12.10.2021.

Poremećaj cijena materijala i proizvoda u svijetu

U prvih devet mjeseci ove godine dogodile su se drastične promjene u cijenama materijala i proizvoda na tržištu. Ostaju još tri mjeseca u ovoj godini, a to su sve hladniji listopad, studeni i prosinac, kad cijene izvan sezone tradicionalno rastu.

Velika inflacija prijeti novom padu standarda u Republici Hrvatskoj, a dobavljači sve više strahuju od nestašica ključnih sirovina na tržištu. 

Prvi snažniji rast inflacije zabilježen je u travnju ove godine, za 2,1 %, što je tada bila najviša stopa od kolovoza 2018. godine. Stopa rasta zadržala se na istoj razini i u svibnju, dok je u lipnju blago usporila na dva posto, da bi u srpnju porasla na 2,8 %, pa u kolovozu ubrzala na 3,1 %, to je najviša stopa inflacije još od travnja 2013., kada je iznosila 3,3.

Statistika po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje pokazuje da su na godišnjoj razini najviše porasle cijene prijevoza, za 9,9 % u odnosu na kolovoz prošle godine, a prema glavnim industrijskim grupacijama, na godišnjoj su razini­ na domaćem tržištu najviše porasle proizvođačke cijene energije, za 42,2 %.

Usto velik je rast cijena građevinskog materijala, a izvođači radova našli su se u teškoćama jer su troškovnike u sklopu ugovora za izvođenje radova sklopili s fiksnim cijenama. Svima je  poznato da se javna nabava radova najčešće ugovara bez ikakvih kriterija za promjenu cijena.

Po prvi put javni sektor preuzima odgovornost za izmjene ugovora zbog poremećaja u cijenama. Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 30. rujna 2021. donijela je Zaključak o postupanju radi ublažavanja posljedica poremećaja cijena građevinskog materijala i proizvoda.

Cilj tog Zaključka je ublažavanje posljedica globalnog poremećaja na tržištima građevinskih materijala i proizvoda od 1. listopada 2020. te se pozivaju naručitelji koji imaju ugovore sklopljene u postupcima javne nabave, da zajedno s ugovarateljima pristupe analizi ugovorenih jediničnih cijena građevinskih materijala i proizvoda za neizvršene ugovore o javnoj nabavi, kako bi utvrdili one stavke na koje je promjena cijena utjecala više od 10 %.

Situacija se komplicira tako što se Vlada poziva na članak 317. Zakona o javnoj nabavi (NN 120/16), koji u stavku 1. propisuje: Javni naručitelj smije izmijeniti ugovor o javnoj nabavi tijekom njegova trajanja bez provođenja novog postupka javne nabave ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti: 1. do potrebe za izmjenom došlo je zbog okolnosti koje pažljiv javni naručitelj nije mogao predvidjeti.

Pretpostavka je da su javni naručitelji već mogli predvidjeti porast cijena postupnim poskupljivanjem materijala i proizvoda.

Kako se približava zima, Europa postaje sve zabrinutija jer cijene energije vrtoglavo rastu. Cijena prirodnog plina dosegnula je rekordno visoke vrijednosti te su računi za kućanstva i poduzeća naglo porasli, a s hladnijim vremenom mogli bi postati još veći.

Uz Zaključak Vlade Republike Hrvatske promjene će donijeti i Europska komisija, koja će u srijedu,  13. 10. 2021., predložiti niz alata kojima se države članice mogu služiti u koordiniranim pokušajima da se rekordno rastuće cijene obuzdaju.


Autorica: Lucija Salopek, bacc. oec.

Arhiva