17.10.2018.

Sabor u srijedu o studentskom radu i održivom gospodarenju otpadom

Konačan prijedlog Zakona o obavljanju studentskih poslova jedna je od ukupno pet točaka o kojima će u srijedu, na skupnoj sjednici, raspravljati Hrvatski sabor.

Radi se o prijedlogu kojim se izjednačuje pravo na obavljanje studentskih poslova redovitih i izvanrednih studenata koji nisu u radnom odnosu, uvodi minimalna satnice za studentske poslove, propisuje veće naknada za noćni rad i rad blagdanima.
Zakon predviđa da student ima pravo na 50-postotno uvećanje satnice za rad na državne blagdane, za rad noću, nedjeljom i za prekovremeni rad. Ima pravo i na naknadu putnih troškova i toplog obroka.
Naručitelj studentskog posla dužan je posredniku (studentski centar ili visoko učilište koje ima centar za studentski standard) za račun studenta isplatiti naknade za obavljeni posao najkasnije 15 dana od završetka posla.
Kako bi se zaštitilo studente, ali i radnike, predviđeno je da poslodavac, naručitelj studentskog posla, koji je radniku dao poslovno uvjetovani otkaz, ne smije šest mjeseci za tu vrstu poslova sklopiti ugovor sa studentima.
Studentski poslovi trenutno se obavljaju na temelju Pravilnika iz 1996. godine, praksa je pokazala kako bi neka pitanja trebalo jasnije definirati, a da neka nisu uopće uređena.
Između dvaju saborskih čitanja prijedlog je doživio određene promjene, pa je tako uređeno da posrednici ne mogu tražiti posao za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje prvu godinu iste razine.
Sabor će u srijedu raspraviti i izmjene Zakona o održivom gospodarenju otpadom čijoj se izradi, pojasnio je resorni ministar Tomislav Ćorić, pristupilo zbog izmjene odredbi u kojima se spominje Hrvatska agencija za okoliš i prirodu, koja prestaje s radom 1. siječnja 2019. godine, a njene poslove preuzima Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
U odnosu na obvezu osiguravanja reciklažnog dvorišta predlaže se da ga mora osigurati jedinica lokalne samouprave s više od 3.000 stanovnika umjesto, kao dosad, s više od 1.500 stanovnika.
Propisuje se i da Grad Zagreb i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi odlagalište otpada imaju pravo na novčanu naknadu za korištenje odlagališta otpada kada to odlagalište koristi druga jedinica lokalne samouprave.


(HINA, 16. 10. 2018.)