12.10.2018.

Komisija najavljuje konkretne mjere za razvoj biogospodarstva

Europska komisija je u četvrtak predstavila Akcijski plan za biogospodarstvo u kojem za sljedeću godinu najavljuje niz konkretnih mjera za jačanje tog gospodarskog područja koje obuhvaća sve sektore i sustave koji ovise o biološkim resursima.

Ono spada među najveće i najvažnije gospodarske segmente EU-a i obuhvaća poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo, prehrambene proizvode, bioenergiju i proizvode biološkog podrijetla, s godišnjim prometom od oko 2 bilijuna eura i oko 18 milijuna zaposlenih. Uz to je i ključno područje za poticanje rasta u ruralnim i obalnim područjima.
"U svijetu u kojem biološki resursi i ekosustavi nisu neograničeni, potrebna su inovativna rješenja kako bi se svim ljudima osigurala hrana, čista voda i energija. Biogospodarstvo nudi rješenja kojima se od algi može proizvesti gorivo, reciklirati plastika, proizvesti namještaj i odjeća od otpada i pretvoriti industrijske nusproizvode u gnojiva biološkog podrijetla. Ta rješenja omogućuju i stvaranje milijun novih zelenih radnih mjesta do 2030.", navodi Komisija.
Komisija stoga najavljuje da će sljedeće godine Komisija donijeti 14 konkretnih mjera za razvoj biogospodarstva.
Kako u državama članicama, pogotovo onima u srednjoj i istočnoj Europi postoje veliki neiskorišteni potencijali  kad je riječ o biomasi i otpadu, Komisija najavljuje da će razviti strateški program za razvoj održivih prehrambenih, poljoprivrednih i šumarskih sustava te za proizvode bioindustrijskog sektora općenito.
Zatim utemeljiti, na razini EU-a, instrument za potporu politikama u području biogospodarstva u okviru programa Obzor 2020. kako bi se razvijali nacionalni i regionalni planovi u području biogospodarstva te pokrenuti probna djelovanja za razvoj biogospodarstava u ruralnim, obalnim i urbanim područjima, primjerice u području gospodarenja otpadom ili sekvestracije ugljika u poljoprivredi.
Komisija također planira uvesti sustav nadzora na razini EU-a kako bi pratila napredak u cilju postizanja održivog i kružnog biogospodarstva.
EU već financira istraživanja, ogledno i puno uvođenje održivih, uključivih i kružnih rješenja u bioindustriji, uključujući s 3,85 milijardi eura koji su dodijeljeni u okviru tekućeg EU-ova programa financiranja Obzor 2020. Za razdoblje od 2021. do 2027. Komisija je predložila dodjelu 10 milijardi eura za hranu i prirodne resurse, uključujući biogospodarstvo, u okviru programa Obzor Europa.


(HINA, 11. 10. 2018.)

Arhiva