09.05.2024.

Digitalizacija financija otežava utvrđivanje „prekograničnog pružanja usluga”

HANFA sudjelovala u panel - raspravi u okviru godišnje konferencije Bečke inicijative.

Predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman sudjelovao je u zanimljivoj panel-raspravi pod nazivom „Unaprjeđenje dijaloga između FinTech sektora, komercijalnih banaka i nadležnih tijela” u okviru godišnje konferencije Bečke inicijative, koja se održala u Vilniusu, u Litvi, 6. i 7. svibnja 2024.

Panel-rasprava fokusirala se na aktualne teme poput koristi i pouka iz regionalne integracije, digitalizacije izvan transakcijskih usluga, kao i izazova i prilika digitalnog bankarstva i otvorenog bankarstva.

Digitalizacija transformira financijski sektor. Ta transformacija, uz primjenu inovativnih tehnologija, ima potencijal koristiti ljudima i poduzećima.

Kao što je g. Žigman spomenuo, u području nebankarskih usluga, tj. tržišta vrijednosnih papira, nekoliko se područja javlja u tom kontekstu u Europskoj uniji. Riječ je o digitalnim trgovinskim platformama, platformama za distribuciju sredstava i platformama koje nude automatizirano financijsko savjetovanje.

„Digitalne financijske usluge same po sebi su bez granica, što dovodi u pitanje kada je potrebna obveza obavješćivanja o ‘prekograničnom pružanju usluga’ i, ako jest, kako klasificirati te usluge – pod ‘pravom poslovnog nastana’ ili ‘slobodom pružanja usluga’. To pak stvara nadzorne izazove, ali i poteškoće potrošačima pri utvrđivanju mjerodavnog tijela, npr. u slučaju pritužbe ili potrebe za pravnom zaštitom.”

Raspravljajući o mogućnostima potencijalnog rasta digitalizacije iznad transakcijskih usluga, Ante Žigman napomenuo je da bi aktivnosti u vezi s financijskim uslugama BigTech poduzeća u SAD-u mogle biti pokazatelji budućih trendova u Europi, posebno u pružanju financijskih proizvoda potrošačima i malim trgovcima, osim platnih usluga. Među njima se ističu partnerstva ili suradnje za pružanje usluga ‘kupi sada, plati kasnije’, usluge povezane s kriptoimovinom u području plaćanja (npr. putem usluga razmjene) i izdavanje takozvanih „stabilnih kriptovaluta”. Posebno je istaknuo stupanje na snagu Uredbe MiCA koja pruža regulatornu sigurnost potencijalnim sudionicima na tržištu i može potaknuti nove sudionike na ulazak u sektor. „Osim toga, umjetna inteligencija postaje važan dio financijskih usluga i mi kao regulatori moramo pomno pratiti sve rizike povezane s njezinim razvojem“, izjavio je g. Žigman.

Također je istaknuo da Hanfa kroz svoje nadzorne aktivnosti prati neovlašteno pružanje investicijskih usluga (od strane subjekata koji nisu ovlašteni ili notificirani u Hrvatskoj), izravno ili kao rezultat pritužbi klijenata te redovito na svojim internetskim stranicama objavljuje upozorenja o takvim temama. „Osim što implementiramo nove zahtjeve u nadzornu praksu, aktivno podižemo svijest potrošača kroz edukacijske aktivnosti”, zaključio je Ante Žigman.

(HANFA, 8.5.2024.)

Fotografija: Pixabay

Arhiva