20.10.2017.

Sindikat zdravstva protivi se prijedlogu da se primarna zaštita obavlja kao privatna praksa

Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, kao predstavnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske u radnoj skupini za izradu nacrta Zakona o zdravstvenoj zaštiti, usprotivio se u srijedu prijedlogu da se primarna zdravstvena zaštita obavlja kao privatna praksa u ordinacijama sve dok se financira iz doprinosa građana.

"Ne uvažavajući činjenicu da je Hrvatska kao socijalna država izabrala da se zdravstvena djelatnost temeljem zakona obavlja kao javna služba, te da se financira iz doprinosa građana putem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Državnog proračuna, Ministarstvo zdravstva predlaže obavljanje primarne zdravstvene zaštite kao privatnu praksu kroz ordinacije", navodi u priopćenju predsjednik sindikata Stjepan Topolnjak.
Dodaje kako sindikat nema ništa protiv privatne prakse i poduzetništva u zdravstvu, ali ima protiv mogućnosti da se takva privatna praksa financira javnim sredstvima građana.

"Ako se primarna zdravstvena zaštita kao 'čuvar ulaza' u zdravstveni sustav obavlja kao privatna praksa, o kakvom javnozdravstvenom sustavu govorimo? Doktori medicine i doktori dentalne medicine kojima ovaj prijedlog zakona omogućava obavljanje zdravstvene zaštite kao privatne prakse mogu biti zadovoljni jer im on osigurava ispunjavanje uvjeta koje su stavili pred ministra zdravstva prijeteći 'bijelim štrajkom'. Njima se zakonom ili barem onim dijelom zakona koji je dostavljen na raspravu omogućavaju privilegije i slobode koje doktori medicine u bolničkom sustavu ne mogu niti zamisliti", naveo je  Topolnjak.
Odnosi se to na mogućnost prenošenja prava na obavljanje djelatnosti na osobu koju sami izaberu, rad do 70 godina života, mogućnost ostvarivanja prihoda iz raznih izvora, te rad izvan radnog vremena bez ograničenja.

Nejednako postupanje prema bolničkim liječnicima.

"Pa tko ne bi bio zadovoljan, velika je sreća za nas da ih u obavljanju djelatnosti ne prate problemi bolničkih doktora medicine. Nije li to u najmanju ruku nejednako postupanje prema doktorima medicine u bolnicama", pitaju u sindikatu.

Drže da je model koji je do sada predstavljen pravno nedorečen, pa traže da se prijedlog nacrta zakona prezentira u cjelini i stavi na široku javnu raspravu. Topolnjak u priopćenju izražava i neslaganje s radom radne skupine.

"Najveći udar na socijalni dijalog sindikatima predstavlja činjenica da ni nakon dva dana rada članovi radne skupine nisu dobili cjeloviti tekst zakona, a jačanje modela primarne zdravstvene zaštite za kojeg se zalaže predlagač tek se nazire. Međutim, ono što se za sada vidi bojimo se da je tek vrh sante leda koja će se obrušiti na javno zdravstveni sustav", stoji u priopćenju.

Prema radnoj verziji koje je Ministarstvo zdravstva predložilo radnoj skupini, umjesto postojećeg sustava koncesije predlaže se da se na primarnoj razini obavlja privatna praksa u ordinacijama obiteljske medicine, dentalne zaštite, zdravstvene zaštite predškolske djece, zdravstvene zaštite žena, medicini rada, njezi u kući, kao i u ljekarnama i medicinsko-biokemijskim laboratorijima. Liječnici primarne zaštite trebali bi u privatnike otići u roku godine dana od stupanja zakona na snagu. Privatnici bi, među ostalim, bili obvezni pružati hitnu medicinsku pomoć, mogli bi zaposliti još jednog liječnika, te raditi do 70-te godine života, a po odlasku prenijeti djelatnost na drugog liječnika po vlastitom izboru.


(HINA, 18. 10. 2017.)

Arhiva