05.04.2019.

Usvojen program aktivnosti zaštite od požara te plan protuminskog djelovanja za ovu godinu

Vlada je na sjednici u četvrtak prihvatila godišnji program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za državu, kao i godišnji plan protuminskog djelovanja, a u saborsku je proceduru upućen Prijedlog Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti.

Prema programu aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RH - kojim su za izvršenje, koordiniranje, praćenje, usklađivanje i usmjeravanje svih aktivnosti zaduženi Ministarstvo unutarnjih poslova i Hrvatska vatrogasna zajednica -  predlaže se izrada tri nova standardna postupka i to za slučajeve korištenja bespilotnih letjelica, žurnog prebacivanja vatrogasne i teške mehanizacije s kopna na otoke i udaljenije poluotoke te za akcije gašenja požara na moru i pomorskim objektima.
 "U ovoj godini je već zabilježeno ukupno 9589 intervencija na ukupnoj površini od preko 27 tisuća hektara što je značajno više nego u istom razdoblju prošle godine kad je zabilježeno 5435 intervencija na površini od 947 hektara, što upućuje na važnost dobre pripreme za ovu protupožarnu sezonu", upozorio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Prošla požarna sezona bila je znatno manje zahtjevna nego ona 2017. godine, pokazuje izvješće o realizaciji prošlogodišnjeg programa mjera zaštite od požara, koje je Vlada prihvatila na sjednici. 
"Lani je u priobalnom i kraškom području evidentirano ukupno 1.875 požara raslinja što je 27 posto manje u odnosu na prethodni petogodišnji prosjek, a ukupno izgorjela površina je za čak 85 posto manja u odnosu na promatrani prethodni petogodišnji prosjek", rekao je ministar Božinović
Zbog šumskih požara provedene su dvije preventivne evakuacije u općini Orebić, a ukupno je bilo prošle godine osam ozlijeđenih osoba - 6 vatrogasaca te 2 građana.
Naveo je i da je tehnički opremljeno situacijsko operativno središte Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u Duvuljama te izgrađeno novih 25 kilometara dionica protupožarnih prosjeka i šumskih puteva, a istaknuo je i odluku Vlade o nagrađivanju operativnih vatrogasnih snaga s ukupno 7,6 milijuna kuna.
Požarima je prošle godine najopterećenija bila Splitsko-dalmatinska županija, slijede Šibensko-kninska i Zadarska županije, a najviše opožarenih površina evidentirano je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Za protupožarne aktivnosti proračun Državne uprave za zaštitu i spašavanje proračun je prošle godine iznosio 27,6 milijuna kuna (realizacija je bila 96,3 posto), a proračunom Ministarstva obrane planirano je bilo 80,89 milijuna kuna (realizacija je bila 96,63 posto).
Ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je da izvješće pokazuje kako je sustav domovinske sigurnosti već prve godine djelovanja postigao odlične rezultate te je ostvaren ogroman iskorak u prevenciji. Istaknuo je pritom upravo uspostavu operativnog vatrogasnoga zapovjedništva u Divuljama čime je, rekao je, ostvarena bolja koordinacija te stvoren visok stupanj sinergije i povjerenja između svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti.

Tijekom 2019. dovršetak razminiranja zaštićenih i Natura 2000 područja 

Prema planu protuminskog djelovanja, u ovoj se godini cilj je smanjenje minski sumnjivog područja na površini ne manjoj od 54,8 kilometara četvornih, poslovima razminiranja, tehničkog izvida te dopunskog općeg izvida i završetka razminiranja poljoprivrednog zemljišta RH.
Ukupno je iz svih izvora financiranja planirano 360,9 milijuna kuna, od čega je za poslove razminiranja planiran iznos od najmanje 344 milijuna kuna, a sredstva Europske unije kroz strukturne fondove imaju udio od 43,5 posto u odnosu na ukupno planirana sredstva, naveo je Božinović.
Ove godine planiran je nastavak i dovršetak razminiranja zaštićenih i Natura 2000 područja, koji je financiran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u iznosu od oko 253 milijuna kuna, kao i priprema i početak provedbe dva projekta unutar Operativnog programa Konkurentnost i kohezija u Natura 2000 područjima - Fearless Velebit odnosno razminiranje 16,46 kilometara četvornih u Parku prirode Velebit i Nacionalnom parku Paklenica te Karlovac Karst  odnosno razminiranje 17,1 kilometara četvornih.
Ministar obrane Damir Krstičević naveo je da se u ovoj godini planira razminiranje šest vojnih lokacija ukupne površine 860 tisuća metara četvornih minski sumnjivog prostora.
Prošle godine, pokazuje prihvaćeno izvješće, ukupno smanjenje minski sumnjivog područja iznosi 56 kilometara četvornih, te je na kraju godine minski sumnjivo područje iznosilo 355,5 kilometara četvornih, a prostire se unutar 55 gradova i općina unutar osam županija.
U Planu protuminskog djelovanja za prošlu godinu planirano je iz svih izvora financiranja 397,77 milijuna kuna, od čega je realizirano, tj. isplaćeno ovlaštenim pravnim osobama koje su obavljale poslove razminiranja 386,77 milijuna kuna.
U prošloj godini nije se dogodio ni jedan minski incident odnosno minska nesreća.

U Sabor upućen novi Zakon o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti

Vlada je u Sabor uputila Prijedlog novog Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti, trenutačno reguliranoj zakonom iz 1978., kojim se jača uloga meteorologije i hidrologije u smanjenju šteta od elementarnih nepogoda, zaštite okoliša i zdravlja, sigurnosti prometa, proizvodnje energije i hrane te planiranja djelatnosti.
Zakonom se uređuje obavljanje međunarodnih obveza iz područja meteorološke, hidrološke i njima srodne djelatnosti, regulira se nadležnosti Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) kao izvršitelja državne meteorološke i hidrološke djelatnosti, financiranje hidrometeorološke djelatnosti na razini države te politike dostupa meteoroloških i hidroloških podataka, kao i podrška prilagodbi klimatskim promjenama.


(HINA, 4. 4. 2019.)

Arhiva