08.04.2022.

Vremeplov: Odluka o Narodnoj vladi Hrvatske – 14. travnja 1945.

Nakon ustrojavanja Privremene vlade Demokratske Federativne Jugoslavije, 7. ožujka 1945., na izvanrednoj sjednici Predsjedništva Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) održanoj u Splitu 14. travnja 1945. pod predsjedanjem Vladimira Nazora, predsjednika ZAVNOH-a, donesena je „Odluka o Narodnoj vladi Hrvatske“.

Odluka ima deset članaka i donesena je na temelju članka 4. Odluke o ZAVNOH-u, kao vrhovnom zakonodavnom i izvršnom narodnom predstavničkom tijelu i najvišem tijelu federalne države Hrvatske. Nekoliko njezinih članaka glase:1

„Čl. 1.

Narodna vlada Hrvatske je najviši izvršni i naredbodavni organ državne vlasti u Hrvatskoj.

Čl. 2.

Narodnu vladu Hrvatske imenuje Predsjedništvo Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske. Narodna vlada Hrvatske odgovara i polaže račun o svome radu Zemaljskom antifašističkom vijeću narodnog oslobođenja Hrvatske, odnosno Predsjedništvu.

Čl. 3.

Narodnu vladu Hrvatske sačinjavaju: Predsjednik Vlade, dva potpredsjednika Vlade i ministri: unutarnjih poslova, pravosuđa, prosvjete, financija, industrije i rudarstva, trgovine i opskrbe, poljoprivrede i šumarstva, socijalne politike, narodnog zdravlja, građevina, obalnog pomorstva, ribolova i lokalnog saobraćaja.

….

Čl. 6.

Uredbe, naredbe i upute donosi vlada Hrvatske na osnovu zakona Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije odnosno njezinog Predsjedništva i zakona Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske, odnosno njegovog Predsjedništva, kao i na osnovu uredaba, naredaba i uputa vlade demokratske federativne Jugoslavije, a ministri još i na osnovu uredaba, naredaba i uputa vlade Hrvatske i na osnovu rješenja pojedinih ministarstava demokratske federativne Jugoslavije, ukoliko se radi o poslovima, koji spadaju u nadležnost vlade demokratske federativne Jugoslavije.

Čl. 7.

Ministri Narodne vlade Hrvatske imaju pravo prisustvovati zasjedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske, odnosno njegovog Predsjedništva.

Čl. 8.

Svaki vijećnik Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske ima pravo uputiti Narodnoj vladi i ministrima pitanja. Narodna vlada i ministri su dužni odgovoriti na takovo pitanje usmeno ili pismeno, najkasnije u roku od pet dana.

….“

Predsjedništvo ZAVNOH-a isti je dan donijelo i Odluku o imenovanju Narodne vlade Hrvatske. Mandat za sastav Vlade Predsjedništvo ZAVNOH-a povjerilo je dr. Vladmiru Bakariću, koji je listu, uz konzultacije s Jedinstvenom narodnooslobodilačkom frontom Hrvatske, sastavio vodeći se „načelom da vlada bude izraz jedinstva Hrvata, jedinstva Srba, bratstva Srba i Hrvata i osnova bratstva svih naroda Jugoslavije.“2

U Vladu su kao predstavnici Komunističke partije ušli dr. Vladimir Bakarić – predsjednik Vlade, i ministri Vicko Krstulović, Anka Berus i dr. Mladen Iveković; predstavnici HSS-a bili su Franjo Gaži, potpredsjednik Vlade i ministri Tomo Čiković, Aleksandar Kohanović, Ante Vrkljan i Jurica Draušnik. Predstavnici Srpskog kluba vijećnika ZAVNOH-a u Vladi bili su dr. Rade Pribićević – potpredsjednik Vlade i ministri Duško Brkić, Dušan Čalić i Stanko Ćanica-Opačić. Odvjetnik dr. Uliks Stanger ušao je u Vladu kao stari istarski „vanstranački rodoljub“.3 Tjedan dana nakon ustrojavanja Vlada je izdala Deklaraciju o predstojećim ciljevima i zadatcima, a od sredine svibnja 1945. djelovala je iz Zagreba. Zakonom o imenu Narodne Republike Hrvatske, Narodna vlada Hrvatske preimenovana je u Vladu Narodne Republike Hrvatske.

1 Preuzeto iz Narodna vlada Hrvatske – www.marinknezovic.info: https://marinknezovic.files.wordpress.com/2017/11/narodna_vlada.pdf, pristupljeno 5. travnja 2022.
2 Ibid
3 Preuzeto iz https://www.antifasisticki-vjesnik.org/hr/kalendar/4/14/182/ pristupljeno 5. 04. 2022.