Stručni članci
12.11.2021.
Vremeplov: Sporazum „Hay-Bunau-Varilla“ između SAD-a i Paname o izgradnji Panamskog kanala – 18. studenoga 1903.
Sporazumom Hay-Bunau-Varilla, tj. Konvencijom za izgradnju kanala za brodove između Sjedinjenih Američkih Država i Paname potpisanim 18. studenoga 1903., ustanovljena je Zona Panamskog kanala, tj. SAD je dobio isključiva prava na izgradnju kanala u Panamskom tjesnacu (koji povezuje Sjevernu i Južnu Ameriku i odvaja Karipsko more od Panamskog zaljeva), u zamjenu za financijsku naknadu i jamstva zaštite novouspostavljene panamske republike. Sporazum je nazvan prema njegovim pregovaračima, američkom državnom tajniku, Johnu Hayu i francuskom diplomatskom predstavniku Paname, Phillipu Bunau-Varilli.
Člankom I. Sporazuma izričito se navodi da Sjedinjene Američke Države jamče i da će održavati neovisnost Republike Paname, a već u članku II. Republika Panama daje Sjedinjenim Državama trajno korištenje, zauzimanje i kontrolu nad zonom zemljišta i zemljišta pod vodom za građevinsko održavanje, rad, sanitaciju i zaštitu navedenog Kanala u širini od 10 milja (16 km)…kao i trajno korištenje i kontrolu nad drugim zemljištem i vodama izvan te zone koje mogu biti potrebne za izgradnju Kanala ili drugih kanala. Na sličan način, SAD-u se daju i otoci unutar granica opisane zone i skupina malih otoka u Panamskom zaljevu. U trećem članku SAD-u se daju sva prava i ovlasti unutar zone određene člankom II. Sporazuma, kao i pomoćnih zemljišta i voda kojima SAD upravlja na suveren način. U IV. članku, kao prava koja se podrazumijevaju danim pravima Panama daje pravo na trajno korištenje rijeke, potoke i jezera i ostale vode potrebne za navigaciju i opskrbu vodom ako je to potrebno za izgradnju, održavanje, rad, sanitaciju i zaštitu Kanala. Člankom V. Panama daje Sjedinjenim Državama trajno monopol nad izgradnjom, održavanjem i radom bilo kojeg sustava komunikacije putem kanala ili željeznice preko svog teritorija između Karipskog mora i Tihog oceana. Člankom XIV. uređeno je da se cijena naknade za odobrena prava, ovlasti i privilegije koju će SAD platiti Republici Panami sastoji od deset milijuna dolara u zlatnim kovanicama nakon izmjene ratifikacijskih dokumenata i godišnjoj naknadi u visini od 250.000 dolara, koja će se započeti plaćati devete godine nakon potpisivanja Sporazuma, sve dok traje navedeni Sporazum.1
Treba naglasiti da su uvjete slične ovom Sporazumu, Sjedinjene Države prvo bile ponudile Kolumbiji (u vrijeme dok je Kolumbija kontrolirala Panamu) u okviru Sporazuma Hay-Herran (22. siječnja 1903.). Iako je navedeni sporazum SAD ratificirao, Kolumbija je to odbila jer je smatrala da se njime narušava nacionalna suverenost, a i ponuđenu naknadu smatrala je neodgovarajućom. Amerikanci su nakon toga prešutno odobrili osamostaljenje Paname, koja je nezavisnost proglasila 3. studenoga 1903., i tu su samostalnost de facto priznali tri dana nakon proglašenja, da bi već 18. studenoga potpisali navedeni Sporazum. Panamski kanal dovršen je 1914.
Sporazum je od samog početka bio kamen spoticanja u odnosima između SAD-a i Paname. Zona Kanala postala je rasno i društveno zasebno područje, odvojeno od ostatka Paname. Vrhunac konflikta bio je 9. siječnja 1964., kada su se panamski studenti sukobili s policijskim službenicima Zone Kanala zbog isticanja panamske zastave uz američku. Taj dan odnio je 26 života, 22 panamska i četiri američka, a u Panami se obilježava kao Dan mučenika. Ti neredi s vremenom su utjecali na promjenu politike SAD-a prema tom području. Ugovorima Torrijos-Carter iz 1977., Sporazum Hay-Bunau-Varrila stavljen je izvan snage, i njima je omogućen postupan prijelaz kontrole nad Zonom Kanala na Panamu. Punu kontrolu nad Panamskim kanalom Panama je ostvarila 31. prosinca 1999.
Američko društvo građevinskih inženjera uvrstilo je Panamski kanal u jedno od sedam čuda modernog svijeta.
1 Sporazum ima 26 članaka i preuzet je s: https://avalon.law.yale.edu/20th_century/pan001.asp.