17.09.2021.

Vremeplov: Ustav Kraljevine Kambodže – 21. rujna 1993.

Pariškim mirovnim sporazumima iz 1991.1 okončani su sukobi i građanski rat koji su se odvijali u Kambodži, a tijekom kojih je živote izgubilo oko dva milijuna njezinih građana.

Aneksom V. Sporazuma o sveobuhvatnom političkom rješenju u Kambodži, koji je činio jedan od četiri dijela tih mirovnih sporazuma, postavljeno je šest načela za novi kambodžanski ustav: prvo načelo zahtijeva da ustav bude najviši zakon u državi koji će se moći mijenjati samo u postupku koji uključuje zakonodavnu proceduru, narodni referendum ili oboje; drugo načelo zahtijeva da ustav sadrži deklaraciju o temeljnim pravima; treće načelo definira Kambodžu kao suverenu, neovisnu i neutralnu državu; četvrto načelo propisuje da će Kamboža slijediti sustav liberalne demokracije zasnovane na pluralizmu, koje uključuje izbore s općim i jednakim pravom glasa; peto načelo nalaže uspostavu neovisnog sudstva i šesto načelo propisuje da će se ustav usvojiti dvotrećinskom većinom članova ustavotvorne skupštine.2

Pariškim mirovnim sporazumima predviđen je izbor Ustavotvorne skupštine koja će izraditi ustav prema zadanim načelima. Unatoč zastrašivanju Crvenih Kmera te ubojstava članova stranaka, izbori su održani u svibnju 1993., uz velik odaziv građana (preko 90 % birača je glasovalo) u svibnju 1993. Ustavotvorna skupština je na prvom zasjedanju u lipnju 1993. usvojila rezoluciju kojom je princ Norodom Sihanouk proglašen šefom države retroaktivno od 1970., čime je poništen državni udar kojim je te godine svrgnut s vlasti. Krajem kolovoza Prijelaznoj vlasti (UNTAC-u) predočen je nacrt ustava koji je davao veliku moć šefu države i nije odgovarajuće štitio prava građana i stranaca. UNTAC-ovi prijedlozi za poboljšanje djelomično su prihvaćeni. Princu Sihanouku predočena su dva nacrta ustava – jedan koji je artikulirao republiku, a drugi ustavnu monarhiju. Princ je prihvatio potonji prijedlog. Nakon petodnevne otvorene rasprave, konačan nacrt ustava Ustavotvorna skupština prihvatila je 21. rujna 1993., a princ Sihanouk proglasio ga je 24. rujna 1993. Ustavom je uspostavljena Kraljevina Kambodža, a princ je postao kralj.

Preambula Ustava Kambodže glasi:

Mi, narod Kambodže,

koji smo nasljednici velike civilizacije, prosperitetna, moćna, velika i slavna nacija čiji ugled sija poput dijamanta; koji smo pretrpjeli patnju i razaranje i iskusili tragičan pad tijekom posljednja dva desetljeća, osviješteni da krenemo s čvrstom odlučnošću i predanošću jačati svoje nacionalno jedinstvo, sačuvati i obraniti kambodžanski teritorij, njezinu dragocjenu suverenost i ugled ankorške civilizacije, te da ponovo izgradimo naciju koja će biti „otok mira“ zasnovana na liberalnom, višestranačkom sustavu, naciju koja će štititi ljudska prava i poštovati zakone i biti odgovorna za brz napredak, prosperitet i slavu naše nacije.3

Ustav Kambodže do danas je mijenjan osam puta te sadrži XVI glava. Glavom III. uređena su prava i obveze građana Kambodže, Glavom XI. uređeno je sudstvo, a Glavom XII. Ustavno vijeće koje po nadležnosti podsjeća na francusko Ustavno vijeće.

 

1 Vidi Informator broj 6597; Vremeplov: Sveobuhvatni mirovni sporazum za Kambodžu – 23. listopada 1991.

2 link, pristupljeno 15. 9. 2021.

3 Izvor: https://www.ccc.gov.kh/detail_info_en.php?_txtID=791, pristupljeno 15. 9. 2021. https://en.wikipedia.org/wiki/Cambodia_Constituent_Assembly, pristupljeno 15. 9. 2021.