15.11.2018.

Europski parlament potvrdio svoju poziciju o Višegodišnjem financijskom okviru EU-a

Europarlamentarci su glasanjem u srijedu potvrdili poziciju Europskog parlamenta u dogovorima o dugoročnom proračunu Unije zatraživši, među ostalim, da se ne smanjuju sredstva za kohezijske i poljoprivredne politike.

Privremeno izvješće o višegodišnjem financijskom okviru za razdoblje od 2021. do 2027. odražava poziciju parlamenta o raspodjeli financijskih sredstava u pregovorima s Vijećem EU-a,
Zastupnici Europskog parlamenta ustrajat će na povećanju sredstava za inovacije, zapošljavanje mladih, gospodarski rast i borbu protiv klimatskih promjena. Iako se slažu da se trebaju osigurati odgovarajuća sredstva za migracije, sigurnost i obranu, podsjećaju da to ne smije ići na štetu kohezijske i poljoprivredne politike. Europski parlament također traži da se sredstva za dugogodišnje poljoprivredne i kohezijske politike ne smanjuju. 
„Ne možemo prihvatiti prijedlog Komisije kojim za gotovo trećinu smanjuje sredstva za ruralni razvoj i to sad, u uvjetima depopulacije i nestajanja sela, kada promoviramo novi koncept „pametnih sela“ u želji da ruralne krajeve učinimo privlačnima za život, za što su potrebna i dodatna ulaganja“, stoji u priopćenju hrvatske eurozastupnice Ivane Maletić (EPP).
Zastupnici se, međutim, slažu s prijedlogom Komisije po pitanju uvođenja novih vlastitih sredstava preko zajedničke konsolidirane osnovice poreza na dobit, poreza na energiju i plastičnu ambalažu. Tome žele još dodati digitalni porez i porez na financijske transakcije. 
Zastupnici su u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu pozvali Vijeće na ubrzanje pregovora o VFO-u za razdoblje od 2021. do 2027. kako bi se dogovor postigao prije europskih izbora 2019. i ne bi ugrozilo stabilno funkcioniranje Europske unije.
"Ne raspravljamo samo o proračunu, već o budućnosti Europe", istaknuo je talijanski eurozastupnik Daniele Viotti (S&D).
Portugalski zastupnik José Manuel Fernandes (EPP) pozvao je Vijeće da se pokrene jer smatra da "ne djeluju, već samo pričaju".
Parlament je sada spreman za pregovore, a razgovori mogu započeti čim Vijeće EU-a dogovori zajedničko stajalište. Usvajanje regulacije o novom budžetu zahtijeva pristanak Parlamenta.


(HINA, 14. 11. 2018.)