22.10.2018.

EU i Azija za slobodnu trgovinu i protiv američkog protekcionizma

Europa i Azija izrazile su u petak potporu slobodnoj trgovini i otvoreno se izjasnile protiv američkog protekcionizma, na summitu EU-a i Azije koji je okupio čelnike EU-a, Švicarske, Norveške i 21 azijske zemlje te Rusije, prenose svjetske agencije.

"Summit pokazuje da su se zemlje Europe i Azije, koje žele svjetsku trgovinu utemeljenu na pravilima, okupile ovdje kako bi izrazile predanost multilateralizmu, što je važan znak", rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel novinarima, prenosi France Presse.
"Vjerujem da možemo jasno reći da svijet upravo stvara situacije u kojima su svi pobjednici, jasno pokazujući da ono što koristi jednome može koristiti i drugome", dodala je.
"Ponavljam našu želju da u svim svojim naporima podržimo multilateralne organizacije, posebno Svjetsku trgovinsku organizaciju koju moramo reformirati zajedno kako bi njezina pravila bolje odgovarala novim okolnostima", rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.
Europljani traže saveznike kako bi se zajedno oduprli napadima predsjednika Trumpa na WTO, čija pravila on smatra previše ograničavajućima.
Žele također spasiti međunarodni sporazum o klimi, iz kojeg je SAD istupio u lipnju 2017., kao i međunarodni sporazum s Iranom o njegovom nuklearnom programu, iz kojeg se SAD nekoliko mjeseci poslije također povukao.
Europljani su s Trumpom u srpnju sklopili primirje spriječivši trgovinski rat zbog uvođenja carina na uvoz čelika i aluminija iz EU-a od 25 odnosno 10 posto. No ono je krhko. Američki državni tajnik za trgovinu Wilbur Ross rekao je u srijedu u Bruxellesu da je Trump nezadovoljan Europom.
Europljani predbacuju Washingtonu da ne želi započeti pregovore s EU-om o sklapanju trgovinskog sporazuma o industrijskim proizvodima, kako je dogovoreno.
Dužnosnici Europske komisije pokušali su, međutim, smiriti napetosti.
"Sastao sam se s predsjednikom Trumpom u srpnju i dogovorili smo se da će se neke stvari uraditi", rekao je Juncker u četvrtak navečer, prije početka summita EU-Azija.
Šefica europske diplomacije Federica Mogherini naglasila je da summit nije zamišljen kao skup protiv SAD-a.
"Mi imamo naš dnevni red. On je jako jasan. On podržava multilateralizam, počevši od sustava UN-a, djelovanje protiv klimatskih promjena, trgovinu - slobodnu i pravednu - neširenje naoružanja i međunarodne sporazume koji podupiru svjetsku arhitekturu protiv širenja naoružanja", kazala je.
Norveška i EU zatražili su od WTO-a u četvrtak da osnuje stručni panel za rješavanje sporova zbog američkih carina na čelik i aluminij, smatrajući da su one protivne pravilima WTO-a, rekla je norveška ministrica vanjskih poslova Ine Eriksen Soereide.
Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Zhang Jun naglasio je konsenzus između Europe i Azije u pogledu "nužnosti da se zaštiti trgovinske organizacije koje poštuju međunarodne norme i zakone".
Kina je u trgovinskom ratu sa SAD-om i bilježi najniži rast u zadnjih devet godina.  
Trumpova administracija uvela je početkom srpnja carine na kinesku robu vrijednu 250 milijardi dolara na godinu, na što je Peking odgovorio carinama na američku robu vrijednu 100 milijarda dolara.
Uz to, EU je pozvao Kinu da dopusti veća strana ulaganja, prenosi Reuters.
Kina to već godinama obećava, no Zapad tvrdi da se malo toga promijenilo i mnogi strahuju da će Peking samo povećati državnu kontrolu nad gospodarstvom.
Kina ograničava strana ulaganja više nego EU u svim sektorima osim nekretnina, po izvješću konzultantske kuće Rhodium Group.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je u četvrtak navečer s kineskim premijerom Li Keqiangom, lobirajući za bolji pristup kineskim sektorima uzgoja pilića, mliječnih proizvoda, lijekova, usluga i financijskih usluga. No nema naznaka da bi se uskoro mogao dogoditi pomak, kazao je jedan francuski dužnosnik. 
Ruski premijer Dmitrij Medvedev, kojemu je to bio prvi službeni posjet Bruxellesu otkako je Moskva anektirala Krim 2014., rekao je kolegama: "Za ovim stolom sjede čelnici zemalja koji su u potpunosti iskusili elemente tih trgovinskih ratova. A to je, vjerojatno, najtužnija stvar koja se sada događa."
U završnoj izjavi sastanka ne spominje se poziv da se prekinu državne trgovinske manipulacije, što su europski dužnosnici željeli.
U izjavi se izražava predanost "slobodnoj i otvorenoj trgovini na ravnopravnoj osnovi" i borbi protiv "svih oblika protekcionizma".
EU je također na margini summita, koji se održava svake dvije godine, potpisala sporazum o slobodnoj trgovini sa Singapurom.
Sporazum se priprema osam godina. Pregovori su završili 2014., ali je sporazum bio poslan na odobrenje Europskom sudu pravde u svjetlu velikog otpora javnosti sličnim sporazumima sa SAD-om i Kanadom.
Sporazum, koji još mora podržati Europski parlament, trebao bi stupiti na snagu iduće godine. 
EU je u prosincu 2017. finalizirao sporazum o slobodnoj trgovini s Japanom. To će biti prvi trgovinski sporazum s jednom članicom ASEAN-a. EU želi sporazum s ASEAN-om, no pregovori su prekinuti 2009. 
EU je u međuvremenu dogovorio sporazum o slobodnoj trgovini s Vijetnamom, koji bi trebao stupiti na snagu iduće godine, u tijeku su pregovori s Indonezijom i započeli su razgovori s još tri druge članice ASEAN-a.


(HINA, 19. 10. 2018.)

Arhiva