27.11.2024.

HKIG Konferencija „Izazovi javne nabave u graditeljstvu“

Aktualni izazovi javnih naručitelja u provedbi javne nabave kroz iskustva obnove od potresa, procjene inženjerskih usluga te uloga i značaj građevinske struke u kontekstu EU fondova bile su teme konferencije „Izazovi javne nabave u graditeljstvu“ koja se u organizaciji Hrvatske komore inženjera građevinarstva održala u Zagrebu.

Konferencija je okupila vodeće stručnjake iz područja građevinarstva, javne nabave i državne uprave, s ciljem rasprave o ključnim problemima i prijedlozima za unaprjeđenje postojećih procesa javne nabave.
 
U svom pozdravnom govoru potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić istaknuo je kako konferencija dolazi u najbolje vrijeme kada je iza nas enorman obujam građevinskih radova koji se provode kroz sustav javne nabave.

"Vrijednost hrvatskog BDP-a u 2023. godini iznosi oko 76 milijardi eura, a oko 13 milijardi eura prolazi kroz sustav javne nabave što je oko 17 posto cjelokupnog BDP-a. Time je odgovornost svih javnih naručitelja koji upravljaju procesima javne nabave ogromna. Temeljni izazov je kako brinuti o javnim sredstvima koji financiraju cjelokupni proces javne nabave u Hrvatskoj, a s druge strane osigurati kvalitetu tih radova i poštivati rokove definirane ugovorima nakon provedenog postupka javne nabave“, izjavio je ministar Branko Bačić. Dodao je da je uvijek prisutan izazov kako u natječajnoj dokumentaciji naglasiti traženu kvalitetu koju ponuditelj mora ispuniti, i istovremeno zadovoljiti kriterij najjeftinije ponude. Istakunuo je i kako je prošle godine oko 10 posto nabava završilo bez ijednog ponuditelja, a neke ponude značajno su prelazile procjenu vrijednosti radova. 
 
„Mislim da smo kroz ovaj proces obnove koji je iza nas pronašli taj balans i da je obnova pokazala da smo pravilno postupali“ - rekao je ministar Bačić.
 
Tehnička sposobnost i referenca stručnjaka - najvažniji kriterij
 
Rezultat procesa javne nabave mora biti izbor najbolje ponude, pri čemu se pod „najboljom“ smatra ona s najboljim rezultatom evaluacije, usklađena s tehničkim i kvalitativnim zahtjevima graditeljskog projekta. Ključna poboljšanja koja predlaže i za koja se zalaže HKIG su ponajprije tehnička sposobnost i reference stručnjaka koje trebaju imati veću težinu u evaluaciji, kako bi se spriječilo da cijena bude dominantan odlučujući faktor. Primjerice, povećanje postotnog omjera u korist tehničke sposobnosti naspram cijene osiguralo bi bolju kvalitetu izvedbe i smanjio rizik dumping cijena. Zatim tu je kontrola to jest provjera neuobičajeno niskih cijena koje predstavljaju veliki rizik za lošu kvalitetu obavljanja usluge. Potrebno je uvesti i mehanizme kontrole kako bi svi članovi zajednice ponuditelja izvršavali ugovorene obveze, a ne prepuštali ih podugovarateljima bez nadzora”, istaknula je Nina Dražin Lovrec, predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva.

Nadalje, na konferenciji je istaknuto kako kod strateških projekata visoke vrijednosti naručitelji trebaju definirati minimalne kriterije koji odražavaju potrebne ljudske i financijske kapacitete za velike projekte, kako bi se osigurala njihova pravodobna i kvalitetna realizacija.

Kao dio rješenja, Komora je predložila i ponovno uvođenje zahtjeva za angažman akreditiranih laboratorija u procesu ponude, čime bi se osigurala neovisnost i kvaliteta ispitivanja te s obzirom na brojnu stranu radnu snagu u građevinarstvu i uvođenje bodovanja za poznavanje hrvatskog jezika kod projekata stručnog nadzora koje bi osiguralo kvalitetniju komunikaciju i razumijevanje projektnih zahtjeva. Komora na posljetku predlaže i ujednačavanje postupanja nadležnih tijela, što bi doprinijelo pravnoj sigurnosti i smanjilo broj spornih situacija.

Posebno je istaknuta i važnost kvalitetne javne nabave koja nije samo zakonski zahtjev, već i ključni preduvjet za uspješno planiranje, provedbu i završetak infrastrukturnih projekata. 

Na panelu Izazovi javne nabave u graditeljstvu” uz Ninu Dražin Lovrec sudjelovali su i Tonči Glavinić, ovlašten za obavljanje poslova ravnatelja Uprave za provedbu obnove od potresa (Ministarstvo prostornoga uređenja graditeljstva i državne imovine ),  dr. sc. Mirta Kapural, predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja,  Maja Kuhar, v.d. predsjednica Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave te Veljko Nižetić, direktor Strabag d.o.o.

Više infomacija o konferenciji dostupno je na stranicama HKIG.

(mpgi.gov.hr, 26.11.2024.)

Fotografija: Pexels

Arhiva