Novosti
23.09.2024.
Izmjene Zakona o zakupu poslovnog prostora u vlasništvu RH i lokalnih jedinica
Vlada je sa sjednice u petak u saborsku proceduru po hitnom postupku uputila izmjene Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu RH i lokalnih jedinica kojima se predlaže produženje ugovora o zakupu na najduže 10 godina, uz mogućnost produljenja za daljnjih 10 godina.
"Ugovori o zakupu poslovnih prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, koji su na temelju izmjena Zakona iz 2018. godine sklapani s neposrednim posjednicima bez javnog natječaja na pet godina, počeli su istjecati, a prema Zakonu ugovore nije moguće produžiti toj kategoriji zakupnika", kazao je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Budući da su lani i ove godine istekla 104 ugovora o zakupu prostora u vlasništvu države, a do kraja godine će ih isteći još 282 te 301 u vlasništvu četiri grada (Zagreb, Rijeka, Split, Osijek), izmjene Zakona donose se po hitnom postupku, pojasnio je ministar.
Predloženim Zakonom omogućava se produženje ugovora o zakupu koji nije istekao ili je istekao, neposrednom posjedniku/zakupniku koji u potpunosti ispunjava sve obveze iz ugovora, na rok od najduže deset godina uz mogućnost produljenja za daljnjih deset godina. Ugovor se produžuje pod uvjetom da se ne radi o poslovnom prostoru kojim Republika Hrvatska, odnosno lokalna jedinica ima namjeru raspolagati na drugačiji način.
Omogućava se i produženje ugovora o zakupu zakupnicima poslovnoga prostora koji su ih prije isteka ugovora morali napustiti zbog obnove zgrada od potresa, na način da se nakon obnove tih zgrada vrate u njih za vrijeme koje im je preostalo do isteka ugovora, a u kojem razdoblju su bili onemogućeni koristiti prostore.
Nadalje, Zakon propisuje da se garaža ili garažno mjesto na kojem je uspostavljeno vlasništvo Republike Hrvatske i lokalnih jedinica može prodati neposrednom pogodbom zakupniku ili korisniku koji uredno podmiruje sve troškove i koristi ga na temelju pravne osnove, a nalazi se u neprekinutom mirnom posjedu garaže ili garažnog mjesta duže od pet godina. Pri tome se kupoprodajna cijena određuje po tržišnoj vrijednosti.
Zakonom se mijenjaju i odredbe vezano za nadležnost društva Državne nekretnine sukladno Zakonu o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH, a zabranjuje se davanje u podzakup poslovnog prostora ili dijela poslovnog prostora u vlasništvu jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, dok je zabrana davanja u podzakup poslovnog prostora ili dijela poslovnog prostora u vlasništvu Republike Hrvatske bila propisana Zakonom.
Osniva se Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe
Vlada je usvojila i sporazum o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, koji će biti potpisan s predstavnicima umirovljenika i starijih osoba. Vijeće će biti savjetodavno tijelo Vlade kojoj će podnositi mišljenja te zaključke o pitanjima iz svoga djelokruga rada - područje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, socijalne politike i zaštite starijih osoba, kao i drugih pitanja od interesa umirovljenika i starijih osoba.
Imat će dvanaest članova - četiri predstavnika Vlade i šest predstavnika umirovljenika i starijih osoba, potpisnika Sporazuma te po jednog predstavnika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), a sastajat će se najmanje jednom u dva mjeseca.
Prema sporazumu, predstavnici Vlade pravovremeno će informirati Vijeće o namjeri donošenja propisa te pripremi prijedloga svih propisa iz djelokruga rada Vijeća, a predstavnici HZMO-a i HZZO-a na zahtjev Vijeća dostavljati informacije i analize vezane uz problematiku umirovljenika i starijih osoba.
Predstavnici umirovljenika i starijih osoba obvezuju se, pak, da će što je više moguće usuglasiti svoja mišljenja, dostavljati svoje inicijative i prijedloge za donošenje zakonskih i podzakonskih akata iz djelokruga rada Vijeća u razumnom roku te u svojim prijedlozima i mišljenjima voditi računa o gospodarskim prilikama u Hrvatskoj.
Položaj starijih osoba staviti u fokus aktivnosti
Premijer je u uvodu sjednice tim povodom podsjetio da je prije dva tjedna donesen po deveti put paket jednokratne novčane pomoći za 760.000 umirovljenika, vrijedan 76,5 milijuna eura.
"Time smo ukupno došli na oko 615 milijuna eura vrijednih paketa za umirovljenike u ovim vremenima krize. Danas želimo da s ovim prijedlogom, u našem trećem mandatu, nastavimo s redovitim i konstruktivnim dijalogom s predstavnicima umirovljenika kroz Nacionalno vijeće", dodao je.
Cilj je položaj položaj starijih osoba stavili u fokus naših aktivnosti, rekao je. "Bit će u proceduru upućena i deklaracija o starim osobama, a ona će poslužiti kao temelj za daljnje inicijative. Kao što sam već ranije najavio, cilj je donošenje i zakona o starijim osobama kako bismo i na taj način regulirali položaj i odgovornost i skrb prema starijim osobama u hrvatskom društvu", dodao je.
Istaknuo je pri tome i da je sveukupna prosječna mirovna u mandatu njegove Vlade narasla za 73,3 posto i iznosi 620 eura, a cilj je da do kraja mandata Vlade iznosi između 750 i 800 eura.
U Sabor su uputili i izmjene Zakona o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i Protokola br. 1., 4., 6., 7. i 11., kojima se povlači rezerva koju je RH uložila vezanu uz održavanje javne rasprave u upravnim sporovima. Obzirom da je Zakonom o upravnim sporovima koji je na snagu stupio 2012. uvedena javna rasprava u upravnom sporu, uklonjeni su razlozi za uloženu rezervu.
(HINA, 20. 9. 2024.)
Fotografija: Pixabay