Novosti
08.04.2020.
Novine u Općem poreznom zakonu i Zakonu o računovodstvu uslijed nastanka posebnih okolnosti
Epidemija COVID-19 značajno utječe na rad poslovnih subjekata, stoga Vlada Republike Hrvatske nizom mjera za pomoć gospodarstvu pokušava pozitivno utjecati na očuvanje radnih mjesta, likvidnost poduzetnika te razinu ukupne gospodarske aktivnosti. Prvi paket mjera pomoći gospodarstvu odnosio se na odgodu odnosno obročnu otplatu poreza i javnih davanja, isplatu potpora za očuvanje radnih mjesta i drugo, a s obzirom da je zaprimljen veliki broj zahtjeva, donesene su daljnje mjere pomoći, a u nastavku izdvajamo pregled novina u Općem poreznom zakonu i Zakonu o računovodstvu.
1. Uvod
Proglašenjem epidemije COVID-19 u Republici Hrvatskoj osjetno se smanjila gospodarska aktivnost. Stoga je donesen niz mjera kako bi umanjila posljedice epidemije odnosno kako bi se održala likvidnost poslovnih subjekata i zadržala zaposlenost. Prvi set mjera odnosio se na odgodu odnosno obročnu otplatu poreza i javnih davanja, isplatu potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom, mjere održavanja likvidnosti u obliku odgode plaćanja određenih obveza za zajmove i drugo. U nastavku donosimo informacije o daljnjim mjerama pomoći koje će imati važnost u praktičnoj primjeni.
2. Novine u Općem poreznom zakonu uslijed nastanka posebnih okolnosti
Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 115/16, 106/18, 121/19, 32/20 i 42/20 - u nastavku teksta: OPZ) predstavlja zajedničku osnovu sustava poreznog prava Republike Hrvatske i njime su uređene sve bitne značajke porezno-pravnog odnosa.
Zakonom o dopunama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 32/20), koji je stupio na snagu 20. ožujka 2020., propisane su mjere plaćanja poreza za vrijeme trajanja posebnih okolnosti, koje omogućuju poreznim obveznicima s poteškoćama u poslovanju zbog nastupa posebnih okolnosti, da postignu primjeren način plaćanja poreznih obveza. Člankom 107.a OPZ-a propisana je mogućnost odgode i/ili obročne otplate nastalih i/ili dospjelih poreznih obveza ako posebne okolnosti, koje podrazumijevaju događaj ili određeno stanje koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, utječu na mogućnost podmirivanja poreznih obveza. Provedba te odredbe propisana je Pravilnikom o dopunama Pravilnika o provedbi OPZ-a (Nar. nov., br. 35/20), koji je stupio na snagu 24. ožujka 2020.
S obzirom na to da je Porezna uprava zaprimila velik broj zahtjeva poreznih obveznika za korištenje mjera plaćanja poreza, donesene su daljnje mjere pomoći poduzetnicima zbog epidemije COVID-19.
Stoga je još jednim Zakonom o dopuni Općeg poreznog zakona, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 42/20 i stupio na snagu 8. travnja 2020. propisano da će porezni obveznik koji je za vrijeme trajanja posebnih okolnosti ostvario mjeru potpore za očuvanje radnih mjesta sufinanciranjem plaća, biti za sufinancirane neto plaće oslobođen obveze plaćanja javnih davanja.
Također, propisana je i daljnja pomoć poreznim obveznicima tako da se porezne obveznike u cijelosti ili djelomično može osloboditi podmirivanja poreznih obveza za vrijeme trajanja posebnih okolnosti ako im je zbog odluka nadležnog tijela rad zabranjen ili onemogućen, odnosno ako im je rad znatno otežan.
Uz navedeno, omogućeno je da se podzakonskim aktom propišu rokovi, plaćanje poreza na dodanu vrijednost pri uvozu te kod donacija, provedba mjera prisilne naplate, visina kamata te postupovne odredbe na drukčiji način nego što je uređeno OPZ-om ili posebnim poreznim propisima.
Valja posebno naglasiti da će se za korisnika mjera za kojeg se naknadno utvrdi da je ostvario prava za sebe ili druge osobe dostavom netočnih ili lažnih podataka, primijeniti odredbe o odgovornosti propisane zakonom, a mjera i njezini učinci će se poništiti.
S obzirom da je propisano da je ministar financija ovlašten uskladiti Pravilnik o provedbi Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 45/19 i 35/20, u nastavku teksta: Pravilnik), s odredbama OPZ-a u roku od osam dana od dana stupanja na snagu Zakona o dopuni općeg poreznog zakona (Nar. nov., br 42/20), očekuje se usklada Pravilnika.
3. Novine u Zakonu o računovodstvu uslijed nastanka posebnih okolnosti
Zakonom o računovodstvu (Nar. nov., br. 78/15, 134/15, 120/16, 116/18 i 42/20) uređena su pitanja iz područja računovodstva poduzetnika, a koja se odnose na razvrstavanje poduzetnika i grupe poduzetnika, knjigovodstvene isprave i poslovne knjige, popis imovine i obveza, primjenu standarda financijskog izvještavanja, godišnje financijske izvještaje i konsolidaciju godišnjih financijskih izvještaja, izvještaj o plaćanjima javnom sektoru, reviziju godišnjih financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća, sadržaj godišnjeg izvješća, javnu objavu godišnjih financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća, Registar godišnjih financijskih izvještaja te obavljanje nadzora. S obzirom na posebne okolnosti vezane uz pojavu epidemije COVID-19, pojedini obveznici izrade financijskih izvještaja neće biti u mogućnosti navedeno provesti u zadanim rokovima.
Stoga se, u sklopu novog paketa mjera pomoći gospodarstvu u ovim posebnim uvjetima, Zakonom o izmjeni i dopunama Zakona o računovodstvu (Nar. nov., br. 42/20) daje mogućnost ministru financija da pravilnikom produlji rokove za predaju financijskih izvještaja i druge dokumentacije, s ciljem izbjegavanja nastupanja štetnih posljedica. Pravilnik kojim će se urediti rokovi predaje navedenih financijskih izvještaja, ministar financija donijet će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o računovodstvu (Nar. nov., br. 42/20). Uz navedeno, kao trajna mjera rasterećenja poduzetnika propisano je i ukidanje obveze plaćanja naknade Financijskoj agenciji za objavu godišnjih financijskih izvještaja.
4. Zaključak
Uz dosadašnje i nova promjena Općeg poreznog zakona i Zakona o računovodstvu predstavljaju važne mjere pomoći gospodarstvu. Naime, prva mjera omogućit će oslobođenje od obveze plaćanja poreza i javnih davanja, što će biti znatno financijsko rasterećenje poduzetnika, dok će druga omogućiti produljenje rokova za predaju financijskih izvještaja, što će smanjiti pritisak na dio poslovnih subjekata, pogotovo onih kojima je nedavni potres oštetio računala u kojima se nalaze računovodstveni podaci.
Pripremio: Antonio Prtenjača, bacc. porezne struke
8.4.2020.