20.12.2021.

Europske burze oštro pale zbog brzog širenja omikrona

Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica oštro pale jer je niz europskih zemalja ponovno uveo restriktivne mjere kako bi se zaustavilo brzo širenje omikron varijante koronavirusa, što bi moglo usporiti oporavak gospodarstava.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu više od 2 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks pao 1,95 posto, na 7.129 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 2,45 posto, na 15.148 bodova, a pariški CAC 1,95 posto, na 6.789 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica oštro pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 1,9 posto, pa je skliznuo na najnižu razinu u ovoj godini.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo više od 2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,9 posto.

Pad indeksa posljedica je zabrinutosti ulagača jer u svijetu brzo raste broj zaraženih omikronom, koji je zarazniji od prethodnih varijanti koronavirusa.

U Danskoj, Južnoj Africi, Britaniji i nekim drugim zemljama broj novih slučajeva zaraze udvostručuje se svaka dva dana.

Stoga sve više zemalja, uključujući Britaniju, Nizozemsku i Dansku, ponovno uvodi restriktivne mjere, i to uoči božićnih blagdana.

„Omikron će, čini se, biti Grinch koji je Europi ukrao Božić. Kako se broj zaraženih od omikrona udvostručuje svakih 1,5 do 3 dana, moguć je velik udarac na bolnički sustav čak i da postoji učinkovito cjepivo”, kaže Tapas Strickland, analitičar u NAB-u.

Ulagači se plaše da će nove restrikcije na putovanja, društveni život i poslovanje dovesti do usporavanja oporavka gospodarstava od koronavirusa.

Zabrinutost je tim veća što se i inflacija u mnogim zemljama kreće na najvišim razinama u više godina, što bi moglo navesti središnje banke na ukidanje monetarnih poticaja i povećanje kamatnih stopa.

Prošloga je tjedna američka središnja banka najavila ubrzanje procesa ukidanja programa kupnje obveznica i signalizirala moguće povećanje kamata u idućoj godini čak u tri navrata.

Europska središnja banka najavila je, pak, smanjenje poticaja, dok su britanske monetarne vlasti povećale ključne kamatne stope.

Kineska središnja banka jutros je krenula suprotnim smjerom – smanjila je kratkoročne kamate sa 3,85 na 3,80 posto, što je prvi takav njezin potez još od travnja prošle godine.

No, to nije ohrabrilo ulagače jer su, čini se, očekivali značajnije mjere, s obzirom da se rast kineskog gospodarstva posljednjih mjeseci usporava.

(HINA, 20. 12. 2021.)

Arhiva