuo je. Jednako tako, punoljetno dijete koje zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nije sposobno za rad, ima pravo na privremeno uzdržavanje sve dok ta nesposobnost traje.
Postupak isplate se pojednostavljuje putem FINA-e i Zavoda za socijalni rad, a priznavat će se i pravo na privremeno uzdržavanje putem Agencije za osiguranje radničkih tražbina.
U blokadi 10.000 građana koji ne plaćaju alimentaciju
"Na način da vrlo jednostavnom procedurom korisnik uzdržavanja podnese zahtjev ili po službenoj dužnosti, a u roku 30 dana Agencija to rješenje izda i omogući financijsku stabilnost i sigurnost, kako djetetu, tako i roditelju koji se skrbi o njemu", pojasnio je ministar.
Uvodi se i novost u vraćanju duga putem javnoga rada ukoliko obveznik uzdržavanja nije u mogućnosti vratiti utvrđeni iznos duga. "Prihvatili smo brojne komentare koji se tiču otpisa duga u slučaju smrti obveznika uzdržavanja ako je njegov nasljednik ujedno bio i korisnik prava na privremeno uzdržavanje, dakle dijete, temeljem kojeg je nastala tražbina, a kako bi se izbjeglo da upravo dijete koje je imalo pravo na privremeno uzdržavanje ne bi to isto moralo vratiti zbog smrti obveznika uzdržavanja", rekao je Piletić i dodao kako je prema podacima FINA-e trenutno u blokadi više od 10.000 građana koji ne plaćaju alimentaciju.
"Smatramo da će se ovako predložen zakon, uz jasnu političku poruku da će država zaštititi financijsku i materijalnu sigurnost i djeteta i roditelja, obračunati s neplatišama obveze uzdržavanja putem Agencije za osiguranje radničkih tražbina", naglasio je.
Važećim Zakonom uređeno je da se prilikom priznavanja prava na privremeno uzdržavanje, u slučaju kad je obveznik uzdržavanja po ovršnoj ispravi roditelj djeteta, treba utvrditi vjerojatnost da baka i djed po roditelju obvezniku uzdržavanja ne pridonose uzdržavanju najmanje u iznosu privremenog uzdržavanja, što je u ovom predloženom zakonu izostavljeno kako bi dijete što prije ostvarilo pravo na privremeno uzdržavanje neovisno o tome je li u tijeku sudski postupak prema baki i djedu radi uzdržavanja sukladno odredbama Obiteljskog zakona.
Dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje ako obveznik uzdržavanja ne ispunjava u cijelosti ili djelomično svoju obvezu uzdržavanja dulje od mjesec dana od dana kad je isprava postala ovršna, a nema pravo ako je smješteno u udomiteljsku obitelj, dom socijalne skrbi ili drugu ustanovu socijalne skrbi prema posebnim propisima, ako je smješteno u učenički dom, a troškovi smještaja se plaćaju prema propisu kojim se uređuju naknade i usluge u sustavu socijalne skrbi ili ako tražbina uzdržavanja na koju se odnosi ovršna isprava više ne postoji.
(HINA, 26. 6. 2024.)
Fotografija: Pixabay