06.03.2024.

Istraživanje poslovnog okruženja u Hrvatskoj

Američka gospodarska komora (AmCham) predstavila je u utorak rezultate istraživanja poslovnog okruženja u Hrvatskoj, koji pokazuju da je gotovo dvije trećine AmChamovih članova lani ostvarilo bolje poslovne rezultate nego 2022., gotovo polovica dodatno je zapošljavala, a najveće probleme vide u nedostatku radnika, inflaciji i oporezivanju rada.

Istraživanje među članovima AmChama provedeno je od 11. prosinca 2023. do 9. veljače ove godine na uzorku od 116 članova uprava domaćih i međunarodnih poduzeća u Hrvatskoj. Prema kriteriju broja zaposlenih, u istraživanju je sudjelovalo 24 posto velikih poduzeća, 21 posto srednjih, 40 posto malih i 15 posto poduzeća koja imaju do devet zaposlenih.

Navodeći rezultate istraživanja, izvršna direktorica AmChama Andrea Doko Jelušić je rekla da je za 63 posto ispitanika poslovanje u prošloj godini bilo bolje nego u 2022. kada je taj pozitivan rezultat bio za 67 ispitanih. S druge strane, deset posto ispitanih poduzeća bilježi pogoršanje poslovanja (2022. 13 posto), dok je za 27 posto anketiranih poslovanje ostalo isto kao i u prethodnoj godini.

"U odnosu na prethodnu godinu povećao se broj poduzeća kod kojih je poslovna situacija ostala ista kao godinu ranije, s 20 na 27 posto u 2023.", rekla je Doko Jelušić.

Kod 48 posto poduzeća lani je rastao broj zaposlenih u odnosu na 2022., 36 posto poduzeća zadržao je isti broj radnika, dok je u 15 posto taj broj smanjen. Godinu prije, 2022., 51 posto poduzeća dodatno je zapošljavalo, a 14 posto otpuštalo radnike.

"Sveukupno iskustvo poslovanja u Hrvatskoj 59 posto ispitanika ocjenjuje dobrim ili vrlo dobrim što je isto kao i 2022., a  41 posto anketiranih iskustvo poslovanja u našoj zemlji ocijenilo je prosječnim. Mislim da je to nije loš  prosjek", rekla je čelnica AmChama, dodavši kako tek 0,9 posto anketiranih smatra da je poslovanje u Hrvatskoj loše. 

Nadalje, za 53 posto ispitanika poboljšali su se uvjeti poslovanja u proteklih pet godina, dok 40 posto smatra da su ostali isti. Nešto više od šest posto anketiranih smatra da su se uvjeti poslovanja u protekloj petoljetki pogoršali.

Inflacija, manjak radnika i porezni tretman rada ograničavajući faktori

Dok su glavni ograničavajući faktori u poslovanju u 2022. poslodavcima bili inflacija, rastući troškovi energenata i nedostatak radne snage, lani im je to, uz inflaciju i manjak radnika, bilo i oporezivanje rada. 

Najveće pogoršanje u posljednjih pet godina anketirani vide u cijeni rada (64 posto), dostupnosti i kvaliteti radne snage (60 posto), dok su najveća poboljšanja uočili u potražnji za robama i uslugama (39 posto) kao i u mogućnosti trgovinske razmjene (33 posto).

Prema riječima Doko Jelušić, za 40 posto ispitanika regulative i aktivnosti državne administracije nisu utjecali na poslovno okruženje u proteklih pet godina, a za 36 posto imale su pozitivan utjecaj. Negativan učinak imale su za 18 posto anketiranih, a značajan negativni učinak za njih 5,7 posto.

Negativan i značajno negativan rad hrvatskog pravosuđa u proteklih pet godina u odnosu na njihov poslovanje ocijenilo je oko 38 posto ispitanika.

Na pitanje kako ocjenjuju uvjete poslovanja u Hrvatskoj u odnosu na druge države srednje i istočne Europe, 46 posto anketiranih reklo je da im je to isto, za 30 posto mi smo bolji, a za nešto više od 23 posto lošiji od okruženja.

"Najveći nedostaci Hrvatske u odnosu na druge države regije odnose se na malo tržište, što je prepoznalo 61 posto ispitanika, potom sporost administracije što je problem za 37 posto poslodavaca, te razina oporezivanja. Razina oporezivanja opterećenje je za 32 posto ispitanih", rekla je Doko Jelušić.

Vlasnici poduzeća ističu da su članstvo u EU-u, geostrateški položaj i turistički potencijal Hrvatske najveće prednosti poslovanja u našoj državi u odnosu na spomenute zemlje. 

U razdoblju od sljedeće tri godine oko 79 posto poduzeća, članica AmChama, planira širenje poslovanja u Hrvatskoj što je više nego u prethodnom razdoblju  kada je takve  planove imalo 73 posto poduzeća. Isto tako, 72 posto poduzeća planira nova zapošljavanja u sljedeće tri godine, od čega 21 posto planira zaposliti više od 20 novih radnika. Planove za otpuštanje radnika u naredne tri godine ima četiri posto poduzeća. 

Član Vijeća upravitelja AmCham-a John Mathias Gašparac, partner u PwC-u, rekao je da AmCham danas okuplja više od 300 američkih, hrvatskih  i drugih međunarodnih poduzeća koja zapošljavaju više od 95.000 ljudi u Hrvatskoj.

"Prošle godine, u odnosu na 2022., gotovo dvije trećine AmChamovih članova bilježi bolje poslovne rezultate. Gotovo polovica poduzeća je dodatno zapošljavala", rekao je Gašparac, također ukazavši da je najveće pogoršanje bilo u segmentima nedostatka radne snage, inflacije i oporezivanja rada.

(HINA, 5. 3. 2024.)

Fotografija: Pixabay

Arhiva