Novosti
06.11.2024.
Saborski zastupnici podržali izmjene Zakona o Financijskom inspektoratu
Saborski zastupnici u utorak su podržali konačni prijedlog izmjena Zakona o Financijskom inspektoratu RH, kojima je cilj povećati učinkovitost nadzora u financijskom sektoru, unaprijediti pravnu sigurnost te uskladiti propise s europskim i međunarodnim standardima.
Državna tajnica u Ministarstvu financija Tereza Rogić Lugarić rekla je da se - sukladno dijelu preporuka iz 5. kruga evaluacije hrvatskog sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, Odbora Vijeća Europe za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma (MONEYVAL) - odredbe važećeg Zakona dopunjuju odredbama o međunarodnoj suradnji Financijskog inspektorata s inozemnim nadležnim tijelima u pogledu vrste informacija koje se razmjenjuju.
Također, izmjenama se propisuje mogućnost izricanja administrativne mjere ograničenja ili zabrane obavljanja određene poslovne aktivnosti ili pružanja usluge subjektu nadzora u najduljem trajanju od 12 mjeseci.
Rogić Lugarić pojasnila je da se dopunjuju odredbe o odlučivanju o prekršajima od strane Vijeća za prekršajni postupak, tako da, u žurnom postupku, prekršajni postupak može provesti i donijeti odluku o prekršaju i voditelj postupka, pojedinac.
Dopunjuju se i prekršajne odredbe važećeg Zakona
Uz to, dopunjuju se i prekršajne odredbe važećeg Zakona, odredbama o prekršajnoj odgovornosti i fizičkih osoba - građana.
Pozdravivši prijedlog izmjena zakona, Mostov Ivica Ledenko istaknuo je važnost Financijskog inspektorata u zaštiti financijskog sustava od zlouporaba financijskog kriminala, uključujući pranje novca i financiranje terorizma.
Upozorio je da je glede sigurnosti vezano uz pranje novca i financiranje terorizma, Radna skupina za financijsko djelovanje (Financial Action Task Force) Hrvatsku stavila na sivu listu, uz bok zemalja poput Haitija, Jemena i Nigerije.
"To nije bezazleno jer su neke hrvatske startup tvrtke imale problema zbog te liste s poslovanjem na inozemnim financijskim tržištima", kazao je.
No, smatra i da će se zbog toga u problemu naći i druge naše institucije diljem svijeta, jer će financijske institucije odbiti suradnju.
"Terorističkim organizacijama je vrlo bitno prikrivanje načina korištenja sredstava koji se koriste u protuzakonite svrhe", kazao je.
SDP-ov Boris Lalovac pozvao je vladajuće da što prije donesu taj zakon, jer se njime dopunjuju odredbe i postojećeg zakona o djelokrugu i nadležnosti Financijskog inspektorata u području provedbe ovrhe na novčanim sredstvima te u području djelatnosti kupoprodaje i servisiranja potraživanja.
HDZ-ov Tomislav Šuta istaknuo je važnost povećanja odgovornosti financijskih institucija prema zakonima, posebice u kontekstu zaštite potrošača i sprječavanja prevara.
Pojasnio je da će sada Financijski inspektorat nadzirati postupanje Financijske agencije u provedbi postupka ovrhe na novčanim sredstvima te poslovanja poslovnih subjekata u uvjetima blokade računa.
Šuta je istaknuo kako su izmjenama zakona revidirane i kaznene mjere te uključuju strože kazne i kažnjavanje fizičkih osoba. Pri tome je i novina zabrana obavljanja djelatnosti u trajanju od 12 mjeseci, što će, smatra, osigurati odvraćajući efekt i pojačati pravnu sigurnost.
(HINA, 5.11.2024.)
Fotografija: Unsplash