29.12.2023.

Donesene odluke vezane uz toplinsku i električnu energiju

Vlada je u odredila iznos razlike između jediničnih cijena za centralne toplinske sustave i zatvorene toplinske sustave u odnosu na krajnje cijene isporučene toplinske energije, te donijela uredbu o udjelu u neto isporučenoj električnoj energiji povlaštenih proizvođača koji su opskrbljivači električne energije dužni preuzeti od operatora tržišta električne energije za 2024. godinu.

Vezano uz prijedlog odluke o određivanju iznosa razlike između jediničnih cijena za centralne toplinske sustave i zatvorene toplinske sustave u odnosu na krajnje cijene isporučene toplinske energije, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan rekao je da je u skladu s odredbama uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije, a kako bi se cijene toplinske energije zadržale na razini prije poremećaja, potrebno odrediti razliku kojom se opskrbljivačima na centralnim i zatvorenim sustavima nadoknađuje razlika.

Naveo je da je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) na svojoj 25. i 26. sjednici Upravnog vijeća donijela odluku o jediničnim cijenama za proizvodnju toplinske energije za centralne i za zatvorene toplinske sustave, pa se temeljem te odluke HERA-e predlaže donošenje odluke o određivanju iznosa razlike između jediničnih cijena za centralne i zatvorene toplinske sustave.

Habijan je istaknuo da se tom odlukom odlukom osigurava smanjenje energetskog siromaštva za građane koji se griju na toplinskim sustavima, a za nju su u državnom proračunu predviđena sredstva od 30 milijuna eura.

Nakon primjene ove odluke i završetkom ogrjevne sezone, HERA će napraviti analizu primljenih nadoknada i stvarnih troškova te će na temelju toga dostavti izvješće.

Vezano uz prijedlog uredbe o udjelu u neto isporučenoj električnoj energiji povlaštenih proizvođača koju su opskrbljivači električne energije dužni preuzeti od operatora tržišta električne energije za 2024. godinu,  istaknuo je kako  je to nastavak mjera stabilizacije cijena električne energije. 

"Opskrbljivačima električnom energijom određuje se da po reguliranoj cijeni od 55,74 eura megavatsat i to u ukupnom postotku od 60 posto, kao i do sada, preuzmu energiju povlaštenih proizvođača koji su u sustavu poticaja Hrvatskog operatora tržišta energije. Pri tome svakome opskrbljivaču pripada dio energije iz sustava poticanja u postotku njegovog udjela u tržištu RH, a onih ostalih 40 posto imaju pravo na tržište plasirati samostalno", naveo je ministar. 

Inače, opskrbljivači električne energije dužni su preuzeti udio izražen u postotku u neto isporučenoj električnoj energiji povlaštenih proizvođača električne energije koji su u sustavu poticaja Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) po reguliranoj otkupnoj cijeni koja iznosi 0,05574 EUR/kWh. 

Uredba je prvi put donesena 2018. za 2019. godinu kada se preko burze uspješno trgovalo s 30 posto električne energije proizvedene u sustavu poticaja. Ista je izmijenjena 2019. za 2020. godinu, kada je HROTE  na burzi trgovao sa 60 posto električne energije proizvedene u sustavu poticaja. Uredba, navodi se u dokumentima Vlade, ima za cilj otvaranje tržišta, odnosno da opskrbljivači mogu tržišno nabavljati električnu energiju iz jeftinijih izvora bez obveze otkupa od strane HROTE-a. 

U Sabor upućene izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi

Vlada je u četvrtak u Sabor uputila i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o poljoprivredi kojim se dodatno uređuju odredbe koje se odnose na izuzeća u pogledu ovrhe nad sredstvima poljoprivrednika, savjetovanja poljoprivrednika, prekršajne odredbe u vezi određenih upisnika, nadzor i financiranje poljoprivredne politike, izuzeća u pogledu primjene kazni koje su posljedice više sile te mogućnost fleksibilnije otplate duga.

Kada se govori o odredbama koje se odnose na ovrhu, ministrica poljoprivrede Marija Vučković izjavila je da se one dodatno unaprjeđuju, propisuju izuzeća u pogledu primjene ovrhe na sredstvima poljoprivrednih potpora i poljoprivredne politike i te se odredbe usklađuju sa posebnim propisom u vezi s ovrhama.

U pogledu pružanja savjetodavne podrške poljoprivrednicima, kako je navela, unaprjeđuje se sustav savjetovanja, osobito u dijelu koji se odnosi na privatnu savjetodavnu podršku. Također se definiraju prekršajne odredbe ukoliko netko ne dostavi potrebne podatke vezane za Upisnik voćnjaka, Upisnik maslinika i Upisnik posjednika zaliha žitarica, uljarica i proizvoda od uljarica.

Izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi uređuju se i izuzeća kod primjene, odnosno potrebe neprimjene određenih kazni u vezi s posljedicama "viših sila". Tako se poljoprivrednicima daje mogućnost fleksibilnije otplate duga, te se unaprjeđuju odredbe vezane za nadzor i financiranje poljoprivredne politike u pogledu sumnji na prevare, umjetno stvaranje uvjeta, dvostruko financiranje i postupke nabave, istaknula je Vučković.

(HINA, 28. 12. 2023.)

Fotografija: Pixabay