Novosti
12.03.2024.
Predsjednica Hrvatske javnobilježničke komore Zvijezdana Rauš-Klier u ulozi uvodničara na seminaru povodom Međunarodnog dana žena
Dana 8. ožujka 2024. godine u organizaciji Međunarodne unije latinskog notarijata (UINL) održao se sada već tradicionalni webinar u svrhu obilježavanja Međunarodnog dana žena.
Na ovogodišnjem seminaru, kojeg su svečanim govorima otvorili g. Lionel Galliez, predsjednik Međunarodne unije latinskog notarijata te gđa. Cristina Armella, počasna predsjednica Unije te predsjednica Radne skupine UINL-a za ravnopravnost spolova, sudjelovala je i predsjednica Hrvatske javnobilježničke komore gđa. Zvijezdana Rauš-Klier.
Na webinaru su sudjelovali javni bilježnici iz mnogih od 91 notarijata člana Međunarodne unije latinskog notarijata.
Gđa. Zvijezdana Rauš-Klier je sudjelovala u ulozi uvodničara - izlagača na II. temi webinara pod naslovom “Javno bilježništvo i pristup žena vlasništvu nekretnina“.
Predsjednica Rauš-Klier je tom prilikom prezentirala ulogu hrvatskog notarijata u osiguravanju dostupnosti nekretnina općenito, pa i zemljišta i stambenih nekretnina ženama.
Upozorila je da iako se u Hrvatskoj na normativnom nivou ne može govoriti o tome da bi žene na bilo koji način bile diskriminirane u pogledu dostupnosti, da se u praksi često javlja faktično lošiji položaj žena, bilo zbog realno nižih primanja u odnosu na muškarce, nemogućnosti da se zaposle zbog obveza u kućanstvu ili podizanju djece, ili zbog tradicije da se u nekim područjima zajednička nekretnina kupuje na ime supružnika ili partnera.
Naglasila je da su stoga javni bilježnici u prilici dati veliki obol u promicanju jednakosti žena kada sastavljaju ugovore o prometu nekretnina ili uređenju bračne stečevine. Oni tada poučavaju oba supružnika ili partnera, uz ostalo, i o odredbama Obiteljskog zakona koji uređuje njihove imovinske odnose gdje posebno stranke upoznaju da ako nije drugačije ugovoreno u bračnom ugovoru, imovina se smatra imovinom oba supružnika na jednake dijelove iako je možda uknjižena samo na imenu jednog od njih u zemljišnim knjigama.
Istaknula je da su u tom pogledu posebno ranjivi neinformirani izvanbračni partneri, jer je isti režim propisan i za njihovu imovinu, a nemaju mogućnosti registriranja svoje zajednice, što bi jačalo zaštitu njihovih interesa i dokazivanje u slučaju spora oko imovine.
Posebno je naglasila i ulogu javnih bilježnika u provođenju ostavinskih postupaka koje javni bilježnici vode kao povjerenici suda.
U Zakonu o nasljeđivanju je utvrđena obveza suda, dakle i javnog bilježnika, da osobito pazi da se zaštite i ostvare prava osoba koje se zbog određenih okolnosti nisu sposobne brinuti o svojim pravima i interesima. Predsjednica Rauš-Klier je tu navela primjer nasljeđivanja nekretnine stečene za vrijeme braka a koja je uknjižena samo na imenu preminulog supruga, a koju udovica po zakonu nasljeđuje na jednake dijelove s djecom. Ako ona nije dovoljno obrazovana i informirana, lako je moguće da ne zna da je ta nekretnina prema Obiteljskom zakonu njezina bračna stečevina u jednoj polovini dijela te ima s toga osnova pravo na nju.
(FB HJK, 11.3.2024.)
Fotografija: Pixabay